"Çin" haberleri

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkede aşırı yoksulluğun bitirildiğini duyurdu. Kırsal bölgelerde geçen 8 yılda yaklaşık 100 milyon kişinin "aşırı yoksulluk..
Çin'in başkenti Pekin'de bir boşanma davasında mahkeme, bir adamın beş yıl boyunca ev işleri yapan eşine 55 bin TL tazminat ödemesine karar verdi.
Buzla kaplı olması nedeniyle deniz taşımacılığının her yıl Temmuz ve Kasım ayları arasında yapılabildiği Kuzey Buz Denizi'ni tarihte ilk kez bir gemi kış m..
Çin'de seyir halindeki aracın bagaj kapağının açılmasıyla 4 yaşındaki çocuk yola düştü. Düştüğü yerden kalkan çocuk, akan trafikte aracın arasından koşmaya..
Çin'e gönderilen ekibin çalışmaları ile ilgili önemli bilgiler paylaşan DSÖ Sözcüsü Jasarevic, ekibin koronavirüsün insanlara bulaşmasında 4 ihtimal üzeri..
Çin'de bir nakliyat çalışanı park ettiği kamyonetin el frenini çekmeyi unuttu. Kamyonetin ilerlediğini fark eden sürücü kaçmak yerine önüne geçti ve aracı..
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, hükümet yetkililerinin koronavirüsün kaynağı hakkında dezenformasyon yaydığını ileri süren bir raporun ardından ülkede yas..
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, 11 Uygur Türkü'nün sahte pasaportla Türkiye'ye geldikleri için Çin'e iade edildikleri iddiasının gerçek dışı olduğunu açıkladı..
Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Çin'e giden ekibinden Profesör John Watson, koronavirüse neden olan virüsün Çin'de ortaya çıkmamış olabileceğini öne sürdü.
Çin'in yeni tip koronavirüsün kökenini araştıran Dünya Sağlık Örgütü heyetinden salgının nasıl ve ne zaman yayılmaya başladığının belirlenmesine yardımcı o..
1950'den beri görevde bulunan Budistlerin ruhani lideri 14. Dalai Lama, 90 yaşına geldiğinde reenkarne olup olmayacağına karar vereceğini söyledi. Ancak Çi..
Çin, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökenini araştıran Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyetinden, salgının başlangıcındaki vakalara ilişkin ham bilgilerin gi..
Çin'in yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökenini araştıran Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyetine ilk vakalarla ilgili ham bilgileri vermediği öne sürüldü.
Çin'de İngiliz Yayın Kuruluşu (BBC) World News'ün (Dünya Haberleri) yayın yapması yasaklandı.
ABD Başkanı Joe Biden, Çin'in pek çok alanda büyük projeler yürüttüğüne işaret ederek, hemen harekete geçmemeleri halinde bu ülkenin kendilerini geride bır..
ABD'nin "Vuhan'daki bir laboratuvardan sızma ihtimalinin olmadığını" beyan eden Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanının raporunu yakından inceleyeceklerini söy..
Eski ABD Başkanı Trump'ın yaptırım uyguladığı Çin'in Devlet Başkanı Şi Cinping ile ABD Başkanı Joe Biden ilk kez telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Sincan'd..
ABD Başkanı Joe Biden, Savunma Bakanlığını (Pentagon) ziyareti sırasında bakanlık bünyesinde sadece Çin'e odaklanacak "Çin Görev Gücü" adlı bir birimin kur..
Koronavirüsün ilk olarak Çin'in Vuhan kentinde görülmesinden 1 yıl sonra Vuhan'da virüsün kökenini araştırmaya giden Dünya Sağlık Örgütü ekibi (DSÖ) elde e..
Çin'de yapılan arkeolojik araştırmalarda 2 bin 700 yıl önce yaşamış soylu birine ait mezar açıldı. Mezardan çıkan kavanozun içerisinde kozmetik ürün olduğu..
Hayatımıza hızlı bir giriş yapan ABD çıkışlı sosyal medya platformu Clubhouse, sürekli artan kullanıcı kitlesiyle dikkat çekerken, sosyal medya ağlarının y..
Çin'de Sinovac şirketinin geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının yaygın kullanımına onay verildi. Türkiye'nin de satın aldığı "Coronavac" ad..
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çinli mevkidaşı Yang Jiechi ile görüşmesinde Çin'i "İndo-Pasifik bölgesinde güvenliği tehdit eden adımlarından" dolayı..
Çin, egemenlik iddiasında bulunduğu karasularına izinsiz giren ABD'ye ait savaş gemisini uzaklaştırdı.
Koronavirüsün ortaya çıktığı Çin'in Vuhan kentinde incelemelerini sürdüren Dünya Sağlık Örgütü'nün İngiliz üyesi Dr. Peter Daszak, "Veriler bizi virüsün la..
Daha önce ülkeye girişlerine izin verilmeyen, yeni tip koronavirüsün kökenini araştıran Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyeti, Vuhan'daki saha çalışmalarında Çi..
Çin'in Vuhan kentinde geçen yıl aralık ayında tespit edilen ve mutasyona uğrayarak İngiltere, Güney Afrika, Brezilya'da ortaya çıkan koronavirüs varyantlar..
Çin'de son yıllarda Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller uluslararası kamuoyu tarafından eleştiriliyor. Çin'in "yeniden eğitim kamplar..
Çin'de Milli Eğitim Bakanlığı'nın erkek çocuklarını daha erkeksi hale getirmek için okullarda daha fazla fiziksel aktiviteye dayalı dersler verilmesi talim..
Çin'de yeni tip koronavirüs aşısı olarak pazarlanmak üzere üretilen 3 bin sahte doz aşı ele geçirildiği bildirildi.
Uluslararası bilim ekibi, Çin'de 635 milyon yıllık mantar benzeri bir mikrofosili ortaya çıkardı. Bu keşfin, kayıtlardaki en eski karasal fosil olduğu açı..
Japonya'nın, Çin'in sahil güvenlik ekiplerine ülkenin egemenliğini ihlal eden unsurları vurma yetkisi vermesinin ardından, alarma geçtiği iddia edildi.
Çin ordusuna ait 5 uçağın, Tayvan tarafından ilan edilen Hava Savunma Tanımlama Sahası'nı (ADIZ) ihlal ettiği bildirildi.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ekibi, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökenlerini araştırmak üzere salgının çıktığı Vuhan kentinde deniz ürünleri gıda pazarın..
Çin hükümetinin, Sincan bölgesinde yaşayan Müslüman Türk azınlıklarını takip ettiği ortaya çıktı. Takibe takılan bazı Müslümanların evlerine kameraların da..
Çin'in güneybatısında kalan Yünnan eyaletinde bir havalimanında 4 kişi uçağa biniş sırasında ek bagaj ücreti ödememek için yanlarında taşıdıkları 30 kilogr..
İngiltere Başbakanı Johnson, Hong Kongluların İngiltere'de yaşamaları ve çalışmalarını sağlayacak bu vize türünü başlattıkları için gurur duyduğunu ifade e..
Macaristan İlaç ve Gıda Enstitüsü, Çinli şirket Sinopharm'ın koronavirüse karşı geliştirdiği aşının kullanımına onay verdi. Böylece Macaristan, Çin aşısına..
Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökenlerini araştırmak üzere Çin'e giden Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyeti, kentte ilk koronavirüs hastalarının tedavi edi..
İki ülke arasındaki ilişkilerin derinden zarar görecek bir dönüm noktasına geldiği açıklanırken, Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind, Hindistan-Çin sın..
Çin'den satın alınan 10 milyon doz Coronavac aşısının kalan 3.5 milyon dozu daha İstanbul'a getirildi.
Çin'de geçen ay 650 gram dünyaya gelen Lucky adı verilen Siyamang cinsi maymun, hayvanat bahçesi çalışanları ve ziyaretçilerinin ilgi odağı oldu.
Yeni bir araştırma, Kamboçya'daki bir mağarada yaşayan yarasaların, koronavirüse (Kovid-19) neden olan virüsle neredeyse aynı patojeni taşıdığını keşfetti.
Koronavirüsün (Kovid-19) kaynağını araştıracak Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ) 13 kişilik heyetin virüsün ilk kez tespit edildiği Çin'in Vuhan kentinde olduğ..
Yeni tip koronavirüsün çıkış noktası olan Çin'in Vuhan kentindeki bir hastanede ismi açıklanmayan doktor, salgının ilk günlerinde yetkililerin açıklama yap..
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, uluslararası topluma yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede iş birliği çağrısında bulunarak, "Şüphesiz insanl..
Çin'de koronavirüs testi için burun ve boğazdan alınan sürüntü testlerinin yanı sıra artık anüs bölgesinden de örnek alınmaya başlandı. Bu yöntem sadece ka..
Çin'de 76 yaşındaki lunapark çalışanı kadın, bacağındaki ağrı nedeniyle lunaparktan oyuncak scooter ile evine dönerken polis kontrolüne takıldı. O anlar so..
Hindistan'ın Gucarat Eyaleti Başbakanı Vijay Rupani, Çin'i çağrıştırdığı için ejderha meyvesinin adını "kamalam" olarak değiştirdiklerini bildirdi.
İtalyan lüks giyim markası Prada, taşıyıcı annelikle sahip olduğu çocuklarını ABD'de bırakarak Çin'e dönen aktris Cıng Şuang ile anlaşmasını iptal etti
Çin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde "soykırım" ve "insanlığa karşı suç" işlediği sonucuna vardıkları açıklaması..
Çin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde "soykırım" ve "insanlığa karşı suç" işlediği sonucuna vardıkları açıklaması..
Çin saatte 620 kilometre hıza erişebilen yeni "maglev" trenini tanıttı. Hızlı trenin 2025'ten önce hizmete girmesi hedefleniyor.
Araştırmacılar, 24 Aralık'ta klonlanan ve "huzur" anlamına gelen Ping'an ismi verilen 75 gram ağırlığındaki yavru kedinin sağlıklı olduğunu belirtti.
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin çalışanı ve insan hakları avukatı Emma Reilly, OHCHR'de aktif görevdeyken tanık olduğu e-posta yazı..
Çin'in, Pekin yönetiminin "Güney Tibet" olarak adlandırdığı Hindistan'ın Aruçanal Pradeş eyaletinde köy kurduğu ortaya çıktı.
Çin'de arkeologlar, ülkenin güneybatısındaki Yunnan eyaletinde 7. ve 9. yüzyıllar arasında hüküm sürmüş Nancao Krallığı'ndan kalma Budist tapınağını gün yü..
Çin'deki Wucailonghushan altın madeninde meydana gelen patlamada göçük altında kalan 22 işçiden 12'sinin yaşam belirtisi verdiği ifade edildi.
Çin'in başkenti Pekin'de yaklaşık 1,7 milyon kişiye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı vuruldu.
Koronavirüs salgınının başladığı kent olarak bilinen Vuhan'dan kritik bir itiraf geldi. Vuhan'daki laboratuvarda çalışan bilim insanları koronavirüsün bir..
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Vuhan Viroloji Enstitüsü'ndeki araştırmacıların 2019'un sonlarında koronavirüsten hastalandığını iddia eden yeni istihbar..
Çin'de dondurma örneklerinde yeni tip koronavirüse (Covid-19) rastlanması üzerine binlerce ürüne el kondu.
ABD-Çin İş Konseyinin (USCBC) yeni raporu, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının 245 bin kişinin işine mal olduğunu ortaya koydu. Rapora göre ticaret sav..
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 10 üyeli uluslararası uzman grubundan oluşan heyet koronavirüsün (Covid-19) kökenini araştırmak için Çin'in Vuhan kentine ulaştı.
Çin Mayıs ayından bu yana ilk kez koronavirüs (Covid-19) kaynaklı ölüm bildirdi.
Çin'in Hebei eyaletinine bağlı olan 4,9 milyon kişinin yaşadığı Langfang kenti 7 gün karantina altına alındı.
İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Çin'in Uygur Türklerine yönelik muamelesinin barbarlık düzeyinde olduğunu belirterek, zorla çalıştırarak elde edil..
Koronavirüsün ortaya çıktığı Çin'in Vuhan kentinde 4 hastadan 3'ünün, virüse yakalandıktan 6 ay sonra en az bir sağlık sorunu yaşadığı tespit edildi.
Çin, Sincan-Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türklerinin çocuk yapmasını kısıtlamaya yönelik bir uygulamaya gidildiğine dair iddiaları reddetti
Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ) uzmanların, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kaynağıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere perşembe Çin'e gideceği bildiril..
Çin'in Hunan eyaletinde bulunan batarya fabrikasında meydana gelen patlamada 1 kişinin hayatını kaybettiği, 20 kişinin de yaralandığı belirtildi. Patlama a..
Çin'in başkenti Pekin'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarının son günlerde artmasının ardından mabetler geçici olarak kapatıldı, geniş çaplı ku..
Çin'in Sichuan eyaletindeki Dagu Buzulu'nda 500 metrekarelik bir deney alanı kurulan ve çevre dostu bir kumaş türü olan jeotekstil örtülerle kaplanan alanı..
