Bu haberleri okudunuz mu? Flamingo katliamına dair ne biliniyor? | Nasıl bir Taliban ile karşı karşıyayız? | Ekmeğe zam!

Haberglobal.com.tr'de her hafta sizler için dosyalar, derlemeler ve uzman görüşleri içeren derinlikli içerikler hazırlıyoruz. İşte bu hafta hazırladığımız Türkiye'den ve dünyadan yoğun gündemi daha iyi anlamanıza yardımcı olacak içerikler...

18.07.2021 10:10 | Son Güncelleme : 18.07.2021 13:47

12 Temmuz Pazartesi

Sinemalara döndük! Büyükler ayakta kaldı ama küçüklerin kafasında bin tane soru var

1 Temmuz'dan itibaren seyirci salonları doldurmaya başlarken işletmeciler önlerini görmek adına içinde bulunduğumuz yaz aylarındaki vaka sayılarını pür dikkat takip ediyor. Büyükler ayakta kaldı ama makinalarını satmak isteyenlerin sayısı çoğaldı. "Bir kapanmaya daha dayanamayız" diyorlar...

Bu haberi okumak için tıklayın

Son 30 yılda ilk kez! Küba sokağa indi: 'Buradayım çünkü...'

Küba'da halk sokaklara indi. Başkent Havana'da ve özellikle daha yoksul insanların yaşadığı bölgelerde protestolar büyürken, hükümet destekçileri de sokağa çıktı. Hükümet destekçileri "Devrimi savunacağız" derken, protestocular ise özgürlük istiyor... İşte yaşananlar.

Bu haberi okumak için tıklayın

Bu sefer rakamları da biliyoruz aşı da var! Kurban Bayramı tatili nasıl geçecek?

Geçen yıl vakaların artışında ve salgının büyük şehirlerde kontrolden çıkmasında Kurban Bayramı tatili etkili olmuştu. Geçen tatilden farkımız bu kez günlük vakaları biliyoruz ve aşımız var. Peki tablo nasıl olacak?

Bu haberi okumak için tıklayın

Ne oldu da İngiltere'de son penaltı Saka'ya kaldı?

1966'dan bu yana ilk finalini oynayan İngiltere, İtalya'ya penaltılarda boyun eğdi. Yine İngiltere, yine penaltılar, yine hüsran... Son üç penaltıyı genç yıldızlar kaçırırken, son penaltının A takım kariyerinde hiç penaltı atmamış olan 19 yaşındaki Saka'ya düşmesi soru işaretleri doğurdu.

Bu haberi okumak için tıklayın

ABD'de enflasyon 13 yılın zirvesini gördü, '1 dolarcılar' çare arıyor!

ABD'nin "bir milyoncuları" olan ve neredeyse tüm ürünlerin 1 dolara satıldığı dükkanlar, ülkede enflasyonun 2008 krizinden bu yana en yüksek seviyeye çıkmasıyla yeni çözümler üretmeye çalışıyorlar. 31 yıldır kesintisiz büyüyen Dollar Tree de onlardan biri...

Bu haberi okumak için tıklayın

13 Temmuz Salı

Satılamayan konutlardaki artışa rağmen neden fiyatlarda düşüş beklenmiyor?

Geçen yaz başlayan kampanyalardan bugüne konut fiyatları ülke genelinde ortalama yüzde 40 zamlandı. Özellikle yazlık evlerdeki fiyat artışları yüzde 100'ü buldu. Yüksek faizlerin etkisiyle kredili satışlarda da yıllık yüzde 71'lik düşüş var. Yine de fiyatlarda düşüş beklenmiyor. Peki neden?

Bu haberi okumak için tıklayın

Okulların açılmasına hazır mıyız? 'Sınıflardan otobüslere...'

Eğitim camiasının tavrı net. Ne olursa olsun yüze yüze eğitimin başlaması gerektiğini düşünüyorlar. Böyle de olacak gibi. Peki biz vakaları 5 binin altına indirememişken okulların eylül ayında açılmasına hazır mıyız? Okulların açılması vakalara nasıl yansır?

Bu haberi okumak için tıklayın

Yunanistan'la kriz! O kucaklaşmadan sonra tam 6 kez ertelediler...

Olympiakos'a konuk olmak için Atina'ya giden ancak havaalanında skandal bir tavırla karşı karşıya kalan Galatasaray, derin bir krizin de su yüzüne çıkmasını sağladı. İki ülkenin dışişleri bakanlarının buluşmasından bu yana Yunanistan, 6 kez kısıtlamanın kalkacağı tarihi öteledi. İşte yaşananlar...

Bu haberi okumak için tıklayın

Pandemide kahramandı, bir direkle ırkçı saldırılara hedef oldu!

