Vakalar artıyor, kanserde endişe veren tablo

Gündem haberleri Sağlık Haberleri Kanser Meme kanseri Bilim Haberleri Çevre kirliliği Türkiye İstanbul Dünya haberleri Yaşam Haberleri ÖZEL HABERLER Sağlık Enfeksiyon
Vakalar artıyor, kanserde endişe veren tablo

Kanser vakaları artmaya devam ederken, ortaya çıkan son veriler ise endişe yaratıyor. Kanser Savaşçıları Derneği tarafından gerçekleştirilen “Üçlü Negatif Meme Kanserinde Hasta Yolculuğu” araştırmasının sonuçları yaşanan durumun vehametini bir kez daha gözler önüne serdi.

Türkiye'de sigara kullanımı, obezite, hava kirliliği gibi nedenlerden dolayı kanser vakaları artmaya devam ediyor. Öyle ki, ülke genelinde ortalama her 100 bin kadından 177'sine, her 100 bin erkekten 247'sine kanser teşhisi konuluyor. Tütün ve tütün ürünlerine bağlı kanserler ağırlıklı olarak erkekleri, obezitenin etken olduğu kanserler ile meme kanseri ise daha çok kadınları etkiliyorken, ortaya çıkan son veriler ise endişe yaratıyor. Kanser Savaşçıları Derneği tarafından gerçekleştirilen “Üçlü Negatif Meme Kanserinde Hasta Yolculuğu” araştırmasının sonuçları ise yaşanan durumun vehametini bir kez daha gözler önüne serdi.

Vakalar artıyor, kanserde endişe veren tablo - Resim : 1
Kansere bağlı tüm ölümlerin yüzde 20'si tütünden kaynaklanıyor. Sigara içenlerde akciğer kanseri görülme olasılığı sigara içmeyenlere göre 30 kat daha fazla.

HER 5 ÖLÜMDEN BİRİ

Yayımlanan verilere göre dünya genelinde yaklaşık olarak her 6 ölümden biri, Türkiye’de ise her 5 ölümden biri kanser nedeniyle gerçekleşiyor. Meme kanseri, dünyada ve Türkiye'de kanser türleri içerisinde kadınlarda görülme sıklığı açısından ilk sırada yer alırken, meme kanseri tiplerinden "üçlü negatif meme kanseri" ise genç kadınları hedef alması nedeniyle özellikle dikkat çekiyor. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Sert öncülüğünde yürütülen araştırmaya göre üçlü negatif meme kanserinin (TNBC), küresel ve yerel ölçekte tüm meme kanseri vakalarının yaklaşık yüzde 15'ini oluşturduğu da anlaşıldı.

MEME KANSERİ İLK SIRADA

Prof. Dr. Sert ise veriler ve kanser vakalarındaki son durum hakkında şu bilgileri verdi: "Meme kanseri, ülkelerin çoğunda kadınlarda insidans ve mortalite açısından ilk sırada yer alıyor. Küresel insidans 2.3 milyon vaka, küresel mortalite 110 ülkede 685 bin ölüm ile karşımıza çıkmaktadır. Kadınlar arasında meme kanseri yüzde 23.9 ile yeni vakaların görülme sıklığı olarak ilk sırada yer almaktadır."

"TNBC hücreleri memedeki orijinal tümörden ayrılarak vücudun diğer bölgelerine gidebilir. Bu olduğunda, metastatik TNBC olarak bilinir. Kanser vücuda yayıldıktan sonra, tamamen çıkarılması pek olası değildir. TNBC’nin akciğer, beyin ve karaciğer dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerine yayılma olasılığı yüksektir."

Vakalar artıyor, kanserde endişe veren tablo - Resim : 2
Dünya genelinde kansere bağlı ölümIerin yüzde 4'ü alkolden kaynaklanırken, hastalığın tedavisine yönelik bilimsel araştırmalar aralıksız devam ediyor. 

YILDA 234 BİN YENİ VAKA 

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü’nün 36 spesifik kanser türü ve 185 ülkeden elde ettiği son güncel göre tüm dünyada yılda 19.3 milyon yeni kanser vakası görülürken, bu rakamın 2040 yılında 30 milyonun üzerinde olması bekleniyor. Tüm dünyadaki vakalar içerisinde meme kanseri yüzde 11.7, akciğer kanseri yüzde 11.4, kolorektal kanser yüzde 10 ve prostat kanseri ise yüzde 7.3'lük dilimi oluşturuyor. Türkiye'de ise yılda 234 bin yeni kanser vakası görülürken bunun 2040 yılında yaklaşık iki katına çıkarak 393 bin olması bekleniyor. Bu vakaların yarısından fazlası kaybedilmekle birlikte yıllar içerisinde kansere bağlı ölümün vaka sayısına paralel olarak yaklaşık 2 katına çıkması bekleniyor.

[email protected] 

Kaynak: Web Özel