Bennett'in sabotaj planı, kader değiştiren istihbarat

Atatürk samsun Gündem haberleri Yaşam Haberleri ÖZEL HABERLER Kültür Sanat haberleri Türkiye İngiltere TSK İstihbarat Dünya haberleri son dakika son dakika haber
Bennett'in sabotaj planı, kader değiştiren istihbarat

Uçurumun kıyısındaki bir milleti kurtarmak için 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basan Atatürk, 4 yıl sonra Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarken, 'Ulus'un kaderini değiştirdi. Kurtuluşa yelken açan Bandırma Vapuru ise İşgalci İngilizlerin hedefi olmaktan son anda gelen istihbarat sayesinde kurtuldu.

Türkiye genelinde "19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" büyük bir coşku ile kutlanırken, 'haberglobal.com.tr'ye konuşan Tarihçi Dr. Ali Güler; Atatürk'ü Samsun'a götüren Bandırma Vapuruna ilişkin bilinmeyenleri anlattı. Dr. Güler, İstanbul'daki İngiliz askeri istihbarat elemanlarının Bandırma Vapuruna yönelik sabotaj planı yaptıklarını gündeme taşırken, "Mustafa Kemal Paşa'ya, İngilizlerin sabotaj planına ilişkin istihbaratı veren kişi Padişah Vahdettin’in büyük kızı Ulviye Sultan'la evli olan Binbaşı İsmail Hakkı Bey'di" dedi. Tevfik Paşa’nın oğlu olan Binbaşı İsmail Hakkı''nın 1916 yılında Vahdettin’in büyük kızı Ulviye Sultan ile evlenerek saraya damat olduğunu aktaran Dr. Güler'in verdiği bilgiler şöyle...

Bennett'in sabotaj planı, kader değiştiren istihbarat - Resim : 1
Kurtuluş fişeği Samsun'dan yakıldı.

BENNETT AĞZINDAN KAÇIRDI

"İsmail Hakkı, padişahın damadı olsa da Atatürk'ün yanında yer almayı seçti. İsmail Hakkı, 8 Ocak 1922’de silah arkadaşlarının düşmanla savaşıp kendisinin İstanbul’da seyirci kalmasına dayanamayarak Anadolu’ya geçerek mücadeleye katıldı. Bu hareketinden dolayı Vahdettin tarafından eşi Ulviye Sultan’dan boşatıldı. İsmail Hakkı Bey, Mustafa Kemal Paşa’nın Bandırma vapuru ile Anadolu’ya geçmeye hazırlandığı dönemde bir aile toplantısı sırasında İngiliz istihbaratından Yüzbaşı Bennett’in sabotaj ifadelerini, Mustafa Kemal Paşa’ya bildirdi. Bu sayede yolculuk sırasında temkinli olunmasını sağlarken, olası bir facianın önüne geçildi."

FUAT BEY'İN ZİYAFETİ 

"İsmail Hakkı Bey, sabotaj planını, Babanzade Fuat Bey isimli kişinin evinde verilen ziyafet sırasından bizzat İngiliz istihbarat subayından öğrenmişti. İsmail Hakkı Bey'in hatıratında şu ifadeler yer alıyor: 'Bekar, alabildiğine nazik ve cömert bir zat olan Babanzade Fuat Bey’in ziyafetleri pek parlak olur, seçkin misafirleri arasında o zamanın sosyetesinin en tanınmış simaları, en kalburüstü gelen kimseleri yer alırdı.. İşte Babanzade’nin bu parlak ziyafetlerinden gene birinde idi ki, bir hayli içilmiş, kafalar dumanlanmış ve sohbetler samimileşmişti.

-Bu günlerde Kayınbabamın (Sultan Vahdettin) Yaver-i ekremi Mustafa Kemal Paşa’nın da Umumî Müfettişlik vazifesiyle Anadolu’ya gönderilmesine karar verilmiş ve Paşa bir iki gün sonra Samsun’a gitmek üzere yola çıkacaktı. O akşamki ziyafette İngiliz İstihbarat subayı Yüzbaşı Bennett de hazır bulunuyordu ve kendisini beğenmiş, İngiliz işgal kuvvetlerinin İstanbul’da kuvvetli adamı olarak tanınmış adam, Babanzade Fuat Bey merhumun zengin mezeli ve her çeşit bol içkili sofrasında bir hayli alkol almış, adamakıllı sarhoş olmuştu.

-Yüzbaşı Bennett yemekten sonra likörlerimizi ve kahvelerimizi yudumlarken, bir aralık sesini yükselterek: ‘Hükûmet Mustafa Kemal Paşa adında genç bir Türk generalin, Umumî Müfettiş olarak Anadolu’ya göndermeye karar vermiş. Paşa da bir Türk vapuruyla Samsun’a gitmek üzere yola çıkacakmış, amma Mustafa Kemal Paşa asla Samsun’a ulaşamayacak..."

Bennett'in sabotaj planı, kader değiştiren istihbarat - Resim : 2
İngiliz Yüzbaşı Bennett (soldaki) Bandırma vapuruna sabotaj planını dillendiren isimdi.  

KADER DEĞİŞTİREN GAF 

Tarihçi Dr. Güler, İngiliz Yüzbaşı Bennett'in alkolün de etkisiyle ağzından kaçırdığı bilgi sayesinde, çok sıkı tedbirler alındığını da ifade ederken, "Mustafa Kemal Paşa ve mahiyetindekiler, Samsun'a yolculuk öncesinde hareket nokta ve saatini son saniyeye kadar sakladılar.  Binbaşı İsmail Hakkı, o davete gitmemiş, Yüzbaşı Bennett de sarhoş olup sabotaj planın ağzından kaçırmamış olsa belki de 19 Mayıs'taki kurtuluş fişeği hiç ateşlenemeyecekti" dedi. 

mert.inan@haberglobal.com.tr   

Kaynak: Web Özel