İngiltere'nin Euro 2020'yi penaltılarla kaybetmesi ülkede bir travmaya dönüşmüş durumda. Penaltıları kaçıran isimler Rashford, Sancho ve Saka yoğun ırkçı saldırılara maruz kalıyor. Pandemi sürecinde yaptıklarıyla kahraman olan Rashford, saldırıların odağında. Peki neden?

Bu haberi okumak için tıklayın

Milyarderlerin uzay yarışı! "Uzayla alakası yok"

Yörünge altı uzay uçuşlarına merak salan ve "Kim daha 'uzaya' gidiyor?" yarışına giren milyarderler, Dünya dışında insanlık için bir gelecek inşa etmiyorlar. Aksine Dünya'dan kâr elde edecek özel bir uzay turizmi endüstrisi inşa etmek için sermaye arıyorlar.

Bu haberi okumak için tıklayın

14 Temmuz Çarşamba

5 soru 5 cevap : Flamingo katliamı hakkında ne biliyoruz?

İnsanın doğaya olan saygısızlığı bu sefer de korkunç bir görüntü oluşmasına neden oldu. Tuz Gölü'nde bulunan binlerce flamingo (allı turna) açlık ve susuzluktan dolayı yaşamını yitirdi. Bu katliama dair ne biliyoruz? Tekrar yaşamamak için ne yapmalı?

Bu haberi okumak için tıklayın

Gençler neden eskisi gibi Facebook kullanmıyor? Görünürlük ihtiyacı... Amcalar ve teyzeler...

Bir zamanlar insanların yüzünü yıkamadan açtığı Facebook sayfaları artık ara sıra ziyaret edilen bir aile büyüğünün evi gibi. Facebook ne ara gençleri kaybetti? Amcalar ve teyzeler nasıl Facebook'un sahibi oldu?

Bu haberi okumak için tıklayın

Otellerden barakalara! Evsizler sürgüne yollanıyor...

Pandemi nedeniyle boş kalan otel odalarına evsizleri yerleştiren New York Belediyesi, normalleşme adımları çerçevesinde apar topar evsizleri baraka tipi barınaklara yerleştirmek istiyor. Federal mahkeme buna karşı çıkarken sokakta kalan evsizler ise adeta sürgüne gönderilmekte.

Bu haberi okumak için tıklayın

Bir Cannes klasiği: Film gibi soygun hikayeleri!

Dünya sinemasının en prestijli festivali olan Cannes Film Festivali filmlere konu olacak soygun hikayeleriyle de ünlü. Geçen cuma yine bir büyük mücevher soygununun eşiğinden dönülürken tarih, "başarılı" olmuş pek çok ilginç örnekle dolu.

Bu haberi okumak için tıklayın

15 Temmuz Perşembe

Yaban hayat uyarıyor: Benimle uğraşmak yeni salgınlara davetiye çıkarır!

Salgın döneminde azalan yaban hayvan avcılığı tüm hızı ile devam ediyor. Nesli tükenmeye yüz tutan türler yaklaşık bir sene boyunca rahat üreteme imkanı bulsa da işler yine eskiye döndü. Bilinçsiz avlanma yeni salgın hastalıklara da davetiye çıkarıyor.

Bu haberi okumak için tıklayın

'Evet' dedi! Evlilik teklifi yüzüğü almayı erteleyenleri ne bekliyor?

Yaz dönemi ile birlikte ertelenen düğünlerin sayısı patladı. Evlilik teklifi yapmak isteyenler de bütçelerini kontrol ediyor. Onlara pek de iyi olmayan bir haberimiz var. İngiliz pırlanta devi harekete geçti...

Bu haberi okumak için tıklayın

Bir zamanlar vaka tablosunun yıldızıydılar! Aşı olmayınca vaka patlıyor...

Çok değil birkaç ay önce risk haritasında tek mavi ilin görüldüğü Güneydoğu Anadolu, şimdi düşük aşılamadan dolayı kırmızıya büründü. En az aşılamanın yapıldığı Bitlis, Urfa ve Siirt'teki yüksek vakalar dikkat çekiyor. Uzmanlar ise toplumsal bağışıklığın sağlanması için aşı çağrılarını yineledi.

Bu haberi okumak için tıklayın

Bayram tatili başlamadan vakalar 7 bine dayandı... Şimdi ne yapmalı?

Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasının ardından Türkiye'de hayat hızla normale döndü. Uzun zamandır 5 bin vakanı altına düşmeyen koronavirüs tablosun 6 bin 907 ile 2 Haziran'dan buyana açıklana en yüksek sayıya ulaşarak rekor kırdı. 

Bu haberi okumak için tıklayın

Felçli bir adamı nasıl konuşturursunuz? 'Bir daha asla demişlerdi...'

Bilimin sınırlarını zorlayan bir çalışma insanoğlunu hayret içinde bıraktı. 2003 yılından bu yana felçli olan bir kişi kafasına yerleştirilen 120 iletken bant ile dakikada 18 kelimeyi söyleyebilir hale geldi...

Bu haberi okumak için tıklayın

16 Temmuz Cuma

İstanbul'da Halk Ekmek'e yüzde 25 zam: Fırın ekmeğine de zam yolda

2020 Eylül'de yüzde 33 zamlanarak 1 TL'ye çıkan Halk Ekmek, yüzde 25 daha zamlandı. Normal ekmek yarından itibaren 1 TL değil 1.25 TL'ye satılacak. İstanbul'daki fırıncılar da ağustosun ikinci perşembesi İTO Meclis Komisyonu'na 220 gram ekmeğin 2 TL'den 2.5 TL'ye çıkmasını talep etmeye hazırlanıyor.

Bu haberi okumak için tıklayın

Flamingoları setler öldürdü! Kaçak kuyular ise yer altını kurutuyor...

Tuz Gölü'ne akan su kaynaklarının önünün kesilmesi sebebiyle yüzlerce flamingo can vermişti. Zaten kuraklıkla boğuşan İç Anadolu Bölgesi'nde başka bir sorun ise sayıları her geçen gün artan kaçak su kuyuları!

Bu haberi okumak için tıklayın

Türkiye nasıl bir Taliban ile karşı karşıya? 'Sovyetler çekildiğinde...'

ABD, Afganistan'dan çekiliyor. Endişeler terör örgütü Taliban'ın ülkenin tamamında hakim olacağı yönünde. Öte yandan Türk askerinin Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın güvenliğini sağlaması bekleniyor. Peki Türkiye'nin karşısında nasıl bir Taliban var? Örgütün son durumu ne?

Bu haberi okumak için tıklayın

Çin'de kadınlar açmazda: Çocuk mu kariyer mi?

Çin'de devletin tek çocuk politikasından vazgeçmesiyle cinsiyetçi ayrımcılığın yükselişe geçtiği ifade ediliyor. Hamilelik dönemlerinde ciddi baskıya maruz kalan kadınlar, iş hayatına tutunmakta zorlanıyor.

Bu haberi okumak için tıklayın

Aynı adamın, aynı anda ilişki yaşadığı üç kadın arkadaş oldu, yollara düştü!

Üç genç kadın, aynı anda, aynı adamla sevgili olduklarını fark etti. Şoke eden haberin ardından önce adamın foyasını ortaya çıkardılar, sonra da dert ortağı ve dost olup yollara düştüler... İşte film gibi hikayenin detayları!

Bu haberi okumak için tıklayın

18 Temmuz Cumartesi

Evet, kargolar geç, ürünler de hasarlı gelebiliyor... Peki siz haklarınızı biliyor musunuz?

Salgın ile birlikte internetten alışverişin anormal artması haliyle siparişlerin gecikmesi, eksik veya yanlış ürünlerin gelmesi gibi durumlara da yol açıyor. Tüketici olarak konu hakkında şikayet etmek hakkımız ama yine de haklarımızı bilmek daha faydalı olabilir...

Bu haberi okumak için tıklayın

GTA 6 hakkında ne biliyoruz? '2024-2025 arası...'

Gelmiş geçmiş en büyük medya ürünü Grand Theft Auto V'in (GTA) yaratıcısı Rockstar sekiz yıldır devam yapımı hakkında tek bir kelime etmiyor. Ama artık mızrak çuvala sığmıyor, yeni oyun yolda. Peki daha kaç yıl bekleyeceğiz? GTA 6 hangi şehirde geçecek? Son bilgiler heyecanı artırıyor...

Bu haberi okumak için tıklayın

Dünyanın konuştuğu sosyal medya uygulamasına cinsellik nasıl hakim oldu?

Sosyal medya büyük bir değişimin arifesinde. Artık sadece fotoğraf ve video koymuyor TikTok ile performans da sergiliyoruz. Ücretli içerikler de yeniliklerden biri. Öyle bir uygulama var ki makyaj ve spor videoları ile başlayıp daha sonra tamamen cinselliğe teslim oldu...

Bu haberi okumak için tıklayın

Kudüs'te yaşayan bazı Filistinliler aslında 'yaşamıyor'

İsrail'in katı aile birleşimi politikaları yüzünden binlerce Filistinli kadın evlerinden kapı dışarı çıkamıyor. Kadim şehir Kudüs'te ev hapsinde yaşayan kadınların şu an küçük de olsa bir umudu var...

Bu haberi okumak için tıklayın

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor