Uyanış Büyük Selçuklu

Uyanış Büyük Selçuklu

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Uyanış Büyük Selçuklu dizisi, ilk bölümü 5 Ekim 2020 pazartesi akşam saat 20.00'de yayınlandı. 

Yapımcılığını Akli Film’in gerçekleştirdiği dizide Proje tasarımcısı olarak Emre Konuk görev alırken yaklaşık olarak 3 yıl süren senaryo çalışması ile dizinin senaristliğini Serdar Özönalan ve Emre Konuk üstlendi. Yönetmen koltuğuna ise Sedat İnci’nin oturduğu “Uyanış: Büyük Selçuklu” dizisi, İstanbul Beykoz ve Riva'da bulunan ormanlık alana kurulan sette gerçekleşiyor.

UYANIŞ BÜYÜK SELÇUKLU DİZİSİNİN KONUSU 

Aşkla, sırla ve mücadele ile yoğrulmuş destansı bir yolculuk…

Melikşah, Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan’ın ölümünün ardından tahta geçer. Aynı gün çok sevdiği Kıpçak hatunu Başulu'yu doğum yaparken kaybettiği haberini de almıştır. Kıpçak-Selçuklu düşmanlığı sebebiyle yeni doğan bebek, devletin devamlılığı için tehlike arz ediyordur. Melikşah için bu durum çok zor olsa da onu bir daha görmemek ve sormamak üzere Nizamülmülk’e teslim eder.

Sultan Melikşah, Sultan Alparslan’dan aldığı Selçuklu Devleti’nin gücünü doruklara çıkarır. Fakat Selçuklu büyüdükçe düşmanları da hem devletin içinde hem de dışında çoğalmaktadır.

Doğumundan itibaren kaderinin devletle bir yazıldığı, ölene kadar da tek gayesinin devlete hizmet olacağı düsturuyla yetişen Sencer, yıllarca aldığı eğitimle idealist bir kahramana dönüşür ve bu kahramanlıklar onu Sultan Melikşah’ın fedaisi yapar. Nizamülmülk’ün en güvendiği adamlarından olan Sencer, devleti için tüm zorlu görevleri üstlenmeye hazırdır.

Melikşah ve Sencer türlü tehlikeler ile mücadele ederken en büyük destekçileri Nizamülmülk gibi liyakatli devlet adamları, Gazalî gibi alimler, Ömer Hayyam gibi bilim adamları, Yusuf Hamedani gibi irfan sahibi kişiler olacaktır. Diğer tarafta Karahanlı hanedanından gelen asil soylu Terken, Melikşah’ın hatunu olmanın verdiğii güçle devlete hâkim olmak istiyordur. Fakat onun bu ihtiraslarının karşısında devletin Baş Hatunu olan Melikşah’ın anası Seferiye, Melikşah’ın oğlu Tapar’ın Hatunu olan Gevher ve saraya gelişiyle dengeleri değiştirecek olan asil Türkmen kızı Elçin olacaktır.

Selçukluyu yıkmaya yeminli Hasan Sabbah, devlete hâkim olmak isteyen Terken’in kurduğu tehlikeli entrikalar ve hepsinin ortasında amansız bir mücadeleye giren Sencer’in Turna ile yaşayacağı fırtınalı aşk...

UYANIŞ BÜYÜK SELÇUKLU DİZİSİNİN OYUNCULARI 

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin oyuncu kadrosunda, Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Gürkan Uygun, Ekin Koç, Leyla Lydia Tuğutlu, İlker Kızmaz, Mehmet Özgür, Cemal Toktaş, Osman Sonant, Sevda Erginci, Murat Garipağaoğlu, Bülent Alkış, Çiğdem Selışık, Ali Gözüşirin, Leyla Feray, Serdar Kılıç, Volkan Keskin, Mehmet Bozdoğan, Ertuğrul Postoğlu, Nik Xhelilaj, Janbi Ceylan, Şifanur Gül, Pınar Töre, Emre Erçil, Muhammed Emre Kaya, Egemen Yavuz, Beyzanur Mete yer almaktadır. 

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi, her pazartesi akşamı saat 20.00'de TRT 1'de ekrana geliyor. 

Devamını okumak için tıklayınız
TRT 1'in sevilen dizisi Uyanış Büyük Selçuklu'da 'Turna Hatun' karakterine hayat veren oyuncu Sevda Erginci, sevgilisi Yılmaz Kunt ile birlikte tatil sezon..
'Güneşi Beklerken', 'Aşk Laftan Anlamaz', 'Serçe Sarayı' ve son olarak 'Uyanış Büyük Selçuklu' dizisinde rol alan oyuncu İsmail Ege Şaşmaz, geçtiğimiz yıl..
31 Mayıs tarihinde ekranlara gelen dizilerin reyting sonuçları belli oldu. Çukur, Kağıt Ev, Maraşlı, Uyanış Büyük Selçuklu dün akşam televizyon ekranlarınd..
TRT 1'de Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin sezon finali yani 34. bölümü yayınlandı. İşte 31 Mayıs 2021 Pazartesi günü yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizi..
TRT 1'in sezon boyunca reytinglerde zirvede kalmayı başaran dizisi Uyanış Büyük Selçuklu bu akşam ses getirecek sezon finaliyle ekranlara gelecek. Sevilen..
TRT 1'in reyting rekorları kıran tarihi dizisi Uyanış: Büyük Selçuklu sezon finali yapmaya hazırlanıyor. Sevilen dizinin son bölümünde ise seyirciye büyük..
TRT 1'de Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 33. bölümü yayınlandı. İşte 24 Mayıs 2021 Pazartesi günü yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 33. bölümünü..
TRT 1'de Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 32. bölümü yayınlandı. İşte 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 32. bölümünü..
TRT 1'de Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 31. bölümü yayınlandı. İşte 10 Mayıs 2021 Pazartesi günü yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 31. bölümünü..
TRT 1'de Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 30. bölümü yayınlandı. İşte 3 Mayıs 2021 Pazartesi günü yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 30. bölümünü..
TRT 1'de Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 29. bölümü yayınlandı. İşte 26 Nisan 2021 Pazartesi günü yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 29. bölümünü..
19 Nisan tarihinde ekranlara gelen dizilerin reyting sonuçları belli oldu. Çukur, Kağıt Ev, Maraşlı, Yasak Elma ve Uyanış: Büyük Selçuklu dün akşam televiz..
TRT 1'de her Pazartesi akşamı ekrana gelen Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi 19 Nisan 2021'de yayınlanmadı. Dizinin bu hafta yayınlanmaması merak konusu oldu...
TRT 1'de Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 29. bölümü merakla bekleniyordu. 19 Nisan 2021 Pazartesi günü yayınlanması beklenen Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi..
TRT 1'de Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 28. bölümü yayınlandı. İşte 12 Nisan 2021 Pazartesi günü yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 28. bölümünü..
Ekin Koç, Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Gürkan Uygun ve Sevda Erginci'nin başrolleri paylaştığı Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinde koronavirüs krizi patlak ve..
5 Nisan tarihinde ekranlara gelen dizilerin reyting sonuçları belli oldu. Yasak Elma, Uyanış: Büyük Selçuklu, Çukur, Sefirin Kızı gibi pek çok yapım dün ak..
TRT 1'de Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 27. bölümü yayınlandı. İşte 5 Nisan 2021 Pazartesi günü yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 27. bölümünü..
29 Mart tarihinde ekranlara gelen dizilerin reyting sonuçları belli oldu. Çukur, Maraşlı, Sefirin Kızı, Uyanış Büyük Selçuklu ve Yasak Elma gibi pek çok ya..
TRT 1'de Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 26. bölümü yayınlandı. İşte 29 Mart 2021 Pazartesi günü yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 26. bölümünü..
Bu sezon reytingleriyle öne çıkan TRT dizilerinden seyirciyi üzecek haberler geldi. İşte tüm ayrıntılar...
TRT 1'in reyting rekortmeni dizisi Uyanış: Büyük Selçuklu'dan hayranlarını üzecek haber geldi. Sevilen yapım, sette görülen koronavirüs vakaları nedeniyle..
TRT 1'de Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 25. bölümü yayınlandı. İşte 15 Mart 2021 Pazartesi günü yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 25. bölümünü..
TRT 1'de Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 24. bölümü yayınlandı. İşte 8 Mart 2021 Pazartesi günü yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 24. bölümünü t..
TRT 1'de Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 23. bölümü yayınlandı. İşte 1 Mart 2021 Pazartesi günü yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 23. bölümünü i..
Psikiyatr Dr. Gülseren Budayıcıoğlu'nun kitabından uyarlanan Camdaki Kız dizisinin oyuncu kadrosu şekillenmeye devam ediyor. Merakla beklenen diziye Burcu..
Ekranların sevilen oyuncularından Osman Sonant'ın yeni dijital dizi projesi belli oldu. Son olarak "Uyanış: Büyük Selçuklu"da rol alan usta oyuncu, Sıcak K..
TRT 1'in reyting rekortmeni dizisi Uyanış: Büyük Selçuklu'nun oyuncu kadrosuna Çukur'un yıldızı Barış Arduç'un dahil olacağı iddia edildi.
TRT 1'de yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 22. bölümünde herkesi şaşırtan bir mantık hatası tespit edildi.
TRT 1'de Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 22. bölümü yayınlandı. İşte 22 Şubat 2021 Pazartesi günü yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 22. bölümünü..
TRT 1'de Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 21. bölümü yayınlandı. İşte 15 Şubat 2021 Pazartesi günü yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 21. bölümünü..
Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 19. bölümü yayınlandı. İşte 1 Şubat 2021 Pazartesi günü yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 19. bölümünü izleyebil..
Set işçilerinin iş bıraktığı haberiyle gündeme gelen Uyanış: Büyük Selçuklu, bu akşam başlıyor. Kalabalık kadrolu dizide başlıca rolleri, Ekin Koç, Buğra G..