Bu haberleri okudunuz mu | Çiftlik Bank mağdurları paralarını alabilir mi? Taksi bulunamıyor... Seyahatler ne durumda?

Haberglobal.com.tr'de her hafta sizler için dosyalar, derlemeler ve uzman görüşleri içeren derinlikli içerikler hazırlıyoruz. İşte bu hafta hazırladığımız Türkiye'den ve dünyadan yoğun gündemi daha iyi anlamanıza yardımcı olacak içerikler...

Bu haberleri okudunuz mu | Çiftlik Bank mağdurları paralarını alabilir mi? Taksi bulunamıyor... Seyahatler ne durumda?

5 Temmuz Pazartesi

Midyeciler isyanda: "Saat 17'den sonra ahiret soruları başlıyor"

Müsilajdan sonra vatandaş Marmara Denizi'nden çıkan her canlıya şüphe ile bakmaya başladı. Durum seyyar midyecileri vurdu. Bir tanesi gelen sorulardan o kadar bunalmış ki "Akşam 17'den sonra ahiret soruları başlıyor. Hatta bazen sorup sorup yine de almaktan vazgeçiyorlar" diyor.

Bu haberi okumak için tıklayın

Aşı ikna timi berberler: 'Müşterilerimin yüzde 60'ını ikna ettim!'

ABD'de Başkan Biden, 4 Temmuz'a kadar nüfusun yüzde 70'inin en az bir doz aşı olacağı hedefini koymuştu ancak ülke yüzde 60'ta kaldı. Hükümet durumu değiştirmek için siyahların ağırlıklı yaşadığı bölgedeki berberlerden yardım istiyor.

Bu haberi okumak için tıklayın

İş görüşmelerinde yeni pazarlık: 'Evden çalışma var mı?'

Pandemi hayatlarımıza evden çalışma kavramını da etkiledi. Beyaz yakalıların büyük bir kısmının yeni tanıştığı uzaktan çalışma formülü, ciddi bir kesim tarafından çok sevildi. Hatta iş görüşmelerinin yeni pazarlık noktalarından biri de "Evden çalışabilecek miyim" sorusu oluyor.

Bu haberi okumak için tıklayın

Vitor Pereira ile ikinci dönem nasıl geçecek? | Hız, disiplin ve samimiyet...

Fenerbahçe biraz da beklenmeyen bir kararla ikinci kez Vitor Pereira başlattı. Portekizli teknik adam her zaman samimi ve disiplinli tavrı ile dikkat çekmişti. 'Ne istiyorum biliyor musun?' diye başlayan cümleleri tekrar tesislerin dört bir yanında çınlayacak...

Bu haberi okumak için tıklayın

İngiltere duvar ördü! Olağanüstü performans

Euro 2020'de sona yaklaşıyoruz. Yarı final için geri sayım başlarken Wembley'de Danimarka'yı konuk edecek olan İngiltere, favori konumunda. Beş maçta da kalesini gole kapayan İngilizler, kalecisi Pickford ve savunmasıyla tarih yazıyor. Hatta Pickford çoktan tarihe geçti!

Bu haberi okumak için tıklayın

6 Temmuz Salı

Balık restoranları şiş, kanat satar hale geldi: "Pandemiden beter!"

Balık müdavimleri müsilaj kaygısından dolayı siparişten önce "Balıklar Marmara'dan mı" diye sorup, eğer öyleyse kestirip atar hale geldi. Restoran işletmecilerine göre müsilajın satışlardaki etkisi pandemiden ağır oldu. Ya ithal balık ya da salata, meze satılıyor. Şiş, kanat satan bile var.

Bu haberi okumak için tıklayın

Bu işte bir problem var: Yılın ilk 6 ayında 69 geri dönüşüm tesisi yandı

Türkiye'de son yıllarda geri dönüşüm tesislerinde çıkan yangınların artışı dikkat çekiyor. Yanan tesislere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. 2020'de toplam 65 geri dönüşüm tesisinde çeşitli sebeplerle yangın çıkarken sadece bu yılın ilk 6 ayında 69 tesis yandı. 

Bu haberi okumak için tıklayın

Lübnan'da kriz derinleşiyor... Para yok, ilaç yok, umut yok!

Ekonomik kriz Lübnan'ı her geçen gün eritiyor. Bir sene önce istifa eden Başbakan Diyab hükümet kurulamadığı için hala görevde. Eczanelerde ilaç, evlerde elektrik, insanlarda umut yok! Dünya Bankası "Ancak savaşta olur" diyor ve durumu "Tarihin en kötü üç krizinden biri" olarak tanımlıyor.

Bu haberi okumak için tıklayın

Delta, aşılamada yavaş ülkeleri vuruyor: Doktorlar hasta seçiyor!

