Bu haberleri okudunuz mu? | Filistin'de neler oluyor, pandemi milyonerleri, bayramda İstanbul sokakları...

Haberglobal.com.tr'de her hafta sizler için dosyalar, derlemeler ve uzman görüşleri içeren derinlikli içerikler hazırlıyoruz. İşte bu hafta hazırladığımız Türkiye'den ve dünyadan yoğun gündemi daha iyi anlamanıza yardımcı olacak içerikler...

16.05.2021 09:40 | Son Güncelleme : 16.05.2021 10:49

10 Mayıs Pazartesi - Koronaya yakalanan 'sorumsuz' çalışana disiplin cezası verilebilir mi?

'Salgın kurallarına dikkat etmediği' gerekçesiyle Covid-19'a yakalanan memura ceza verilmesi gündeme geldi. Kararın bir hukuki dayanağı var mı? Covid'e nerede yakalanıldığını çalışan mı işveren mi ispat etmeli?

Bu haberi okumak için tıklayın

Gerçekten 'Nerede o eski bayramlar?': Otoyol ücretsiz geçen yok, bayramlaşmalar Facetime'a kaldı

Eskilerin söylediği 'Nerede o eski bayramlar' sözü yeni kuşaklar için de artık anlamlı. Artık şeker tutan yok, otoyollar ücretsiz olsa da geçen yok. Peki bayramlarda neleri unuttuk?

Bu haberi okumak için tıklayın

Tam kapanmada aşılama: Tek doz hızı düştü, çift doz hızı arttı

Tam kapanmanın resmi olarak bitmesine bir hafta kaldı. Uzmanlara göre tam kapanmada aşılama hızını artırmak oldukça önemliydi. Rakamlara göre tam kapanma süresince öncesine göre ilk doz aşıların yavaşladığı ikinci doz aşıların ise arttığı gözleniyor. Vaka hedefini tutturmak için bir haftamız kaldı.

Bu haberi okumak için tıklayın

103 yaşında virüsü atlatan adam aşı kampanyasının sembolü oldu

Koronavirüsü aşı olmadan atlatan 103 yaşındaki Aziz Abdül Alim, olabilen herkese aşı olması gerektiği tavsiyesinde bulunuyor. Pakistanlı Abdül Alim aşı karşıtlığının yoğun olduğu ülkesinde bir sembole dönüşmüş durumda.

Bu haberi okumak için tıklayın

Vay prens vay! 'İngiltere'nin gizli Rusya elçisi' 200 bin doları neden kabul etti?

İngiltere Kraliyet Ailesi gündemden düşmüyor. Kraliçe II. Elizabeth'in kuzeni Prens Michael, 'Güney Koreli iş insanlarından' 200 bin dolar kabul ederek onları Rusya rejiminden üst düzey isimlerle görüştürme sözü verdi. Skandal patlayınca Buckingham Sarayı bir açıklama yayımladı...

Bu haberi okumak için tıklayın

11 Mayıs Salı - Son Şam Büyükelçisi Önhon: Suriye'de yaşanan hiçbir şey sürpriz değildi

Türkiye'nin Şam'da görev yapan son büyükelçisi Ömer Önhon Haberglobal.com.tr'ye özel açıklamalarda bulundu. İç savaş 'geliyorum' dedi mi? Davutoğlu'nun kritik Şam ziyaretinden sonra ne oldu? Elçilik binasının tahliyesine nasıl karar verildi?

Bu haberi okumak için tıklayın

İsrail bunu hep yapıyor: Mescid-i Aksa ve Gazze saldırılarının perde arkası

Tüm dünyanın gözü önünde İsrail yine, yeniden Filistin halkına karşı acımasızca saldırıyor. Doğu Kudüs'te başlayan polis müdahalesi, Gazze'ye yapılan hava saldırısıyla devam etti. Gazze'de 9'u çocuk, 24 Filistinli şehit oldu, yaralı sayısı ise 103'e yükseldi. Peki İsrail'in bahanesi bu kez neydi?

Bu haberi okumak için tıklayın

Filistin'de neler oluyor? Emekli Büyükelçi Oğuz Çelikkol yazdı...

Dünya yine İsrail'in Filistinlilere olan zulmünü konuşuyor. Emekli Büyükelçi Oğuz Çelikkol haberglobal.com.tr için kaleme aldığı değerlendirme yazısında olaylarının dününe ve bugününe ışık tuttu. İşte Çelikkol'un yazısı...

Bu haberi okumak için tıklayın

4 Soru 4 Cevap | WhatsApp sözleşmesiyle neyi onaylamamız isteniyor?

WhatsApp'ın kullanıcılarına dayattığı gizlilik sözleşmesini onaylamak için verilen sürenin dolmasına sayılı günler kaldı. Haberglobal.com.tr'ye konuşan uzmanlar, kullanıcı bilgilerinin diğer şirketlerle paylaşılmasının önünün açılacağını söylüyor.

Bu haberi okumak için tıklayın

Hollywood'da Altın Küre krizi! Tom Cruise ödülleri iade etti, NBC yayınlamayacağız dedi, tepkiler çok sert...

Dünyanın prestijli ödüllerinden Altın Küre'de bu yıl kriz yaşanıyor. Oscar Ödülü'nden sonra sinemanın en büyüğü olan Altın Küre Ödülleri'ni organize eden Hollywood Yabancı Basın Derneği'nin hiç siyah üyesi olmamasının yankıları sürerken, tartışmaya ünlü isimler de dahil oldu.

Bu haberi okumak için tıklayın

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'de nüfus artışı neden yavaşlıyor?

Dünyanın en büyük ekonomik güçlerinden biri olan Çin'in nüfus artış hızı dört yıldır üst üste azalıyor. Hükümet endişeli. Böyle giderse ülke ABD ile giriştiği dünyanın en büyük ekonomisi olma yarışını kaybedebilir.

Bu haberi okumak için tıklayın

12 Mayıs Çarşamba - Pandemide 86 bin kişi nasıl milyoner oldu?

Pandeminin etkin olduğu son bir yılda banka hesaplarında 1 milyon TL üzeri bulunanların sayısı yaklaşık 86 bin kişi birden arttı. Milyonerler, bir yılda servetlerine 552.5 milyar TL kattı. Ev, otomobil fiyatlarının artması ve faiz gelirlerinin yükselmesi milyoner sayısını patlattı. 

Bu haberi okumak için tıklayın

Pandemiden endemiye geçiş! Virüs hayatımızda hep mi olacak?

Covid-19 salgınıyla ilgili olarak hala birçok konuda bilinmezlikler devam ediyor. Özellikle varyantlarla birlikte hız kazanan salgın endişeye sebep olurken, 'Acaba virüs tamamen yok olmayacak mı?' sorusu akıllara kazındı. Peki yok olmayacaksa, biz ne yapacağız?

Bu haberi okumak için tıklayın

Hepsi dünyanın gözü önünde oluyor! İsrail vurdukça çocuklar ölmeye devam ediyor

İsrail, Filistin'e saldırılarını artırdıkça çocuklar ölmeye devam ediyor. 2000-2020 yılları arasında 2 binden fazla Filistinli çocuk İsrail zulmünden yaşamını yitirdi. Son saldırılarla birlikte bu sayı maalesef artmaya devam ediyor... 

Bu haberi okumak için tıklayın

İki günde 45 milyar doları gördü! Bir finansal balonu önden tanıyabilir misiniz?

İki gün önce piyasaya çıkan bir kripto paranın işlem hacmi 45 milyar dolara çıktı! NFT'ler rekor fiyatlara satılıyor. Ne zaman yeni bir yatırım aracı çıksa bazıları bunun bir 'balon' olduğunu bazıları ise 'sağlam' olduğunu söyler. Peki ya bir yatırım aracının balon olduğunu anlayabilir misiniz? 

Bu haberi okumak için tıklayın

Yapay zeka nereye gidiyor? Motorcu genç kadın 50 yaşında adam çıktı

Yapay zekanın geldiği nokta ürkütücü sonuçlar doğurabiliyor. 50 yaşındaki Japon motosiklet tutkunu Yasuo Nakajima aylar boyunca çizdiği 'genç ve güzel kadın' imajı ile binlerce takipçi topladı.

Bu haberi okumak için tıklayın

13 Mayıs Perşembe - Bu noktaya nasıl geldiler? Devlet resmen izin verdi: Artık sarılın!

Aşılamanın hızlandığı İngiltere'de Başbakan Johnson vatandaşlarına 'sarılın' dedi. Peki ilk başta salgını kötü yöneten İngilizler bu noktaya nasıl geldi?

Bu haberi okumak için tıklayın

Son normal Ramazan Bayramı'nda ne yapmıştık? Eminönü istilası, diyet baklava...

2019 Ramazan Bayramı, her şeyin normal olduğu son Ramazan Bayramı'ydı. Eminönü yerli yabancı turistin istilasına uğramış, gündemimiz diyet baklava olmuş, güney sahillerinde adım atacak yer kalmamıştı.

Bu haberi okumak için tıklayın

Çernobil'de neler oluyor? 305/2'deki seviye...☢️

20'inci yüzyılın en büyük felaketlerinden Çernobil'de 1986 yılından beri kimsenin girmediği bir odada yüksek radyoaktif hareketlilik tespit edildi. Uzmanlar konuyu detaylı araştırıyor...

Bu haberi okumak için tıklayın

Bankalar mutsuz... ABD'de vatandaşlar kredi kartı borçlarını ödedikçe ödüyor! 💵

ABD'de vatandaşlar tarihte hiç olmadığı kadar fazla şekilde kredi kartı borçlarını ödemeye başladı. Bankalar bu durumdan pek de memnun değil. Yüksek borç yatırma oranında ertelenen bazı ödemeler de rol oynuyor.

Bu haberi okumak için tıklayın

14 Mayıs Cuma - İstanbul'la yaşıt, uğruna ferman çıkartılan kadim bir ağaç: Erguvan

Bizans döneminde soyluları temsil eden, 18. yüzyıla denk gelen Osmanlı döneminde Boğaziçi'nde çoğaltılması için ferman çıkartılan erguvanlar çiçek açtı. Salgın nedeniyle tam kapanmaya denk gelindiği için bu güzellikleri kaçırdık. Bu kadim çiçeğin İstanbul için önemi ne? Gelin birlikte öğrenelim...

Bu haberi okumak için tıklayın

"Covid miyim yoksa grip mi?" Yeni testler derde derman olacak

Koronavirüsün en belirsiz yanlarından biri semptomların grip virüsü ile benzerlik göstermesi. Bu durum salgının başından bu yana vatandaşları sürekli endişeye sevk ediyor. Ancak Amerikalı bilim insanları bu soruna bir çözüm buldu.

Bu haberi okumak için tıklayın

Hindistan'da gözler o festivale çevrildi... 9 milyon insan katılmıştı!

Koronavirüsün en sert biçimde etkilediği ülkeler arasında yer alan ve son dönemde acı tabloların ortaya çıktığı Hindistan, vakaları kontrol altına almaya çalışırken yükselişin sebeplerini de arıyor. Bu noktada gözler yaklaşık 9 milyon insanın katıldığı Kumb Mela'ya çevrildi...

Bu haberi okumak için tıklayın

15 Mayıs Cumartesi - 4 Soru 4 Cevap | Piyasalar kapalı olmasına rağmen altın ve Euro neden rekor tazeledi?

Ramazan Bayramı nedeniyle yurt içi piyasalar kapalı olmasına rağmen gram altın ve Euro/TL'deki hareketlilik dikkat çekiyor. Üst üste 12 gün boyunca yükselen gram altın, 500 TL'yi aştı. Uzmanlar yıl sonunda 620 TL'ye kadar çıkabileceğini söylüyor. Euro/TL ise 10.30 ile rekor tazeledi. Peki neden?

Bu haberi okumak için tıklayın

Bayramda İstanbul sokaklarını dolaştık: İçeride oturamayan kaldırımlarda...

Tam kapanmadan dolayı sadece paket servis yapılmasına izin verilen restoranların önlerindeki kaldırımlarda insan kalabalığı dikkat çekti. Haberglobal.com.tr olarak İstanbul'un farklı semtlerini gezerek sokaklardaki son durumu gözlemledik. İşte detaylar...

Bu haberi okumak için tıklayın

Kan donduran ifadeler, ABD'de polisi yeniden gündeme taşıdı: "Berbat ettim!"

ABD'de 1 Ocak 2015'ten bu yana 6 binin üzerinde insan polis kurşunuyla can verdi. Bunların 112'sini 18 yaş altı bireyler oluştururken 15 yaşındaki Stavian Rodriguez'in hayatını kaybetmesi üzerine açılan davadaki ifadeler polisin korkunç yaklaşımı hakkında çarpıcı bir tablo sunuyor...

Bu haberi okumak için tıklayın

Zenginler para harcamayı hatırlayınca...

Pek çok ülke normalleşme için geri sayım sürecinde. Birleşik Krallık ve ABD bu noktaya oldukça yaklaştı. Normalleşmek eski alışkanlıklara dönüş anlamı kadar, pandeminin acısını çıkarma heyecanı da taşıyor. Öyle ki para harcamayı unutan ultra zenginler kesenin ağzını açtı bile! Hem de ne açmak...

Bu haberi okumak için tıklayın

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor