Çavuşoğlu'ndan İsrail dönüşü flaş mesaj: Çok ciddiyiz, bu işi daha ileriye götüreceğiz

Mevlüt Çavuşoğlu suriye İsrail Filistin Finlandiya İsveç NATO
Çavuşoğlu'ndan İsrail dönüşü flaş mesaj: Çok ciddiyiz, bu işi daha ileriye götüreceğiz

Yunanistan'ın Ege adalarını silahlandırmasına ilişkin konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Çok ciddiyiz, blöf yapmıyoruz. Bu işi daha ileriye götüreceğiz" dedi. Çavuşoğlu, "Suriye'ye operasyon olacak mı?" sorusunu da yanıtladı: "Teröristler saldıracak diye bekleyemeyiz, gereğini yapmalıyız."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğluİsrail ve Filistin ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı, gündemi değerlendirdi.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik başvurusunu değerlendiren Çavuşoğlu, "Beklentilerimizi karşılamak için irade koyarlarsa çalışma yaparız. Bir an önce üye olmak istiyorlarsa adımları atacaklar" dedi.

"BİZİM DE KİMSENİN HAKKINDA GÖZÜMÜZ YOK"

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'de hakça paylaşımdan yana olduklarını ifade ederek, "Kimse bizi dışlamasın. Bizim de kimsenin hakkında gözümüz yok dedik. Teknik kısmı bakanlar görüşür." ifadelerini kullandı.

Akdeniz gazının Avrupa'ya taşınması konusuna da değinen Çavuşoğlu, "Bunun tek ekonomik güzergahının Türkiye olduğunu söyledik" dedi.

İSRAİL VE FİLİSTİN DİYALOGA HAZIR

İsrail ile karşılıklı büyükelçi atanıp atanmayacağı ile ilgili de değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, İsrail Dışişleri Bakanının Türkiye'ye geleceğini söyledi. Filistin'in diyalog için hazır olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, İsrail'de bunun için hazır olduğunu bilmenin memnuniyet verici olduğunu söyledi. 

"ATİNA UYMAZSA İŞİ İLERİ NOKTAYA GÖTÜRECEĞİZ"

Yunanistan'ın adaları silahlandırmasına da tepki gösteren Çavuşoğlu, "Blöf yapmıyoruz, Atina uymazsa işi ileri noktaya götüreceğiz. ABD'nin denge politikasında sapma görüyoruz, uyarıyı da yaptık" dedi.

"GEREĞİNİ YAPMALIYIZ"

Terörle mücadele konusuna da değinen Çavuşoğlu, "Teröristler saldıracak diye bekleyemeyiz, gereğini yapmalıyız." diye konuştu.

ABD'nin mutabakata uymadığını söyleyen Çavuşoğlu, "30 kilometreyi terörden temizleme sözünü tutmadın, o zaman temizle" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Global

Yunanistan Ege Adaları filistin İsrail Suriye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu