Mutasyonlu virüs

Mutasyonlu virüs

Koronavirüsün mutasyonu ilk olarak eylül ayında İngiltere'de Kent bölgesinde tespit edilmişti. Virüsün yeni halinin öncekine göre daha kolay yayıldığı fark edilmişti. Virüsün hızlı yayılımı nedeniyle Birleşik Krallık'ta yeniden karantinaya dönülmüştü. İngiltere'nin dışında Güney Afrika ve Brezilya'da da virüsün iki farklı varyantı daha görülmüştü. 

Yüksek ateş ve sürekli kuru öksürük, kas ağrıları, boğaz ağrısı, baş ağrısı, nefes darlığı, ishal ve kusma belirtileri arasında görülüyor. 

Mutasyona uğramış virüs nedir?

Bir organizmanın veya virüsün genetik materyalinde meydana gelen kalıcı değişiklik. RNA virüslerinde DNA virüslerine oranla çok daha fazla mutasyon meydana gelir. SARS-CoV-2 bir RNA virüsüdür.

Mutasyon ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. Mutasyona uğramış organizma ise mutant olarak adlandırılır. Mutasyonların genler üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle, organizmalar mutasyonları gidermek için DNA onarımı gibi mekanizmalara sahiptir.

Devamını okumak için tıklayınız
Venezuela'da yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha hızlı yayıldığı belirtilen mutasyona uğramış türünün görüldüğü bildirildi
ABD'deki New York Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırmaya göre, Pfizer ve Moderna tarafından üretilen Kovid-19 aşılarının, B.1.617 olarak bilinen Hin..
Dünya genelinde koronavirüs salgınında mutasyon endişesi kamuoyu gündemini meşgul etmeye devam ederken, Japon bilim insanlarının yaptığı araştırma, Covid-1..
Cide Devlet Hastanesi'nde danışma görevlisi olan iki kişinin İngiltere varyantlı koronavirüs taşıdığı anlaşılması üzerine Kastamonu'nun Cide ilçesinde tema..
Nüfusunun neredeyse yarısına en az bir doz aşı uygulayan ABD, maskelerden kurtulma yolunda adımlar atıyor. Ancak vatandaşlar için maskesiz günlere dönüş ko..
Yaklaşık 100 milyon nüfuslu Vietnam, koronavirüsün doğum yerinin yanı başında virüse geçit vermedi. Kapılarını dış dünyaya kapatan ve bugüne kadar 3 binden..
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mutasyonlu koronavirüsle birlikte hamile kadınlarda ölümlerin arttığını söyledi. Ceyhan, "Çok sayıda gebenin ölümüne ve birçoğunda..
Dünyanın gözü koronavirüs ile mücadelede korkunç bir krizin içine düşen Hindistan'a çevrildi. Tüyler ürperten görüntüler, pandemi yokmuş gibi yapılan festi..
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Türkiye'de de tespit edilen Hindistan mutasyonu hakkında çok çarpıcı açıklama..
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mutasyonlu koronavirüs kaynaklı çocuk vaka v..
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs tüm hızıyla etkisini göstermeye devam ediyor. İngiltere'de Oxford Üniversitesi Profesörü Oliver Pybus, mutasyonları..
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye'de tespit edilen 360 bin aktif koronavirüs vakası olduğunu, çoğunun İstanbul'da bulunduğunu söyledi. Ceyhan, "İstanbul'da..
Türkiye'de koronavirüs salgınında vaka ve ölüm sayılarında ciddi artışlar yaşanırken, mutasyonlu virüsün bunda en büyük etken olduğu belirtiliyor. Dile get..
Prof. Dr. Faruk Aydın, mutasyonlu virüs nedeniyle koronavirüs vakalarının daha fazla artacağını belirterek, "Ramazan ayında tam kapanma uygulanmalı" tavsiy..
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mutant virüsün bulaştırma süresinin daha fazla olduğunu, bu nedenle 10 gün olan karantina süresinin uzatılması gerektiğini söyledi..
Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğramış yeni bir türünün tespit edildiği İsrail'in Pfizer'ın 2.5 milyon doz aşının parasını ödemediği gerekçesi..
Ocak ayında mutasyonlu virüse karşı mücadeleyi başarılı şekilde yöneten İngiltere'de aşılamada hızlı ve kararlı bir tavır sergilenerek can kayıpları 10'a k..
Çocuklar taşıyıcı olsa bile koronavirüs sebebiyle pek hasta olmuyordu. Mutasyonla birlikte bu durum da değişti. Bulaşıcılığı artan virüs, çocukları daha ço..
Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Türkiye genelinde etkili olan İngiltere mutasyonuyla ilgili uyarılarda bulundu. Ertuğrul, "Bir an önce bazı önlemler acil olarak..
Salgınında üçüncü dalgayı yaşayan Türkiye'de vakalardaki hızlı artışa bu kez çocuklar da eklendi. Prof. Dr. Ayper Somer, "Çocuklarda kovid nedeniyle kalp h..
Şubat sonu ve mart ayında koronavirüste tekrar hızla yükselmenin yaşandığı Almanya'da, Başbakan Angela Merkel eyalet başbakanlarından yeni tip koronavirüs..
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 5 farklı ülkede koronavirüs mutantlarının daha çok çocukları etkilediği, özellikle 0-9 yaş grubunda vaka sayısında artış rapor edi..
Prof. Dr. Alper Şener, koronavirüs vaka sayılarıyla ilgili, "Bu tırmanış trendi daha devam edecek olursa, Türkiye'nin tamamen kapanması dahi söz konusu ola..
Süper Lig ekiplerinden Ankaragücü, Covid-19 PCR test sonucuna göre bir personelde İngiltere mutantı koronavirüse rastlandığını açıkladı.
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye'de mutasyonlu virüs vakalarının 10'da 1'inin tespit edildiğini belirterek, sayının 400 binler civarında olduğunu tahmin ed..
Tüm dünya koronavirüs ve mutasyonlu virüse karşı çare ararken, 3. dalganın yaşandığı haberleri de gelmeye devam ediyor. Ancak İspanya'dan korkutan bir açık..
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Pro..
3.5 milyondan fazla kişiye iki doz Sputnik V aşısı vurulduğunun duyurulmasının ardından, Rusya'dan korkutan bir açıklama geldi. Yeni tip koronavirüsün Güne..
Covid-19 salgınında virüsün farklı mutasyonları ülkeleri alarma geçirirken, Japonya'da koronavirüsün farklı bir türünün ilk kez doğrulandığı bildirildi. Şu..
Kayseri Şehir Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Doktor Abdullah Gür, mutasyonlu virüs nedeniyle vaka sayılarında artış olduğunu söyleyerek, "Üçüncü bir y..
Koronavirüsten sonra şimdi de mutasyon seferberliği başladı. Sağlık Bakanlığı, 76 şehirde 41 bin 552 kişide tespit edilen mutasyonlu virüse karşı önlemleri..
Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı koronavirüs risk haritasında, 'Çok yüksek riskli' iller kategorisinde ilk sıralarda yer alan Samsun'da, mutasyonlu virüs k..
Covid-19'un sınırlarımızdan içeri adımını attığını 11 Mart 2020'de öğrendik. Tam bir sene geride kaldı, pandemiye hala adapte olmaya çalışıyoruz. Geride ka..
Koronavirüs ile ilgili yapılan son bir araştırmaya göre hastalığı hiçbir belirti göstermeden atlatan insanlarda aylar sonra sağlık sorunları görülmeye başl..
Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, yaptığı yazılı açıklamada, kentte artan koronavirüs vakaları, ildeki genel durum ve vaka dağılımı hakkında bilgi..
Şubat ayı içerisinde sıfıra yakın vakası olan ve 7 Şubat itibari ile İngiltere'den gelen mutasyonlu virüsün görülmesiyle kırmızı kategoriye taşınan Aksaray..
Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele eden ülkelerden Almanya'da, mutasyonlu virüs hızla yayılıyor. Robert Koch Enstitüsü (RKI), ülkede bir..
Bartın'da Kumluca beldesinin bazı köylerinde görülen mutasyonlu koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle 2 ilkokul, 2 ortaokul ve 1 lisede eğitim-öğretimi..
Kontrollü normalleşme ile iller risk haritasına göre çeşitli alanlarda kısıtlamaların gevşetilmesi kararları aldı. İllerin risk durumlarının ise iki haftad..
Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Eyüp Çetin, ilde çok sayıda mutasyonlu vaka olduğunu belirterek, 5 yaşındaki bir çocukta da mutasyonlu virüs görüldüğünü söyl..
Çorum'un Dodurga ilçesinde görev yapan bir öğretmende mutasyonlu virüs tespit edildi. Bunun üzerine okuldaki 6 öğrenciye test uygulanırken ailelerinin de g..
Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu ilçesindeki Alibeyuşağı Mahallesi'nde, mutasyonlu virüs tespit edilmesi üzerine karantina kararı alındı.
DSÖ Türkiye Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev, incelenen tüm varyantlarda hastalığın bulaşına dair belirtilerin mevcut olduğunu söylerken, koronavirüsün İn..
Mutasyonlu virüse iki yönlü bakmak gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, iyi ve kötü senaryoyu paylaştı ve ekledi: "Biz şu an da tam o yol ayrımına..
Ankara'dan Zonguldak'ın Alaplı ilçesine bağlı Belen köyüne bir günlüğüne misafirliğe gelen kadında mutasyonlu virüs çıktı. Köydeki 28 kişiye test yapıldığı..
İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, kentte salgının seyrine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Memişoğlu, mutasyonlu virüs konusunda pa..
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, inaktif aşıların mutasyonlu koronavirüse etkileriyle ilgili açıklama yaptı.
Bilim dünyası bilinçli şekilde virüs bulaştırıldıktan sonra üzerinde test yapılan insanları tartışıyor. Yapılan etik mi? Faydası ne olabilir? Uzmanlar konu..
BioNTech/Pfizer ile ABD'deki Teksas Üniversitesi ortaklığında bilim insanları laboratuvar ortamında Güney Afrika'dan çıkan mutasyonu taşıyan virüs üretti...
Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, koronavirüsün mutasyona uğramış türlerinin ülkede hızla yayıldığını belirterek, koronavirüs vakalarının yüzde 22'sinde İn..
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, vatandaşlara 'rehavet' uyarısı yaparak, "Eğer bu tedbirleri biraz daha gevşetirsek iki haftanı..
Koronavirüs ile mücadelede aşılamaya geçmeye hazırlanan Güney Afrika, 1 milyon doz AstraZeneca aşısını elden çıkarmaya hazırlanıyor. Aşıların Afrika ülkele..
Mutasyonlu virüsle birlikte koronavirüse karşı da mücadele edilirken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'tan sevindirici..
Filyasyon ekipleri şimdi de mutasyonla virüs vakalarının takibi için teyakkuzda. Danimarka, İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya'dan gelenlerde son 72 saatt..
İngiliz bilim insanlarının yaptığı araştırma sonucuna göre, Birleşik Krallık'ta ortaya çıkan B.1.1.7 olarak bilinen mutasyonlu virüsün koronavirüsten yüzde..
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, Türkiye'de uygulanan inaktif aşı Sinovac'ın, mutasyonlu virüse karşı daha avantajlı olduğ..
Türkiye'de şu anda 400 civarında insanın mutasyonlu virüs ile enfekte olduğunu söyleyen Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, "Ülkemize has..
Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınında birinci yılı kısıtlamalar, aşı bulma çabaları, aşı savaşları, ekonomik kriz, yeni hayata alışma çabalarıyla ta..
Yeni tip koronavirüsün ilk olarak İngiltere'de görülen daha hızlı yayılan ve daha öldürücü olan tipinin "endişe verici" bir şekilde mutasyona uğradı, mutas..
Aksaray Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Şenol Atakan, mutasyonlu virüsün yol açacağı vaka artışı nedeniyle mart ayında yine pik yaşanabileceği endişesin..
Prof. Dr. Faruk Aydın, mutant koronavirüsün yeniden mutasyona uğrayabileceğine dikkat çekerek, Güney Afrika varyantının aşılarla kazanılan antikorlara karş..
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün kökenini araştıran bilim insanları, Tayland'ın doğusunda yaşayan yarasaların da Kovid-19'a neden olan Sars-CoV-2 v..
Tüm dünya koronavirüsle mücadele ederken, İngiltere'de koronavirüs mutasyona uğramış, Brezilya ve Güney Afrika mutasyonları görülmeye başlanmıştı. Endişe v..
Koronavirüs mücadelesinde vaka sayısının düşmemesi ve mutasyonlu virüsle ilgili gelişmeler, yeni planlama ve çalışmaları gündeme getirdi. Vaka sayısındaki..
Türkiye'de koronavirüsün ardından Güney Afrika ve Brezilya mutantı virüsü alarmı da verildi. Şehirlerden mutant virüs haberi gelmeye devam ederken, Konya'n..
Sağlık Bakanı, "Ülkemizdeki İngiltere mutasyonu 196 oldu. İki Güney Afrika, bir de Brezilya varyantı ile karşılaşıldı" demişti. İstanbul Tıp Fakültesi Deka..
Eskişehir'de 98 kişinin yaşadığı 10 katlı apartmandaki 14 kişinin koronavirüs testleri pozitif çıkınca diğer dairelerde yaşayanlar için 10 gün karantina uy..
Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, mutasyon geçiren koronavirüsü..
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Ali Pilli, ülkede İngiltere varyantı 16 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının tespit edildiğini duyurdu.
Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, kent genelinde İngiltere varyantlı 6 kişide mutasyonlu koronavirüs görüldüğünü söyledi. Ayaz, "Çok geniş bir filyasyon çalışm..
Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesine İngiltere'den gelen ailede mutasyonlu virüs ortaya çıkınca mahalle karantinaya alındı.
Güney Afrika'da, AstraZeneca aşısının mutasyona karşı daha az koruma sağladığının tespit edilmesi üzerine söz konusu aşının kullanımı geçici olarak durduru..
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, mutasyonlu virüsten korunmada mevcut salgın tedbirlerinin önemine dikkati çekerek, "Maskenin önemi öncekine göre..
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) artan (Kovid -19) vakalarının nedeni ilk kez açıklandı. Vakalardaki artışın, ilk kez İngiltere'de ortaya çıkan mut..
KKTC'de son günlerde artan Covid-19 vakalarına, ilk kez İngiltere'de ortaya çıkan mutasyonlu virüsün neden olduğu belirlendi.
Dünyada ve Türkiye'de hızla yayılan mutasyonlu virüs ile ilgili açıklama yapan klinik mikrobiyoloji uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Güney Afrika mutantının a..
Fransa Başbakanı Jean Castex, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyonlu türlerinin gerçek tehdit oluşturduğunu ve ülkede hızla yayıldığını belirtti.
Dünyada hızla yayılan, Türkiye'de de 20'nin üzerinde şehirde görüldüğü açıklanan koronavirüs mutasyonunun Bilecik'te de görüldüğü öğrenildi.
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, Türkiye'de de birçok ilde görülen koronavirüs mutasyonunu Haber Global'de değer..
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, mutasyonlu virüsün görüldüğü il sayısının 23'e yükseldiğini söyledi. Prof. Dr. Turan, "Bu virüsün yara..
Çin'in Vuhan kentinde geçen yıl aralık ayında tespit edilen ve mutasyona uğrayarak İngiltere, Güney Afrika, Brezilya'da ortaya çıkan koronavirüs varyantlar..
Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi'nde yapılan koronavirüs testi pozitif çıkan 35 yaşındaki bir kadın, mutasyonlu virüs şüphesiyle tedavi altına alındı.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Demirer, inaktif (ölü virüs) aşının, mutasyona uğramış koronavirüsten (Kovid-19) etkilenmey..
Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Turan, "Henüz kısıtlamaları gevşetmeye başlamamalıyız. Çünkü bu mutasyonlu virüsün ülkede ne kadar hızla yayı..
Güney Afrika'da ortaya çıkan, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğramış hızlı yayılan türü B.1.351 Danimarka'da 5 kişide rastlandı.
Tunceli'de bir süre önce koronavirüs testi pozitif çıkan sağlık çalışanından alınan ve Ankara'ya gönderilerek incelenen numunelerde mutasyona uğramış virüs..