"Türkiye" haberleri

Tam kapanmanın ardından başlaması beklenen normalleşme için hükümette yapılan değerlendirmelere göre koronavirüste vaka sayısı en fazla 10 bin olduğu takdi..
İngiliz hükümeti, Manchester City ve Chelsea arasında İstanbul'da oynanacak olan Şampiyonlar Ligi finali öncesinde Türkiye'yi koronavirüs açısından 'yüksek..
Dünyayı alarma geçiren kontrolden çıkan Çin'in yörüngedeki Long March 5B roketinin ilk görüntüsü gökbilimciler tarafından yayınlandı. Hafta sonu atmosfere..
Koronavirüsle mücadelede yeni bir döneme girildi. Hükümet tarafından alınan tam kapanma kararının ardından 17 günlük tam kapanma süreci resmen başladı. Tar..
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Türkiye genelinde dün akşam saat 19:00 itibarıyla başlayan ve 17 gün sürecek..
Toplam vaka sayısında dünyada 6. sırada yer alan Türkiye, can kaybı sıralamasında ise çarpıcı bir şekilde yakın nüfuslu ve çok sayıda vaka görülen ülkelere..
ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olayları hakkında Türkiye'ye soykırım suçlaması yapmıştı. O skandal açıklamanın ardından Amerikan Savunma Bakanlığı, Türkiye il..
Azerbaycan, Türkiye ile İsrail arasında normalleşmeye arabuluculuk yapmaya hazır. Açıklama, Azerbaycan Cumhurbaşkanı müşaviri Hikmet Hacıyev'den geldi. "Tü..
Gazeteci Gürkan Hacır, Haber Global Ekranlarında Biden'ın skandal kararını değerlendirdi.
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: İki devletli çözüm siyasetini Türkiye'nin desteğiyle yapıyorum.
Başbakan Binyamin Netanyahu'nun "İsrail sağlık ve ekonomik açıdan dünyada korona krizinden çıkacak ilk ülke olacak" açıklaması dikkat çekmiş, ülkede başarı..
Günden güne acı rekorlarla karşı karşıya kalan Türkiye'de aktif vaka sayısı 554 bin 118'e yükseldi. Son bir ayda üç buçuk kat artan bu sayı gelecek için ne..
İngiliz medyasının Mayıs ayında Type 45 destroyer ve Type 23 model savaş gemilerini NATO ve Ukrayna'ya dayanışma göstermek için Karadeniz'e göndereceği idd..
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Türkiye'deki görüşmesinde gerilimli açıklamalarının ardından Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, sorunlara çöz..
Haberglobal.com.tr'de her hafta sizler için dosyalar, derlemeler ve uzman görüşleri içeren derinlikli içerikler hazırlıyoruz. İşte bu hafta hazırladığımız..
Koronavirüs karşısında toplum bağışıklığını aşılarla sağlayacağımız aşikar. Bu en kolay ve en güvenli yol. Ancak bu yoldaki en büyük engellerin başında aşı..
Geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Türkiye'ye Ukrayna'ya desteğinden dolay..
Vakaları tespit etmede bilinen etkili yol olan PCR testleri hakkında son dönemde ortaya atılan 'mutasyona karşı etkili mi' sorusu gündemi meşgul ediyor. Tü..
Türkiye uçuşlarına sınır getirilmesi, Türk turizmi kadar, Rus turizmi açısından da çok ciddi sıkıntı yarattı. Acenteler, 413 milyon dolarlık iptalle, iflas..
İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı haritasında ilk sırada artık Kırklareli var. Trakya'nın sakin şehri, 100 bine oranlı vaka sayısında 882.13'e ulaştı ve İst..
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın uçuş kısıtlaması kararına ilişkin, "Kararda siyasi bir gerekçe görmüyorum" dedi.
ABD geçtiğimiz hafta gemi geçişi için Türkiye'ye bildirim yaparak 2 savaş gemisini Karadeniz'e gönderiyor. Rusya ise Hazar Denizi'ndeki filoya ait 15 savaş..
Fransa'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune, Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve diğer bölgelerde saldırgan davranış biçimini seçmesi durumun..
Ramazan ayı, rekor vaka sayılarıyla ve can kayıplarıyla başladı. Ramazan Bayramı'nın 'normalleşme' anlamına gelebilmesi için neler yapmak gerektiği tartışı..
Donbas gerilimi büyüyor. Rusya'nın 15 savaş gemisini Rus askeri güçlerinin denetimleri çerçevesinde Karadeniz'e gönderdiği bildirildi. Dün yapılan açıklama..
Rusya Başbakan Yardımcısı, Türkiye ile Rusya arasındaki normal ve charther uçuşların 15 Nisan-1 Haziran arasında sınırlandırma kararı alındığını açıkladı...
6 Nisan'da Türkiye ziyaretinde yaşanan protokol krizinde, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'..
Kanada, Türkiye'ye insansız hava araçlarında (İHA) kullanılan teknolojik ürünlerin ihraç izinlerini iptal etti.
Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Türkiye ile tüm uçuşların 1.5 ay süreyle durdurma kararı aldıklarını duyurdu.
Doğu Akdeniz'deki tansiyon düşmezken Libya'dan çok sayıda bakan ve Genelkurmay Başkanı Türkiye'yi ziyaret ederken Yunanistan'dan bir heyet Libya'ya gidiyor..
Günlük vaka sayısının 55 bini aştığı Türkiye, Alman hükümeti tarafından enfeksiyon riskinin yüksek olduğu bölgeler listesine dahil edildi. Yeni sınıflandır..
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, ülkesinin Türkiye ile iki tarafın da faydasına olacak diyalog ve uluslararası hukuk kurallarına uygun ilişkiler kurulma..
Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Dibeybe'ye eşlik eden üst düzey heyette, 5 Başbakan..
Haberglobal.com.tr'de her hafta sizler için dosyalar, derlemeler ve uzman görüşleri içeren derinlikli içerikler hazırlıyoruz. İşte bu hafta hazırladığımız..
6 Nisan'da Türkiye ziyaretinde yaşanan protokol krizinde, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'..
Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne göre, Karadeniz'e kıyısı olmayan ülkelerin sözleşmeye uygun şartları taşıyan askeri gemileri, 15 gün önceden Türkiye'ye haber..
Kovid-19 aşısı olmak isteyenlerin sayısı artınca, fırsatçılara gün doğdu. Sosyal medyada 'Covid-19 Turu' paylaşımları ile vatandaşların yurt dışında aşı ol..
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiliz mevkidaşı Wallace'in daveti üzerine İngiltere'nin başkenti Londra'ya gitmişti. İngiltere Savunma Bakanı Ben Walla..
Türk ve Azerbaycan askerleri bir ortak tatbikat daha gerçekleştirdi... 2 gün devam eden operasyonel taktik tatbikat sona erdi.
Alman gazete Frankfurt Allgemeine Zeitung, Türkiye'nin ürettiği silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) gösterdiği başarılı performansın Alman ordusunda ş..
7 Nisan koronavirüs tablosu açıklandı. Bir günde 276 kişi hayatını kaybederken, vaka sayısı ise 54 bin 740 oldu. Açıklanan rakamlarla birlikte Türkiye, Avr..
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında Türkiye'de vaka sayıları 55 bine yaklaşırken, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof..
Yunan hükümeti, mültecilerin Türkiye'ye zorla geri gönderildiğini reddetse de, Alman ZDF kanalı, Yunan sahil güvenlik botunun yasa dışı şekilde mültecileri..
AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ilk Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üze..
Haberglobal.com.tr'de her hafta sizler için dosyalar, derlemeler ve uzman görüşleri içeren derinlikli içerikler hazırlıyoruz. İşte bu hafta hazırladığımız..
Toplum bağışıklığı için dünya, hızla aşılanmanın yollarını ararken; aşı karşıtlığı ve tedirginliği ayrı bir gerçek olarak bir kenarda duruyor. Peki aşı kar..
Nisan ayında diplomaside yoğun bir trafik yaşanacak. Avrupa Birliği Zirvesi'nin ardından, Türkiye iki önemli ismi ağırlayacak. Avrupa komisyonu başkanı Urs..
Foreign Policy dergisinde yayımlanan makalede, Dağlık Karabağ'da SİHA'ların Ermenistan'ın hava savunma sistemlerini ve ağır zırhlı kuvvetlerini etkisiz hal..
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın en önemli düşünce kuruluşlarından olan Valday Tartışma Kulübü tarafından düzenlenen Ortadoğu konulu konfera..
Türkiye ve pek çok ülke, hastanelerde Covid servislerini diğer servislerden ayırarak doğru bir yola gitti. İngiltere'de ise bu ayrımın sağlıklı biçimde yap..
Türkiye ile Azerbaycan Cumhuriyetleri vatandaşlarının karşılıklı ziyaretlerinde kimlikle seyahat imkanı tanıyan protokolün 1 Nisan 2021 tarihi itibarıyla y..
Almanya'nın çok okunan haftalık gazetesi Bild am Sonntag, Avrupa'da gerilime neden olacak bir habere imza attı. Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma si..
Lezzetiyle dünyaya nam salan, Türkiye'de arı kolonilerinden uzakta ve deniz seviyesinden 2 bin 500 metre yükseklikteki mağaradan çıkarılan kantaron balı, k..
Her geçen gün akıl sağlımızı da zorlayan pandemiyle yaşlılar daha iyi mücadele ediyor. Araştırmalara göre zihinsel olarak durum böyle... Peki Covid-19 en ç..
TFF, Türkiye-Letonya maçına Atatürk Olimpiyat Stadı'nın yüzde 15 kapasitesi oranında seyirci alınacağını açıkladı.
Haberglobal.com.tr'de her hafta sizler için dosyalar, derlemeler ve uzman görüşleri içeren derinlikli içerikler hazırlıyoruz. İşte bu hafta hazırladığımız..
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya ile Türkiye'nin aynı nüfusa sahip olduğuna dikkat çekerek "Bizde de milyonlarca işsiz var. Beni üzen temel no..
Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye ile her düzeyde temasta olmaya ihtiyaç duyduklarını vurgulayarak "ortak çıkarlar üzerine konuşmak için temasların gerekli..
Pandemi ile mücadelenin en etkili silahı aşılar dünyanın dört bir yanında uygulanmaya başladı. Kimileri hızla ilerlerken kimi ülke ise tedarik sıkıntısı ya..
Hollanda Milli Takım Teknik Direktörü Frank de Boer, Türkiye maçının ardından, "Türkiye bizi cezalandırdı. Daha iyi olsun isterdik. Türkiye çok iyi oynadı...
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un bir Fransız Televizyon kanalına verdiği mülakattaki ifadelere ilişkin sert..
Dünya Sağlık Örgütü'nün kanser raporunda çarpıcı bir durum ortaya çıktı. 2020'de meme kanseri, akciğer kanserini geçerek dünyada en fazla görülen kanser tü..
Hafta sonu Babül Hava, KAH Kasabası ve Atarib bölgeleri vuruldu. İdlib'e yapılan saldırılar ile ilgili Emekli Kurmay Albay Ünal Atabay, Haber Global'e konu..
Geçtiğimiz yıl İngiltere'ye giren yasa dışı göçmenlerin sayısında rekor seviye görülmüştü. İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel'in göçmenleri Türkiye'ye g..
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Pro..
Suudi Arabistan ile Yunanistan'ın ortak tatbikat duyurusundan sonra Milli Savunma Bakanlığı'ndan Doğu Akdeniz açıklaması geldi. Açıklamada, "Türk Silahlı K..
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti hükümeti ve TBMM hükümeti arasında 16 Mart 1921'de imzalana..
Son dönemde dikkat çeken silahlı şiddet olayları bireysel silahlanma ile ilgili endişeleri artırırken 2020 yılında silah bulundurma ruhsatı başvurularındak..
Yunan Silahlı Kuvvetleri ile ortak eğitim ve tatbikat yapmak üzere Suudi Arabistan'a ait 6 F-15C tipi savaş uçağının geldiğinin duyurulmasının ardından Yun..
Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ile AB arasındaki göç ve Suriyeli sığınmacılar konulu 18..
Emekli Büyükelçi Oğuz Çelikkol, Yunanistan'ın ABD ile rutin bir tatbikat yapmasına karşın bunu Türkiye karşıtı bir operasyon gibi gösterdiğini, AB ülkeleri..
Haber Global'e konuşan Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal Türkiye'nin Suriye politikası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ünal, "..
Vaka sayıları tırmanırken Türkiye kontrollü normalleşme için adımlarını atıyor. Bazı restoranlar 19:00'dan sonra da müşteri kabul ediyor, kabul etmeyen res..
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Covid-19 ile 1 yılı aşkın süredir etkin bir şekilde mücadele etmeye devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ),..
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında Suriyeli mültecilerin durumu yeniden gündeme geldi. Mülteciler üzerine çalışmalar yapan isimler yasal stat..
Doğu Akdeniz'de dengeler Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Mısır ile diplomatik temaslara başlandı" açıklaması ile değişecek mi? İsrail Başbakanı Neta..
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının görüldüğü tarih olan 11 Mart 2020'den bu yana salgınla ilgili yürütülen etkin mü..
Ankara- Tel Aviv ilişkilerinde normalleşme sürecine yönelik İsrail Başbakanı Netanyahu'dan ilk açıklama geldi. Bat-Yam kentindeki seçim kampanyasında konuş..
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi.
Libya Başbakanı, ülkesinin Türkiye ile imzaladığı anlaşma sayesinde Doğu Akdeniz'de "iyi bir pay kazandığını" söyledi.
Moskova Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Perinçek, 'Karlov Suikastı' davası ile ilgili Haber Global'e konuştu. Perinçek, "Batı emperyalizmi Türkiye ve Rus..
Büyük dedesi Türk olan İngiltere başbakanı Boris Johnson, bu kez Türkiye'nin meşhur lezzetlerinden kebap açıklamasıyla gündemde. Koronavirüse yakalandıktan..
Türkiye'de normalleşme adımlarının ardından herkesin aklında aynı soru var. Türkiye'de koronavirüs haritası değişecek mi? İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr...
'Mavi dil hastalığı' nedeniyle reddedilen Türkiye'ye satılmak üzere 900'e yakın büyükbaş hayvanı taşıyan Lübnan bandıralı gemi, 18 Aralık'ta İspanya'nın Ca..
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Afganistan Devlet Başkanı Muhammed Eşref Gani ve Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah'a ba..
Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması gündemin ilk sıralarında. 1 Mart normalleşme takvimine göre, düşük ve orta riskli illerde yasak tamamen kalktı ancak yü..
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa'nın savunmasını kuzeyde ABD, Kanada ve İngiltere güneyde ise Türkiye gibi Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ü..
Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasında "Ayrıştırma Usullerinin" ele alındığı teknik toplantıların 11'incisinin NATO Karargah..
ABD, Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin istihbarat raporunu açıkladı. Raporda beklenen üzere Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'ın adının geç..
Yıllardır folklor, halk dansları gibi birçok alanda çalışması olan Serhat Turak, Kardeşlik Destanı Müzikali ile izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. Turak..
Son dakika haberi olarak gündeme düşen Sinovac aşısıyla ilgili, Faz-3 Türkiye raporu açıklandı. Sonuçlara göre Çin aşısının yüzde 83.5 başarı oranı bulunuy..
Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Karimov'un Ankara'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi. Karimov, ardından Milli Eğitim, Kültür, Gençlik v..
ABD ve İsrail'li yetkililerin skandal Ege Haritası önünde verdikleri poz, görenleri şoke ediyor. Gökçeada ve Bozcaada haritada Yunanistan'a verilmiş görünü..
Cumhuriyet tarihinin en büyük deniz tatbikatlarından biri olan "Mavi Vatan" Ege ve Akdeniz'de devam ediyor. 170 geminin ve çok sayıda savaş uçağıyla heliko..
Gerek Doğu Akdeniz gerek Adalar meselelerinde Türkiye ile Yunanistan arasında gergin günler yaşanıyor. İstikşafi görüşmeler öncesinde yaşanan gerginliklere..
ABD Temsilciler Meclisi'nin 170 üyesi, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'a, Biden yönetiminin Türkiye ile ilişkilere yönelik politikasını formüle ederken..
ABD ile Dedeağaç'ta ortak tatbikat yapan Yunanistan'da kendi tatbikatları değil Türkiye'nin düzenlediği ve Mart'a kadar devam edecek olan 'Mavi Vatan 2021'..
Adım adım normalleşmeye gittiğimiz şu günlerde son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da bu yönde sinyal verdi. Peki mevcut tabloda "gevşeme" ne kadar müm..
Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostech'in CEO'su Sergey Çemezov, Türkiye'nin, Rusya'dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemlerine ilişkin, diğer NATO..