Bayramda İstanbul sokaklarını dolaştık: İçeride oturamayan kaldırımlarda...

Gamze Bal
Gamze Bal

Tam kapanmadan dolayı sadece paket servis yapılmasına izin verilen restoranların önlerindeki kaldırımlarda insan kalabalığı dikkat çekti. Haberglobal.com.tr olarak İstanbul'un farklı semtlerini gezerek sokaklardaki son durumu gözlemledik. İşte detaylar...

15.05.2021 13:51 | Son Güncelleme : 15.05.2021 15:30

Tam kapanma nedeniyle kafe ve restoranların içeriye müşteri almaması, sadece paket servis yapacak şekilde açık olması kararlaştırılmıştı ancak denetimlere rağmen bu kuralın ihlal edildiği görülüyor. Haberglobal.com.tr olarak, İstanbul'un farklı ilçelerindeki kafe ve restoranlarda, müşterilerin hem içeride hem dışarıda oturmasına izin verildiğini gözlemledik. Bu durum Levent'te de, Beşiktaş'ta da, Taksim'de de böyle...

Bayramın ikinci günü sabahleyin Levent'te bir börekçiden içeri giriyoruz. Sipariş verdikten sonra mekânda yemek istersek, yukarı katın arka taraflarındaki masalarına oturabileceğimiz söyleniyor.

Aynı durum, Beşiktaş Çarşı içindeki bazı kafeler için de geçerli. Kafenin bahçesindeki masalar kaldırılmış ancak kahvesini alanlar bahçede sokağın da bir parçası olan kaldırımlara yan yana oturabiliyorlar. Bir başka kafede de zaten içeri girmeden görüyoruz ki, bahçesindeki dört ayrı bankta, yan yana oturmuş kalabalıklar var. Benzer bir görüntü, Taksim'deki bir restoranın bahçesine de hakim. Ancak bu kez banklarda değil, işletmenin kapısındaki sandalyelere oturulup, yemek yeniyor.

14 Nisan 2021... Beşiktaş Çarşı'daki bir kafe... Kahvesini alan ya da bekleyen vatandaşlar...

GÜNLÜK CİRO 30 BİN TL İKEN...

Bir ay kadar önce haberglobal.com.tr'ye açıklama yapan Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, bu işletmeleri "çürük elma" olarak nitelemiş; ağır cezalar almalarını talep etmişti. Ancak bunu özellikle işletmeden talep eden müşterilerin de olduğunu öğreniyoruz. Konuştuğumuz restoran işletmecilerinden biri, pandemi sürecinde işlerinin yüzde 80 düştüğünü, giderlerini karşılayabilmek için "müşteriyi kırmadığını" söylüyor.

Beşiktaş Çarşı'daki bir restoranın çalışanı ise şu bilgileri veriyor: "Kiramız 130 bin TL. Pandemi öncesinde günlük ciromuz 30 bin TL'yi aşıyordu ancak şimdi 1.500-2 bin TL. Sokağa çıkma yasağı olmayan bazı günlerde 15 bin TL'yi görüyoruz ama yine de pandemi öncesine göre yüzde 50 düşük."

Tam kapanmaya rağmen restoranın önündeki taburelere oturulup yemek yenilebiliyor. (14 Mayıs 2021, Beşiktaş)

BİR EVCİL HAYVANIN ETRAFINDA...

Bir sonraki durağımız, pandemi öncesinde gençlerin yoğun rağbet gösterdiği Beşiktaş sahili, Maçka Parkı ve İstiklal Caddesi oluyor. Genel olarak şunu söylemek mümkün: Dışarıda gördüğümüz insanların çoğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Turistlere daha çok İstiklal Caddesi'nde rastlamak mümkün.

Salgın öncesinde iğne atılsa yere düşmeyecek olan Maçka Parkı ise genel olarak boş. Ancak kendisini çimlere atan vatandaşlar da mevcut. Parktaki insan sirkülasyonu da bitmiyor. Sürekli yeni birileri geliyor. Ancak parkın önceki halini bilenler için yine de fazlasıyla boş olduğu söylenebilir.

Ramazan Bayramı'nın ikinci günü Maçka Parkı...

Sokağa çıkmak yasak ancak evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak için dışarı çıkılabiliyor. Maçka Parkı'nda da evcil hayvanlarını gezdirmek için parka girenler var. Ancak bir evcil hayvanın etrafında birden fazla kişi görülebiliyor. Bunun dışında tek başına banklarda oturanları da görmek mümkün.

TAM KAPANMADA SAHİL KEYFİ... 

Beşiktaş İskele'ye geldiğimizde ise insan kalabalığına rastlıyoruz.👇

14 Mayıs 2021, Beşiktaş sahili...

İSTİKLAL CADDESİ DE KALABALIK

Geçen sene koronavirüsle mücadele kapsamında alınan ilk sokağa çıkma yasaklarında bir iki kişiye ancak rastlanılan İstiklal Caddesi'ndeki durum ise, tam kapanma döneminde daha farklı. Son önlemlerin daha kapsamlı olmasına rağmen caddede yer yer kalabalıklar oluşabiliyor. 

İstiklal Caddesi, 14 Mayıs 2021, saat 17:30 suları...

METRO KALABALIK, METROBÜS SAKİN

Toplu taşımadaki yoğunluk ise genellikle metrolarda görülüyor. Günün hemen her saati yoğunluğuyla, iş çıkışları ise yaşanan izdihamlarla bilinen Zincirlikuyu metrobüs durağı, hem tam kapanma hem de Ramazan Bayramı nedeniyle en sakin anlarını yaşıyor:👇

Zincirlikuyu metrobüs durağı...

Öte yandan, Karaköy'de bir grup genç, tam kapanma sürecinde denize girdi. 

gamze.bal@haberglobal.com.tr

Kaynak: Özel Haber

Sıradaki Haber Yükleniyor