İran Dizayi'yi neden vurdu? Uzun menzilli suikastın gizli mesajları

suriye sınır ötesi harekat Gündem haberleri Yaşam Haberleri İran İsrail Irak Askeri teknoloji Üçüncü Dünya Savaşı ABD balistik füze
İran Dizayi'yi neden vurdu? Uzun menzilli suikastın gizli mesajları

İran'ın Erbil'de roketle evinde vurarak öldürdüğü Peşrev Dizayi'nin MOSSAD bağlantıları olduğu iddiası tartışılıyor. İran'ın uzun menzilli suikastını değerlendiren terör uzmanları, 1300 kilometre mesafeden ateşlenen füzelerin tüm bölgeye mesaj olduğu görüşünde.

İran Devrim Muhafızları'nın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'deki evinde roketle hedef aldığı Peşrev Dizayi'nin bağlantıları tartışılmaya devam ediyor. İran'dan yapılan açıklamada, Dizayi'nin hedef alındığı noktanın bir “MOSSAD karargahı” olduğu belirtilerek, Dizayi'nin İsrail'le birlikte İran'a yapılan birçok saldırının sorumlusu olduğu; bu saldırıların finansmanına katıldığı iddia ediliyor. Saldırıda, evi tamamen yıkılan Erbil doğumlu 61 yaşındaki Dizayi ve kızının yanı sıra iş insanı Mikail isimli kişi de hayatını kaybederken, Dizayi'nin eşi ve iki çocuğu yaralandı. Barzani'nin en yakınındaki isimlerden biri olan Dizayi'nin sahip olduğu “Falcon” adlı şirketin ise Barzani Ailesi ile ABD'nin bölgedeki diplomatik misyonlarının güvenliğini sağladığı belirtiliyor. Dizayi'nin bölgedeki petrol ticaretine de aracılık yaptığı biliniyor.

İran Dizayi'yi neden vurdu? Uzun menzilli suikastın gizli mesajları - Resim : 1
Peşrev Dizayi (sağda), Barzani Ailesi'ne en yakın iş insanlarından biriydi. 

MOSSAD'LA İŞBİRLİĞİ Mİ?

Dizayi suikastı ile ilgili Haber Global Web Özel'e değerlendirmelerde bulunan emekli kurmay albay ve terör uzmanı Ünal Atabay; Dizayi'nin petrol ticaretine dikkat çekiyor. Atabay, karmaşık ilişkiler ağına ilişkin şunları söyledi: “Peşrev Dizayi Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin önemli işadamlarından biri. Yanında ölen de aynı şekilde Süryani asıllı Iraklı önemli bir işadamıydı. Bu kişilerin MOSSAD'la işbirliği yaptığı iddia ediliyor. Aynı zamanda İran'a yönelik bazı saldırıların finansmanını bu isimler sağlıyordu. Bir başka iddiaya göre, PKK'nın Suriye sahasından çaldığı petrol, bu isimler aracılığıyla İsrail'e satılıyordu.”

MUHALİFLER ERBİL'DE

Saldırının şifrelerini de yorumlayan Atabay, şunları dile getirdi: “İran, Barzani yönetiminin karşısında yer alıyor. Barzani, İran'a karşı kurulan bazı Kürt partilerini de bölgesinde tutuyor. Hatta Komala, Kürdistan Demokrat Partisi'nin İran kolu, Ensar el İslam gibi silahlı grupları kendi bünyesinde barındırıyor. Bunlar Sünni İslam çizgisinde olan İran'a muhalif gruplar. İran, Barzani'nin kendi bölgesinde İsrail'le işbirliği yaptığını söylediği bir işadamını vurarak hem Barzani'yi tehdit etti, hem de İsrail'e mesaj verdi.”

KAPASİTESİNİ GÖSTERDİ

Saldırının doğuracağı sonuçları da yorumlayan Atabay şu ifadeleri kullandı: “İran füze kapasitesini, nokta atışı yapabildiğini göstermiş oldu. Bu olayın gölgesinde kaldı ama 1300 kilometre mesafeden İdlib'i de vurdular. Neydi buradaki mesaj? 1300 metre mesafeden nokta hedeflerin vurulabilmesi. Bu aynı zamanda İsrail'deki nokta hedeflerin de İran'dan yapılacak atışlarla vurulabilmesi anlamına geliyor.

İran Dizayi'yi neden vurdu? Uzun menzilli suikastın gizli mesajları - Resim : 2
İran, Irak Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'i uzun menzilli füzelerle hedef aldı. 

BARZANİ-İRAN GERİLECEK

Suikastı değerlendiren terör uzmanı Ercan Çitlioğlu ise saldırının dikkat çekici olduğunu belirterek, “KDP bölgesinde böyle saldırı düzenlenmiş olması Barzani yönetimiyle İran arasında bir gerginlik yaratmaya aday görünüyor. KYB'nin yani Talabani taraftarlarının İran'la daha yakın ve sıcak ilişkileri olduğunu düşündüğümüzde; bu saldırı dikkat çekici. KDP-KYB arasında yaşanan çatışmanın daha da ayyuka çıkacağını düşünüyorum.İran'ın elinde kanıtlar olmadan bu türden bir saldırıyı yapmasını ihtimal içi görmüyorum” dedi.

İRAN NEDEN SALDIRIYOR?

Terör uzmanı Coşkun Başbuğ da; İran'ın son dönemdeki çıkışlarının farklı bir yönüne işaret ederek şöyle konuştu: "İran, MOSSAD karargahını vurduğunu söylüyor. Irak ise bir işadamının ailesiyle birlikte vurulduğunu açıkladı. Bu da arka planda bir takım ekonomik kirli işbirliklerini gündeme getiriyor Netleşmesini beklemek daha doğru olur. Şu andaki bilgiler olayı anlamaya yetmiyor. İran'ın Pakistan, Irak ve Suriye'yi art arda vurması da tesadüf değil. Burada İsrail üzerinde savaşı yayma senaryosu var.”

ertan.altan@haberglobal.com.tr

 

Kaynak: Web Özel