Çin'de yürütülen bir araştırma, yeni tip koronavirüsün ortaya çıktığı Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentindeki salgında hiçbir hastalık belirtisi göstermeyen..
Çin'den ithal edilen sarımsağa karşı vatandaşlara 'fırsatçılara dikkat' uyarısı geldi. İşte yerli üretim sarımsak ile Çin sarımsağını ayırt etmenin yolları..
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, Çin'in Kuzey Kutbu'na yakın olduğu iddiasına yönelik "komünist kurgu" şeklindeki nitelendirmesi Pekin yönetiminin tep..
Avustralya, Çin'e yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kaynağını araştıracak bilim heyetinin ülkeye girişine izin vermesi çağrısı yaptı.
Koronavirüs salgınının başladığı Çin'in Vuhan kentinde sokaklarda çılgın yeni yıl kutlamaları yapılmış, Vuhan sakinleri yeni yıla kadeh kaldırarak, caddele..
Çin'den gelen koronavirüs aşılarında dağıtım planlaması belli oldu.
Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı dünya genelinde 1 milyon 860 bin 540'a, virüs tespit edil..
Dünyanın en büyük alışveriş sitesi Alibaba'nın kurucusu, Çinli milyarder iş insanı Jack Ma'nın kayıp olduğundan şüpheleniliyor
Çin'in başkenti Pekin'de cuma gününden bu yana riskli gruplarda bulunan 73 bin 537 kişi, Kovid-19'a karşı aşılandı.
Çin'de yarım milyon Uygur Türkü'nün zorunlu işçiliğinden faydalanan markalara boykot çağrısında bulunmak için harekete geçen Belçika Uygur Derneği üyesi Es..
Dünyanın geri kalanı yeni yıla karantina altında girerken, koronavirüs salgınının başladığı Çin'in Vuhan kentinde sokaklarda çılgın yeni yıl kutlamaları ya..
Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) İngiltere'de mutasyon geçiren ve daha hızlı yayılan türüne Şangay'da rastlandığın..
"Glacier Bro" lakaplı Çinli sosyal medya fenomeni ve çevreci Wang Xiangjun'un, Tibet'te buzul şelaleye tırmanırken düşerek öldüğü tahmin ediliyor. Xiangjun..
ABD Başkanı Donald Trump'ın, Çin'in Afganistan'daki Amerikan askerlerine saldırmaları için devlet dışı aktörlere para teklif ettiği istihbaratına ilişkin b..
Çin'de mahkeme, LEGO oyuncak bloklarının lisanssız kopyalarını yapan Çinli bir girişimciye verilen 6 yıl hapis cezasını onadı.
Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, Çin'den Türkiye'ye getirilen koronavirüs aşısının ülkesinde kullanımının yasak olduğu yönündeki haberleri yalanladı.
Çinli Sinopharm şirketi, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşılardan birinin son aşama deneylerde koruyuculuğunun yüzde 79,3 olduğunu açı..
Dünya Sağlık Örgütü öncülüğünde uzmanlardan oluşan uluslararası 10 kişilik bir heyet, Covid-19'a neden olan virüsün kaynağını araştırmak Ocak ayının ilk ha..
Çin'in oyun firması Yoozoo'nun (Oyun Milleti) üst yöneticisi (CEO) Lin Çi'nin, şirketindeki bir çalışan tarafından zehirlenerek öldürüldüğü bildirildi.
Dünyayı etkisi altına alan salgının başladığı Çin'in Vuhan kentindeki koronavirüs salgınını haber yapan Çinli gazeteci Zhang Zhan dört yıl hapis cezasına ç..
Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 81 milyonu aştı.
Çin'den getirilen Sinovac firmasının testlerine gönüllü olarak katılıp koronavirüs aşını Türkiye'de ilk yaptıranlar arasında yer alan Akdeniz Üniversitesi..
Rusya ve Çin'e ait bombardıman uçakları Pasifik Okyanusu'nda birlikte devriye uçuşu gerçekleştirdi.
Çin'de koronavirüsün çıkışıyla ilgili spekülasyonların merkezinde yer alan Wuhan Viroloji Labarotuvarı'nın sorumlusu Prof. Shi Zhengli, BBC'ye iddiaların b..
Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 109 milyar metreküplük doğal gaz rezervi bulundu.
Çin'in "Çang'ı-5" uzay aracı tarafından Ay'dan alınan taş ve toprak örneklerinin 44 yıl sonra başkent Pekin'e ulaştığı bildirildi.