Çocukları ekrandan alalım! Olumsuz içerikler mi yayınlanıyor?

Gündem haberleri ÖZEL HABERLER Yaşam Haberleri Sağlık Haberleri Türkiye Netflix Dizi Haberleri Film haberleri Çocuk Sağlığı Ekonomi haberleri Dünya haberleri
Çocukları ekrandan alalım! Olumsuz içerikler mi yayınlanıyor?

Dijital film ve dizi platformlarındaki birçok içeriğin çocukları olumsuz etkilediği öne sürüldü. Eleştirilerin odağında Netflix yer alırken uzmanlar, bu platformdaki içeriklerin kötü alışkanlıkları özendirdiğini öne sürerek, "uyuşturucu kullanımını özendiren sahneler yasaklanmalı" dediler.

Film ve dizi izleme platformu Netflix, yayınlarında gençlere uyuşturucu madde kullanımını özendirdiği iddiasıyla eleştirilerin hedefinde. Platformun birçok yapımında uyuşturucu kullanımını insanların gözünde normalleştirdiği iddiasını gündeme taşıyan isim, Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Doç. Dr. Veysi Çeri oldu. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Doç. Dr. Çeri, "Netflix'te izleyen 15-25 yaş gençlerin abartısız yüzde 90’ını uyuşturucu denemeye sürükleyecek benim izlediğim 4-5 tane belgesel var" ifadelerini kullandı. Gözler dijital içerik platformlarına çevrilirken, 'haberglobal.com.tr'ye konuşan Doç. Dr. Çeri; 'Netflix'in yayınladığı birçok içerikte çocuklarda olumsuz beden imajının yanı sıra, tütün, alkol ve esrar zehri ile diğer maddelerin kullanımına özendirici sahneler olduğunu öne sürdü.

Çocukları ekrandan alalım! Olumsuz içerikler mi yayınlanıyor? - Resim : 1
Türkiye pazarına 2016 yılında giren Netflix'de çocuk ve gençlerin aklını karıştıracak, isimleriyle bile dikkat çeken dizi ve filmler söz konusu. 

BİZZAT GÖRDÜM

Çocuk ve gençlerin; gördüğü, okuduğu veya izlediği içeriklerin davranış ve tutumları üzerinde yönlendirici etkisi olduğuna dair çok fazla bilimsel veri olduğuna değinen Doç. Dr. Çeri, şu uyarıları sıraladı: "Ergenler, zamanlarının çoğunu geçirdiği platformlar nedeniyle madde bağımlılığı, problemli davranış veya alışkanlıklar edinebiliyor. Buna bir de gençlerin gelişimsel özelliklere bağlı, özdenetim ile kontrol yetilerinin henüz tam gelişmemiş olması ve tehlikeli işlere meyilli olmaları gerçeği eklendiğinde işler daha da karmaşık hale geliyor. Gençler arasında oldukça yaygın şekilde izlenen Netflix'te, bizzat şahit olduğum bazı içerikler uyuşturucuya yönlendirecek türden. Gençlerde uyuşturucu kullanımını özendiren tüm içeriklerin ivedilikle yasaklanarak kaldırılması gerekir" diye konuştu.

Çocukları ekrandan alalım! Olumsuz içerikler mi yayınlanıyor? - Resim : 2
Avukat Aylin Esra Eren, "Tütün Mamülleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Esaslar Hakkında Yönetmelik ile radyo televizyon yayınları dışındaki medya organlarındaki reklam uygulamalarına düzenleme yapılmıştır. Bu minvalde medya organlarındaki reklamlarda çocuk ve gençleri koruyacak önlemler alınmıştır" dedi.

EBEVEYNLER DENETLEMELİ

Dilara Gonce (Klinik Psikolog)

"Örtülü reklamlar genellikle içeriğin doğal bir parçası olarak sunulur ve izleyicilerin farkında olmadan maruz kalmasına sebebiyet verir. Çocukların muhakeme yetenekleri henüz olgunluğa ulaşmadığından yetişkinlere oranla daha savunmasızdır. Aileler mutlaka içerikleri denetlemeli ve içerikler üzerine çocuklarla konuşup onları bilgilendirmelidir. Ebeveynlerin, çocuklarının eline teknolojiyi kontrolsüz bir şekilde bırakmaması, izlenecek içerikleri mutlaka önceden görerek en aza indirmeleri gerekir.

FİLTRE KULLANILMALI

Aylin Esra Eren (Avukat)

"Birçok içerik adeta örtülü reklam barındırıyor. Oysa örtülü reklam, Türk Hukuku’nda yasaklanmıştır. Netflix gibi denetime tabi olmayan platformlarda yayınlanan içki, sigara, uyuşturucu konulu içerikler, aileler tarafından önceden gözden geçirilmeli. Anne, baba;  çocuklarının yaş ve gelişimine uygun bulmadıkları yayınları izlettirmemeli. Burada görev daha çok ailelere düşüyor. Aileler çocuklarını bu içeriklerden korumak adına internet sitelerine erişimde filtreleme veya giriş yapılabilecek uygulama, platformlara uygulanan şifreleme sistemlerinden yararlanabilirler."

kardelen.yuksel@haberglobal.com.tr

Kaynak: Web Özel