İngiliz ajan

İngiliz ajan

25 Mayıs 1971 Singapur doğumlu James Gustaf Edward Le Mesurier, eski bir İngiliz istihbarat subayıdır.

İstanbul'da Beyoğlu'nda yer alan evinde ölü bulunmasının ardından tüm gözlerin çevrildiği İngiliz ajan Le Mesurier, aslında Beyaz Baretliler grubunun kurucusu olarak biliniyordu. Fakat Beyaz Baretliler'in yetkilileri daha sonrasında yaptıkları açıklamada Le Mesurier'nin Beyaz Baretliler'in kurucusu olmadığını, Mayday Rescue isimli insani yardım amaçlı kurulduğu öne sürülen bir kuruluşun CEO'su olarak görev yaptığını belirtti. 

NEREDE DOĞDU, NEREDE OKUDU? 

Babası da bir asker olan Le Mesurier babasının görevi nedeniyle bulunduğu Singapur'da doğdu. Annesinin adı Ewa Lotta, babasının adı ise Benjamin Le Mesurier'di. Dorset'te Canford School'da ilk ve orta öğrenimini gören Le Mesurier, Ulster Üniversitesi'nde üniversite eğitimine başladı. Ardından orduyla ilk diyaloğu başlayan Le Mesurier Aberystwyth Üniversitesi Penglais kampüsünde Uluslararası Siyaset ve Stratejik Çalışmalar bölümünden de mezun oldu. Kuzey İrlanda Belfast'ta askeri akademide eğitim gören Le Mesurier, bu okulda karakter ve liderlik madalyası kazandı. 

ORTADOĞU'DA 17 YIL SIR DOLU YAŞAM 

Le Mesurier uzun yıllar İngiliz servisine bağlı bir istihbarat subayı olarak görev alan Le Mesurier'in ismi ise aslında Kosova'da görev yapan İngiliz ordusuna bağlı Kraliyet Yeşil Ceketlileri biriminde duyuldu. Kosova Özgürlük Ordusu'nun yeniden yapılanmasında görev alan Le Mesurier, bunun ardından Birleşmiş Milletler'de danışman rolüyle görev aldı. Ordu ile görünürde bağları ise 2000 yılında koptu. 2002 yılı ise Le Mesurier'nin ölümüne kadar geçen 17 yılını geçireceği Ortadoğu coğrafyasına ilk adım attığı tarih oldu. Kudüs'te Amman'a, Bağdat'tan Birleşik Arap Emirlikleri'ne kadar bütün çatışma bölgelerinde halen sırrını koruyan görevler yapan Le Mesurier, 2006 yılından itibaren 5 yıl ise görünürde bir güvenlik şirketi olan George W. Bush'un eski terörle mücadele danışmanı Richard Clarke tarafından yönetilen Good Harbourd'da çalıştı. Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki sözleşmesi sona erdiğinde Umman polis devriyesine ait eski bir tekne satın alarak kendini Endonezya ve Sri Lanka'da tsunami sonrası kurtarma çalışmalarına adadığı öne sürülüyor. Aslında bu dönemde yeniden sırra kadem basan fakat her ne hikmetse kısa süre içerisinde Suriye'de yeniden ortaya çıkan Le Mesurier burada ise istikrar ve kalkınma şirketi olduğu öne sürülen Ark isimli bir şirkette görev yaptı. Ta ki 2014 yılında İstanbul'da Mayday Rescue isimli vakfı kurana kadar. 

Aslında Le Mesurier hakkında İngiliz medyası da kurulduğundan itibaren bir anda 3 bin gönüllüye ulaşarak Suriye'de en çok dikkat çeken sivil toplum kuruluşu haline gelen Beyaz Baretliler'in kurucularından biri olduğunu söylese de bu iddia 2019 Kasım ayında Beyaz Baretliler'in halihazırdaki üst düzey yetkilileri tarafından yalanlanıyor. 

ZAHAROVA, "TERÖR ÖRGÜTLERİYLE BAĞLANTISI VAR" DEMİŞTİ 

Le Mesurier tarafından kurulduğu şüphe götürmez olan Mayday Rescue iseLübnan ve Mogadişu'da bazı projeler geliştirdiği iddiasında olsa da Suriye'yle ilgili faaliyetler yürüttü. 17 yıl boyunca Ortadoğu'da bazen gözden uzak bazen görünürde yardım faaliyet şeklinde faaliyet yürüten Le Mesurier'in, Rus istihbaratının verdiği bilgiler doğrultusunda Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın sözcüsü Maria Zaharova tarafından değerlendirilmiş, Zaharova Bosna'da görev aldığı sırada Le Mesurier hakkında, "terör örgütleriyle bağı olduğu" şeklinde istihbaratlar alındığını belirtmişti. 

2015'te İstanbul'da bir ofis kuran Le Mesurier, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'ten 2016 yılında, "Suriye'deki sivil savunma ve sivillerin korunmasıyla ilgili yaptığı hizmetlerden ötürü" şövalyelik unvanı aldı. Mayday Rescue'nün sitesinde vakfa maddi destekte bulunan ülke ve kurumlar ise şöyle sıralandı: Birleşmiş Milletler, Danimarka, Almanya, Hollanda, İngiltere, ABD ve Kanada hükümetleri, Katar Kalkınma Fonu ve bazı "hayırseverlerler". 

3 EVLİLİKTEN 3 ÇOCUĞU VAR 

48 yaşında ölümüne kadar üç evlilik yapan Le Mesurier'nin ilk karısının ismi Aurilie Merle, ikincisinin ismi Sarah Tosh'tu. İkinci eşinden Cicely ve Darcey isminde iki kızı olan Le Mesurier, 2018 yılında ise Emma Winberg ile evlenmiş, Winberg'ten Rebeca isminde bir kızı daha olmuştu.