Dünyada pandemiyle mücadelede Delta varyantı safhası da oldukça sert geçmekte. Aşılamada yavaş kalan özellikle yoksul ülkeleri derinden etkileyen varyant Endonezya'da da kabus gibi bir tablonun ortaya çıkmasına neden oldu.

Bu haberi okumak için tıklayın

7 soru 7 cevap | Delta Plus varyantı nedir?

Bütün dünyayı etkisi altına alan Delta Plus varyantı Türkiye'de de görüldü. Çok daha çabuk bulaştığı tespit edilen bu varyant yeni bir dalgaya sebep olur mu? Aşıları ne kadar etkili?

Bu haberi okumak için tıklayın

7 Temmuz Çarşamba

5 Soru 5 Cevap | Varyantlar ne zaman bitecek?

Tam aşılama hızlandı derken Türkiye'de görülen Delta Plus varyantı yeni endişelere yol açtı. Haberglobal.com.tr'ye konuşan uzmanlar, "Aşılanmayan herkesin yeni varyantların oluşumuna katkısı var" diyor. Peki neden sürekli yeni bir varyantla karşı karşıyayız ve bu daha ne kadar sürecek?

Bu haberi okumak için tıklayın

Taksi bulamaz olduk: En çok bu ilçelerde ihtiyaç var

Koronavirüs pandemisi nedeniyle vatandaşlar özel araçlarına ya da taksilere yöneldi. Artan talep nedeniyle İstanbul'da bazı bölgelerde belirli saatlerde taksi bulmak neredeyse imkansız hale geldi.

Bu haberi okumak için tıklayın

Şekerden nasıl kurtulacağız? İşte ipuçları ve yol haritası...

İlave şekerleri fazlaca tüketmek sağlığımızı tehdit ediyor. Basit karbonhidratlar ile birlikte şeker 1 numaralı sorun olarak karşımıza çıkıyor. Peki ne yapmak lazım? Şekerden ve "ilave şeker" denen şeyden nasıl kurtulacağız? Şekerin ne kadarı zararlı? İşte yol haritası ve ipuçları.

Bu haberi okumak için tıklayın

Miami'de yıkılan bina her şeyi değiştirdi: 'Satsak mı...'

ABD'nin Florida eyaletinde yıkılan ve en az 36 kişinin hayatını kaybettiği 12 katlı Champlain Towers South binasının çökmesi, bölgedeki alışkanlıkları ve dengeleri de değiştirdi. Şu sıralar sahne evini satmak isteyenler, satmak zorunda kalacak olanlar ve fırsatçıların...

Bu haberi okumak için tıklayın

8 Temmuz Perşembe

Çiftlik Bank mağdurları paralarını geri alabilecek mi?

Çiftlik Bank vurgunu davası sanığı 'Tosuncuk' olarak bilinen Mehmet Aydın savcılıktaki işlemlerinin ardından sevk edildiği mahkemece tutuklandı. Peki yıllardır sonuç alamayan on binlerce mağdur, paralarını geri alabilecek mi? Haberglobal.com.tr olarak mağdur ve avukatlarla konuştuk...

Bu haberi okumak için tıklayın

Robotlar beste yapıp, şarkı söyler mi? Besteledi, söyledi, birinci oldu!

Yapay zekanın hayatımızdaki yeri her geçen gün büyüyor. Makineler öğrendikçe, öğrendiklerinden yola çıkarak kararlar da veriyor. Peki söz konusu müzik olunca ne olur? Yapay Zeka Şarkı Yarışması'nı kazanan makine hem besteledi hem de şarkıyı söyledi. İşte o şarkı!

Bu haberi okumak için tıklayın

Sosyal medyada adalet: Olaylar gizli kalmıyor ama peşin hüküm mağduriyet de yaratabilir

Vicdanları yaralayan, kabullenmesi mümkün olmayan cinsel istismar ya da şiddet olaylarında sosyal medya adeta mahkemeye dönüşebiliyor. Hukukçulara göre bu durum, oluşan kamuoyunun etkisiyle olayın örtbas edilmesini önlese de hem mağdur hem fail tarafında başka mağduriyetler doğurabilir.

Bu haberi okumak için tıklayın

Haiti neden bu halde? 'Gelen 13 milyar dolarlık yardıma rağmen...'

2010'da ülkeyi alt üst eden korkunç depremden sonra Haiti'nin durumu hiç iyiye gitmedi. Küresel çapta yapılan milyarlarca dolarlık yardım, sadece kaos, yolsuzluk ve yağma düzeni doğurdu. Haiti'de olaylar Devlet Başkanı Jovenel Moise'nin suikastle öldürülmesine kadar vardı. Peki durum neden böyle?

Bu haberi okumak için tıklayın

Yıllarca gizli tuttuğu restoranı halka açtı: 'Buradaki eşyalar müzede bile yok!'

Video oyun sektörü dünyada ve özellikle Japonya'da büyük bir çılgınlık. Eski bir Nintendo çalışanı olan Toru Hashimoto da 84 adlı mekanıyla bu güzel çılgınlığa katkı veriyor. Kısa zaman önce sadece üyelerin girebildiği gizli bir mekan olan 84'ü halka açan Hashimoto'nun mekanı adeta bir müze gibi...

Bu haberi okumak için tıklayın

9 Temmuz Cuma

Dedikodu ölümleri: Şırnak'ta başka, Şanlıurfa'da başka!

Halk arasında yayılan dedikodular yüzünden çoğu ilde aşılama çok düşük. Urfalılar "aşı olursam beş sene sonra ölürüm", "kısır olurum" diye düşünürken Şırnaklılar ise tarihi geçen aşıların yapıldığına inandığı için aşı olmuyor. Uzmanlar, bu direncin yüzlerce ölüme yol açtığına dikkat çekti.

Bu haberi okumak için tıklayın

Yasak 7 gün dayanabildi: 'Sıfır atık projesi sıfır olur'

Türkiye'de atık ithalatı birçok kez tartışmalara neden oldu. İthalatın yüzde 50'den fazlasını kapsayan polietilen ithalatı, 18 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayınlanan kararla yasaklanmıştı. 2 Temmuz'da başlayan polietilen ithalatı yasağı yalnızca 7 sürdü.

Bu haberi okumak için tıklayın

Türkiye vatandaşları için seyahat kısıtlamaları ne durumda?

Toplumsal bağışıklığa erişmeye adım adım yaklaşırken seyahat etmeyi sevenlerin aklında bir tane soru var: Ne zaman, nereye seyahat edebilirim? Dünya yeni varyantlar nedeniyle hala tatmin edici seviyede özgür değil ancak Türklerin sık ziyaret ettiği birkaç ülkenin altını çizmekte fayda var.

Bu haberi okumak için tıklayın

Bir yanda Arjantin - Brezilya, diğer yanda İtalya - İngiltere! Dev maçlarda nelere dikkat edeceğiz?

2020-2021 sezonu ancak bu kadar güzel sona erebilirdi! Copa America'da Brezilya ile Arjantin, Euro 2020'de ise İtalya ve İngiltere, kupaya uzanmak için mücadele edecek. Peki iki dev maç öncesi nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Bu haberi okumak için tıklayın

Afrika'da ne oluyor? 'Pandeminin en kötü haftası...'

DSÖ, Afrika'nın pandeminin en kötü haftasını geride bıraktığını açıkladı. Dünya adım adım normalleşmeye giderken Afrika, aşı ve altyapı eksikliği ile sağlık sisteminin yetersizliği nedeniyle kabus gibi günler geçiriyor. Peki Afrika aşıya nasıl ulaşacak? Afrika'da ne oluyor?

Bu haberi okumak için tıklayın

10 Temmuz Cumartesi

Önce zerdeçal ve sarımsaktı şimdi de kısırlık korkusu: Koronavirüs hurafeleri bir türlü bitmiyor!

Salgının başından bu yana zerdeçal, sarımsak, tarhana gibi pek çok ürün Covid'e yakalanmayı önlediği gerekçesiyle talep gördü. Hatta işin ucu bazı ülkelerde etil alkol içmeye kadar gidince virüsten değil bu yanlış uygulamalardan dolayı ölümler yaşandı. Uzmanlar ise "aşı olun" çağrısında diretiyor.

Bu haberi okumak için tıklayın

İyi haber: Düğünler geri döndü! Kötü haber: Hepsine katılmak zorundasınız

Düğün sezonu açıldı. 2020'nin birikimini de eklersek 'düğün maratonu başladı' demek doğru olur. Bazı davetliler durumdan yıldı. Düğün üstüne düğüne gidiyorlar.

Bu haberi okumak için tıklayın

Aile yok öğretmen yok... Sokak çeteleri pandemiyi fırsat bildi!

Covid-19 ile karantinada yalnızlaşan çocuklar sokak çetelerinin hedefi oldu. Okulların kapalı olduğu ailelerinin ise maddi sorunlarla boğuştuğu dönemi çeteler bir fırsat olarak kullandı… İngiltere bu büyük soruna çare arıyor…

Bu haberi okumak için tıklayın

Günde 10 bin adım: Gerçek mi şehir efsanesi mi?

Çoğu insan günde 10 bin adım atmanın sağlıklı yaşamın anahtarı olduğunu düşünür. Peki gerçekten öyle mi? Bir adımsayar satışı ile başlayan bu hikayeye itirazı olanlar var…

Bu haberi okumak için tıklayın

Kaynak: Haber Global

ABD Türkiye koronavirüs futbol