Bu haberleri okudunuz mu? | ATM'lerde neler oluyor, 'altın' meselesi, vakalardaki artış

Haberglobal.com.tr'de her hafta sizler için dosyalar, derlemeler ve uzman görüşleri içeren derinlikli içerikler hazırlıyoruz. İşte bu hafta hazırladığımız Türkiye'den ve dünyadan yoğun gündemi daha iyi anlamanıza yardımcı olacak içerikler...

21.03.2021 09:25 | Son Güncelleme : 21.03.2021 11:08

15 Mart Pazartesi: 7 soru 7 cevap | 'Faizsiz ev' sisteminde neler oluyor? Sistemin artısı eksisi ne?

Çekilişle faizsiz ev ve araba veren 'tasarrufa dayalı faizsiz finansman sisteminde' yeni bir dönem başlıyor. Faizsiz ev sistemi nedir? Organizasyonun artısı, eksisi ne? 100 milyon TL sermaye şartı ile ne amaçlanıyor? Tek tek anlatıyoruz...

Haberi okumak için tıklayın.

15 Mart Pazartesi: Bazı ülkeler aşı kullanımını askıya aldı... AstraZeneca gerçekten kanda pıhtılaşmaya neden oluyor mu?

Oxford/AstraZeneca aşısının kanda pıhtılaşmaya neden olduğu gerekçesiyle birçok ülke tarafından kullanımı askıya alındı. Ancak konuyla ilgili olarak henüz bilimsel bir çalışma yok. İngiltere ve AB'nin kullandığı aşının geleceği ne olacak?

Haberi okumak için tıklayın.

15 Mart Pazartesi: Restoranlar saat 19:00'dan sonra müşteri alıyor! Esnaf HES kodu denetimini nasıl yapacak?

Vaka sayıları tırmanırken Türkiye kontrollü normalleşme için adımlarını atıyor. Bazı restoranlar 19:00'dan sonra da müşteri kabul ediyor, kabul etmeyen restoranlarda ise müşteriler ısrarcı olabiliyor. Esnafın yeni HES kodu sistemine nasıl adapte olacağı ise merak konusu...

Haberi okumak için tıklayın.

16 Mart Salı: Silah bulundurma ruhsatı başvurularında yüzde 34'lük artış! Peki sebebi ne?

Son dönemde dikkat çeken silahlı şiddet olayları bireysel silahlanma ile ilgili endişeleri artırırken 2020 yılında silah bulundurma ruhsatı başvurularındaki yükseliş de dikkat çekti. Peki bu artışın sebebi ne olabilir? Bu yönelim ne anlatır?

Haberi okumak için tıklayın.

16 Mart Salı: 5 soru 5 cevap | Kısa Çalışma Ödeneği bitiyor, şimdi ne olacak?

Geçen yıl 25 Mart'tan bu yana süren Kısa Çalışma Ödeneği biterken, işten çıkarma yasağı ise uzatıldı. Şimdiye kadar yaklaşık 4 milyon çalışanın faydalandığı KÇÖ'nün artık verilmeyecek olması yeni işsizler yaratır mı? İşçi ve patron yorumluyor...

Haberi okumak için tıklayın.

16 Mart Salı: Başbakan'ın maaşı ayda 7500 TL!

Sıfırı tüketen Lübnan'da ekonomi de siyaset de acı içinde kıvranıyor. Halk yoksulluktan kırılırken Başbakan Diyab görevinden istifa etse de koltuğunu bırakamayacak bir halde...

Haberi okumak için tıklayın.

17 Mart Çarşamba: İstanbul'da vakalar bir ayda üç kat arttı! "Mavi" günler nasıl gelecek...

1 Mart'tan itibaren kontrollü normalleşme dönemine giren Türkiye'de vaka sayısı yükseliyor. İstanbul da yükselişteki iller arasında... 8-14 Şubat'ta 100 bin kişide 60.19 vaka görülen İstanbul'da son tabloda bu oran neredeyse üçe katlandı. "Mavi" günlere nasıl ulaşırız?

Haberi okumak için tıklayın.

17 Mart Çarşamba: Orta Doğu'da esen diyalog rüzgârı neye işaret?

Türkiye-Mısır, Türkiye-Rusya ve Katar-Rusya, cephelerinde baş döndüren bir görüşme trafiği var. Bu gelişmeler ne anlama geliyor? O meşhur söz gibi 'Orta Doğu'da kartlar' gerçekten yeniden mi karılıyor?

Haberi okumak için tıklayın.

17 Mart Çarşamba: 'Pardon, sizinle Tinder'dan buluşmadan önce sabıka kaydınıza bakabilir miyim?'

Az önce okuyacağınız cümleyi 30 yıl önce biri duymuş olsaydı kendini bir bilim kurgu filminde hissederdi: Buluşma kararı alan çiftler birbirlerinin sabıka kayıtlarına bakabilecek.

Haberi okumak için tıklayın.

18 Mart Perşembe: Otomobil almak isteyenler dikkat! Taksit düzenlemesinin satışlara etkisi ne olur? 🚘

Ticaret Bakanlığı otomobilde taksit sınırlarını yeniden düzenledi. Karar sıfır otomobil satışlarını artırır mı? Taksit sınırları nasıl değişti?

Haberi okumak için tıklayın.

18 Mart Perşembe: 63'ten bu yana 25 siyasi parti kapandı! HDP'nin yargı süreci nasıl işleyecek?

Yakın siyasi tarihimizde siyasi partiler için pek çok kapatma davası açılırken 1963 yılından bu güne 25 siyasi parti kapatıldı. Siyaset HDP'nin kapatılıp kapatılmayacağını tartışıyor. Yargı süreci başladı. Bundan sonra süreç nasıl işleyecek?

Haberi okumak için tıklayın.

18 Mart Perşembe: 4 soru 4 cevap / Devlet neden kuyumculardan yarım kilo altın isteyecekti?

Kuyumcuların kamu bankalarına işletme başına 500 gram altın (210 bin TL) yatırma düzenlemesi büyük tartışma yarattı. Düzenlemeden neden vazgeçildi? Devlet neden 40 bin kuyumcudan altın toplamak istedi?

Haberi okumak için tıklayın.

18 Mart Perşembe: AstraZeneca aşısının askıya alınmasında domino etkisinin asıl nedeni politik mi?

"Kanda pıhtılaşmaya neden oluyor" denildi. Askıya alma kararları peş peşe geldi. Ancak bilim tam olarak da öyle demiyor. Peki AstraZeneca aşısının askıya alınması politik mi?

Haberi okumak için tıklayın.

19 Mart Cuma: 5 soru 5 cevap | ATM'ler neden artık bol bol 10 ve 20 TL veriyor?

Merkez Bankası'nın, ATM'lerde 200 TL'lik banknot yerine düşük miktarlı banknotların verilmesini istemesinin ardından yaklaşık bir ay geçti. Son günlerde ATM'den para çektiyseniz bolca 10 TL ve 20 TL'nin verildiğini görmüşsünüzdür. Peki ATM'lerin, hayat pahalılığıyla ne ilgisi var? İşte detaylar...

Haberi okumak için tıklayın.

19 Mart Cuma: Avrupa'da vatandaşlar aşı randevusuna gitmemeye başladı! Türkiye'de durum ne?

AstraZeneca krizinin yarattığı korku sürüyor. Avrupa İlaç Ajansı (EMA), aşıyla ilgili son açıklamasında aşının güvenli olduğunu söylese de randevu alanlar aşılamaya gitmemeye başladı. Peki Türkiye'de randevu alıp gitmeyen var mı? Uzmanları anlatıyor...

Haberi okumak için tıklayın.

19 Mart Cuma: Meşe ağaçları söyledi: Son iki bin yılın en kurak dönemi...

Avrupa'daki kuraklık ve ısı dalgaları üzerine çalışmalar yapan bilim insanları, meşe ağaçlarından elde ettikleri verilere dayanarak tarihi bir araştırmaya imza attı. Buna göre Avrupa, 2014'ten beri geçen 7 yılda son 2000 yılın en kurak dönemini yaşıyor. Peki meşe ağaçları bilime nasıl yardımcı oldu?

Haberi okumak için tıklayın.

20 Mart Cumartesi: 4 soru 4 cevap | Uzmanlar Merkez Bankası'ndaki değişikliğe ne diyor?

Dört buçuk aylık görev süresi boyunca 875 baz puanlık faiz artırımına giden Naci Ağbal, Merkez Bankası başkanlığı görevinden alındı. Piyasalar pazartesi gününe nasıl başlar? Ekonomistler ne diyor?

Haberi okumak için tıklayın.

20 Mart Cumartesi: Eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal dönemi nasıl geçti?

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevinden alındı. 4 ay 13 günlük Ağbal dönemi nasıl geçti? Faizler ne kadar arttı? Yeni başkanı neler bekliyor...

Haberi okumak için tıklayın.

20 Mart Cumartesi: Çocuklara özel Instagram geliyor! Mesele çocukları korumak mı yoksa...

Instagram 13 yaş altı çocukların kullanımına özel yeni bir platform kuruyor. Amaç çocukları korumak mı yoksa çocukların kişisel bilgilerinden yeni bir reklam havuzu mu yaratmak?

Haberi okumak için tıklayın.

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor