Uydular it dalaşında! ABD-Çin uzay savaşı büyüyor

ABD Çin İstihbarat Dünya haberleri Gündem haberleri Uzay haberleri Bilim Haberleri Askeri teknoloji Üçüncü Dünya Savaşı Pentagon
Uydular it dalaşında! ABD-Çin uzay savaşı büyüyor

ABD ve Çin arasındaki büyük gerilim Hint Okyanusu'na sıçradı. Çin uzaydaki istihbarat uydularıyla bölge hakkında veri ve bilgi toplarken ABD'nin ajan uyduları da bir gölge gibi Çin'in uzaydaki askeri objelerini takip ediyor. Uzmanlara göre it dalaşı yapan uyduların uzayda çarpışma ihtimali var.

Uluslararası istihbarat haber sitesi Intelligence Online'ın (IO) ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) elde ettiği bilgilere göre uzun zamandır uzayda uydularla birbirlerine karşı istihbarat savaşı veren iki süper güç, ABD ve Çin arasındaki gerilim Hint Okyanusu'na kadar uzandı. Çin, Hint Okyanusu üzerinde istihbarat uydularıyla gözlem ve bilgi toplama yaparken ABD'nin uyduları da bir gölge gibi Çin'in uzaydaki istihbarat araçlarını takip ediyor. ABD'li askeri kaynaklar karşılıklı takipler dolayısıyla uzayda “uydular arası it dalaşı” yaşandığını da dile getirmekteler.

Uydular it dalaşında! ABD-Çin uzay savaşı büyüyor - Resim : 1
ABD'nin istihbarat uydusu 'NROL-70', Çin'in istihbarat uydusu 'Ludi-Tance 4'ü uzayda bir gölge gibi takip ediyor 

DEV AJAN BÖLGEDE

Pentagon kaynaklarının paylaştığı bilgilere göre Çin son dönemde Hint Okyanusu üzerinde uzaydan gerçekleştirdiği istihbarat faaliyetlerini yoğunlaştırdı. Pekin, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Güneydoğu Asya ve Hindistan üzerindeki istihbarat faaliyetlerinin büyük bir kısmı uzaydaki ajan uyduları sayesinde gerçekleşiyor. Askeri kaynaklar Çin'in son iki ayda 8 istihbarat uydusunu Hint Okyanusu bölgesine kaydırdığını ifade ederlerken bu uydular arasında Pekin'in en büyük data ve görüntü toplama kapasitesine sahip 'Ludi-Tance 4' uydusu da yer almakta.

UZAYDA ÇARPIŞABİLİRLER

Bu uyduyu ise ABD'nin dünya yörüngesindeki en güçlü istihbarat sistemlerinden birisine sahip olan ve 'NROL-70' uydusu bir gölge gibi takip ediyor. Askeri kaynakların verdiği bilgilere göre sekiz ABD ve Çin uydusu Hint Okyanusu üzerinde birbirini bir gölge gibi takip ediyor ve hatta “birbirlerine yaklaşarak data ele geçirme, frekans/iletişim bozma faaliyetleri yürütürken tehlikeli şekilde uzayda it dalaşına bile giriyorlar!” Askeri uzmanlar iki ülkenin uydularının bu gerilimler dolayısıyla “uzayda çarpışma ihtimalinin olduğunun” da altını çizmekteler.

Uydular it dalaşında! ABD-Çin uzay savaşı büyüyor - Resim : 2
Askeri kaynaklara göre ABD, Hindistan, Birleşik Krallık ve Fransa Çin'e karşı anlık istihbarat akış sistemi geliştirmiş durumda. 

ÇİN'E KARŞI DÖRTLÜ İTTİFAK

Askeri kaynaklar ayrıca Washington'ın Çin uydularının yörüngedeki rotalarını, sabit konumlarını ve pozisyonlarını da Hindistan, Birleşik Krallık ve Fransa ile paylaştığını iddia etmekteler. Savunma yayın organlarına konuşan askeri strateji uzmanlarına göre 4 ülke arasında Çin'e karşı güçlü bir anlık istihbarat bilgi akışı ve ittifakı kurulmuş durumda.

UZAYDA SOĞUK SAVAŞ

Haber Global Web Özel daha önce iki ülke arasındaki uzay savaşını Türk okuyuculara duyurmuştu. ABD daha önce toprakları üzerinde seyreden ve Çin'in istihbarat amaçlı kullandığı iddia edilen iki balonu savaş uçaklarıyla düşürmüştü. ABD merkezli Military.com'un paylaştığı bilgilere göre de Çin uydularının ABD hakkında bilgi toparken ayrıca “Birleşik Devletler'in internet altyapısını kullandığı” ortaya çıkmıştı. İki ülkenin uzaydaki meteoroloji gözlem uydularının lenslerini değiştirerek istihbarat uydularına çevirmeye başladığı da savunma medyasına yansıyan bilgiler arasında.

[email protected]

 

Kaynak: Web Özel