Bu haberleri okudunuz mu? Afganlar, bekle-görcüler, taksiciler, Sultanlar!

Haberglobal.com.tr'de her hafta sizler için dosyalar, derlemeler ve uzman görüşleri içeren derinlikli içerikler hazırlıyoruz. İşte bu hafta hazırladığımız Türkiye'den ve dünyadan yoğun gündemi daha iyi anlamanıza yardımcı olacak içerikler...

01.08.2021 11:38 | Son Güncelleme : 01.08.2021 11:39

26 Temmuz Pazartesi

23 milyonun içinde bir grup: Bekle-görcüler

23 milyon vatandaş aşı olmadı. Aşı olmayanlar arasında farklı fikirlerde olan insanlar var. Aralarından ilginç olanı ise 'bekle-görcüler'. Bu grup başka insanların aşı olmasını ve yan etki göstermemesi durumunda aşı olmayı düşünüyor.

Bu haberi okumak için tıklayın

Sürpriz değil, alın teri! Türkiye'nin Çin galibiyetinin şifreleri...

Tokyo 2020'de mücadele eden Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, son olimpiyat şampiyonu Çin'i 3-0'la adeta sahadan silerek mağlup etti. Peki, sosyal medyada günün en konuşulan konusu haline gelen bu zafer nasıl elde edildi? Bu bir sürpriz mi yoksa biz zaten hep Çin'i yenebilecek güçte miydik?

Bu haberi okumak için tıklayın

Milyarderler neşeyle uzaya çıkıyor ama... Ne kadar zararlı, ne kadar güvenli?

Dünyaca ünlü milyarderlerin uzaya çıkma merakı geleceğe dair de mesajlar veriyor. Uzaya çıkmak ne zaman ve ne kadar yaygınlaşacak? Bu faaliyetler çevreye zararlı mı? Yolculuk güvenli mi? Yüzlerce kişi sıraya girdi bile... İşte yanıtlar.

Bu haberi okumak için tıklayın

Taksilere fazla para mı ödüyoruz? 'Ruhsat incelenebilir...'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin taksimetre ile oynandığı gerekçesiyle 400 taksinin ruhsatını askıya alması gündem oldu. Taksiciler iddiaları şiddetle reddederken olay akıllara 'Acaba taksilere fazla para mı ödüyoruz?' sorusunu getirdi.

Bu haberi okumak için tıklayın

Irak artık ABD askeri istemiyor: 'Siz artık gitseniz...'

ABD askerinin ülkeden çıkması gerektiğini "nazikçe" dile getiren Irak Başbakanı Mustafa El-Kazımi ülkesinin iki müttefiği İran ve ABD'nin ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda dengeyi korumaya çalışıyor.

Bu haberi okumak için tıklayın

Siz tatildeyken neler oldu?

9 günlük bayram tatili boyunca kimi güney sahillerinde kimi evinde dinlendi ve yeni başlayacak hafta için enerji depoladı. Siz tatildeyken telefonunuza çok bakmamış olabilirsiniz ama ülke gündemi hiç durmadı. İşte 9 günlük tatil boyunca yaşananlar...

Bu haberi okumak için tıklayın

27 Temmuz Salı

Kadın Voleybol Milli Takımı Menajeri Pelin Çelik: 'Her yerde herkesle mücadele ederiz'

Tokyo 2020'deki ilk maçında Türkiye, Çin'i 3-0 yenerken bu galibiyet, ülkenin en çok konuşulan konuları arasına girdi. Milli Takım Menajeri Pelin Çelik, Tokyo'dan sorularımızı yanıtladı; atmosferi, galibiyetin etkisini ve hedeflerimizi anlattı. Çelik, "Her yerde herkesle mücadele ederiz" dedi.

Bu haberi okumak için tıklayın

Türkiye aşısızlara çare arıyor! Osmanlı'da 'Tapu dairesine bile alınmıyordu'

Milyonlarca vatandaş aşı olmadı ve salgın tehlikesi devam ediyor. Anayasa gereği vatandaşlar aşı olmaya zorlanamıyor, kısıtlamalar gündemde. 19. yüzyılın sonlarına doğru aşı olmayanların tapu dairelerine bile girişine izin verilmiyor şahadetnamelerini göstermeleri isteniyordu.

Bu haberi okumak için tıklayın

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Suriye politikası resmi raporlara nasıl yansıdı?

CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan Suriyeli sığınmacılardan 10 kat daha fazla su faturası alacağını söylemesi Türkiye gündemine oturdu. Özcan'ı destekleyen kadar tepki gösteren de olurken CHP, yıllardır Suriye sorununa ilişkin raporlar hazırlayıp konferanslar düzenliyor.

Bu haberi okumak için tıklayın

5 soru 5 cevap | Tunus'ta neler oluyor?

Tunus'ta Cumhurbaşkanı Said, yürütmeye el koydu ve yeni bir başbakan atayacağını açıkladı. Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi'nin lideri Raşid Gannuşi ise kararı "darbe" olarak nitelendirdi. Nahda destekçileri ise sokağa döküldü. Peki neden? Arap Baharı'nın başladığı Tunus'ta neler oluyor?

Bu haberi okumak için tıklayın

Dünyada aşı olmayanlara karşı yaptırımlar artıyor! Sinemaya almayanlar, yemek vermeyenler...

Normalleşme için toplumsal bağışıklığa ulaşmak isteyen ülkelerin önünde "aşı olmayanlar" bir engel olarak duruyor. Bu noktada dünyanın dört bir yanında hükümetler aşıya teşvik için yaptırımlara başvuruyor. İşte ülkelerin uyguladıkları yaptırımlar ve tepkiler...

Bu haberi okumak için tıklayın

28 Temmuz Çarşamba

Peki köydekilerin aşılanması? '400 ev dolaştılar 15 kişi aşı oldu'

Türkiye aşı olmayan milyonları konuşuyor. Kenttekilerin aşılanması kadar kırsaldakilerin aşılanması da önemli. Köylerde öyle tablolar ortaya çıkıyor ki artık sağlık personeli de çaresiz kalıyor...

Bu haberi okumak için tıklayın

Bu ayrımcılık bitmiyor... Hamile kadını işe almayan şirkete ceza!

İşe alınacağı sırada hamile olduğunu öğrenen bir kadın 'pandemi' gerekçesiyle işe alınmadı. Hakkını arayan S.G'nin yaşadıkları ders niteliğinde karara yol açtı. Kadınlara iş görüşmesinde sorulan 'Ne zaman evleneceksiniz?', 'Çocuk düşünüyor musunuz?' gibi sorular kadın istihdamının önünde bir engel.

Bu haberi okumak için tıklayın

Suriyelilerin Türkiye ekonomisi için anlamı ne?

2011 yılından bu yana Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacılar ekonomide hatırı sayılır bir yer elde etti. Gerçekten bazı kentlerin ekonomisi Suriyeli işçilere mi dayanıyor? İşsizliğin önemli bir sorun olduğu Türkiye'de Türk işçilere alternatifler mi?

Bu haberi okumak için tıklayın

Her sıçradığında bizi tedirgin eden Paola Egonu kim? 'Dedeme forma götürdüğümde ağladı...'

3-1 yenildiğimiz İtalya maçında fileye her yükseldiğinde gözümüzü televizyondan ayırmak istediğimiz Paola Egonu 22 yaşında dünyanın en iyi oyuncuları arasında gösteriliyor. Nijeryalı bir baba ve Beninli bir annenin kızı olan bu genç yeteneğin yolu 14 yaşında İtalya ile kesişti.

Bu haberi okumak için tıklayın

Bu nasıl yaz!☀️ Seller... Aşırı sıcaklar... Aşı olmayanlar...

Koronavirüs pandemisi yetmezmiş gibi aşırı doğa olayları da bu yazın tuzu biberi oldu. Dünya aşılarla birlikte bu yaz büyük bir rahatlama beklerken seller, aşı karşıtları ve aşırı sıcakları karşısında buldu!

Bu haberi okumak için tıklayın

29 Temmuz Perşembe

Afgan göçmenler: Sabahın ilk ışıkları ile işçi pazarında beklemek...

Türkiye'ye gelen Afgan sığınmacılar sabahın ilk ışıkları ile birlikte günlük işlerde çalışmak için işçi pazarlarına geliyor. Önceki zamanlara göre pazardaki insan sayısı azalmış, bazıları pazarlarda beklemeye korktuğunu söylüyor. Görüştüğümüz Afganlar yeni göç dalgası için 'Onlar da gelsin' diyor.

Bu haberi okumak için tıklayın

Dünyayı şoke eden karar! Simone Biles neden Tokyo 2020'den çekildi?

ABD'li ünlü cimnastikçi Simone Biles, yaşadığı mental problemler nedeniyle Tokyo 2020'de kalan müsabakalarda yarışmayacağını açıkladı. Tüm zamanların en başarılı cimnastikçisi olarak gösterilen Biles, kararıyla dünyayı şaşkına çevirirken akıllarda bu noktaya nasıl gelindi sorusu yer almakta?

Bu haberi okumak için tıklayın

Plazalarda aşıya 'ısrarlı' takip!

Salgının yayılma noktalarından birisi de iş yerleri. Türkiye 22 milyon aşılanmayan vatandaşa ne yapacağını düşünürken çalışanları hukuken aşıya zorlamak mümkün gözükmüyor. Fakat aşının bazı şirketler tarafından 'ısrarla' takip edildiğini söylemekte fayda var.

Bu haberi okumak için tıklayın

Bağışıklık sistemimiz unuttu mu zayıfladı mı? Maske çıktı, grip ve nezle geri geldi!

Maskeleri takmayı gevşettik. Bağışıklık sistemimiz uzun süredir unuttuğu grip ve nezle virüsü ile yeniden tanıştı. Nezle vakalarındaki artış dünyanın gündeminde. Bu sonbahar önemli...

Bu haberi okumak için tıklayın

Tüm dünyanın problemi: 'Aşı olmadım ve olmayı da düşünmüyorum...'

Dünya toplumsal bağışıklığa ulaşmanın yollarını ararken bu yönde atılan adımların sekteye uğramasında henüz hiç olmayanlar ve gelecekte de hiç aşı olmayacak olanlar önemli bir rol oynuyor. Milyonlarca insan henüz aşı olmadı, işte çarpıcı tablo...

Bu haberi okumak için tıklayın

30 Temmuz Cuma

Zengini de orta gelirlisi de şikâyet ediyor: Adisyonlar neden gündemde?

İstanbul'da orta sınıfa mensup bir beyaz yakalı da Bodrum'da lüks tatili sırasında akşam yemeği yiyen de restoranlardaki fiyatlardan dert yanar hale geldi. Peki fiyatların bu kadar göze batmasının nedeni ne? Artan fiyatlar müşteri profilinde değişikliğe neden olur mu?

Bu haberi okumak için tıklayın

Dünyada 23 milyon çocuk rutin aşısını olamadı! Peki Türkiye'de durum ne?

Dünyada difteri, tetenoz ve boğmaca gibi rutin aşıların ilk dozunu yaptırmayan çocukların sayısı 2020'de 3 milyon kişi birden arttı. Neredeyse 23 milyon çocuk rutin aşısını olamadı. Peki her yıl yüzde 95'in üzerinde çocuk aşılaması yapan Türkiye'de durum ne?

Bu haberi okumak için tıklayın

Türkiye'nin içi yanıyor! Yangından sonra ise başka bir mücadele bizi bekliyor

Türkiye'nin sadece ciğerleri değil yüreği de yanıyor. Onlarca hektarlık ormanlık alanımız kül oldu, vatandaşlarımız hayatını kaybetti. İklim değişikliği gerçeğini yakından yaşayan Türkiye için bu yangınların başka bir anlamı da var...

Bu haberi okumak için tıklayın

Olimpiyatlarda gündem: Kadın sporcuların kıyafetleri

Tokyo 2020 Olimpiyatları'na kadın sporcuların kıyafet tercihleri damga vurdu. Alman jimnastikçiler mayo ile yarışmayı kabul etmezken olimpiyatları yayınlayan şirket kadınların 'vücutlarına değil spor faaliyetlerine odaklandıklarını' söyledi.

1

Bu haberi okumak için tıklayın

Çalışanlar kaçar diye aşıyı zorunlu tutamıyorlar

Türkiye gibi ABD de aşılanmayan vatandaşlar için çözüm yolları arıyor. ABD hukukuna göre şirketlerde aşı zorunluluğu yasal fakat firmalar personelleri ayrılır diye bu zorunluluğu rahatça uygulayamıyor.

2

Bu haberi okumak için tıklayın

Pandemi yayın hayatımıza nasıl yansıdı? Gazete tirajları yıllar sonra 1 milyarın altında...Türkiye genelinde gazete tirajları yıllar sonra ilk kez yıllık 1 milyar bandının altına indi. 2020 yılında pek çok dergi ve gazete kapandı. Kitap bandrolü sayısında ise sınırlı da olsa bir artış var... Yayın hayatımızda neler oluyor?

3

Bu haberi okumak için tıklayın

36 yıl sonra açılan dosya ve tüyleri diken diken eden bir olay

Yaklaşık 36 yıl önce 60 gün hapis yattı, serbest kaldı, şiddet uygulayıp istismar ettiği bebek 35 yaşında hayatını kaybedince cinayet suçlamasıyla yeniden tutuklandı. Bebek hakkındaki acı gerçek otopsiyle ortaya çıktı.

4

Bu haberi okumak için tıklayın

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor