ABD'den Erivan'a şok! Ermeni firmalara soruşturma yolda

Ermenistan Rusya Rusya Ukrayna Savaşı Gürcistan ABD Avrupa Birliği Ekonomi haberleri Dünya haberleri ÖZEL HABERLER
ABD'den Erivan'a şok! Ermeni firmalara soruşturma yolda

Rusya'nın ambargo konulan ticari ürünlere ulaşmak ve kendi ürünlerini piyasalara sunmak için Ermeni şirketleri paravan olarak kullandığı ortaya çıktı. AB basınına göre ABD Dışişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve AB kurumları ilgili Ermeni şirketler hakkında soruşturma açmaya hazırlanıyorlar.

Avrupa Birliği'ne (AB) yakınlığıyla bilinen ve merkezi AB kurumlarının da olduğu Belçika'nın Başkenti Brüksel'de bulunan EU Reporter yayın organı Rusya'nın ambargolu ticari ürünleri Ermeni denizcilik şirketleri üzerinden temin ettiğini iddia etti. ABD ve AB yetkililerinin Ermeni şirketler hakkında soruşturma açmak için belge topladıkları da ifade edilmekte.

ÜRÜNLER GÜRCÜ LİMANLARINDA

EU Reporter haber sitesinde “Ermenistan Putin'in Ukrayna'ya karşı savaşında lojistik merkezi mi?” başlıklı bir analiz yazısı yayınlandı. Yayın organının ABD Ticaret Bakanlığı ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği'nden aldığı bilgilere göre Rusya Batı tarafından ambargo konulan ürünlerini küresel piyasalara sunmak için Batum-Novorossisk deniz rotasını kullanıyor ve ürünlerini Gürcistan limanlarına bırakıyor. Ambargolu Rus ihracat ürünlerinin dünya pazarına sokulması için de Ermenistan merkezli şirketler kullanılıyor.

600 KONTEYNER ÜRÜN

Rusya'nın küresel pazarlara girebilmek için kullandığı bu yöntemde en dikkat çekici şirket Ermeni Denizcilik Şirketi. Elde edilen bilgilere göre her hafta 600 konteyner dolusu Rus ihracat ürünü Gürcistan limanlarına varıyor. Gemiler ve konteynerler ise Ermenistan denizcilik şirketlerine ait.

GÜMRÜ DEPOYA DÖNÜŞTÜ

Yayın organı Moskova'nın bu yöntemle ayrıca Batılı ülkelerin ihracatını yasakladığı ticari ürünleri de Rusya'ya getirdiğini iddia etti. Bunlar arasında giyim sektörü ürünleri, arabalar ve yan sanayi parçaları ile tıbbi/medikal ürünler yer almakta. Rusya'ya bu yöntemle gelen araçların büyük bölümünün de ABD malları olduğunun altı çizilmekte. Gürcistan limanlarından giriş yapan bu malların Ermenistan'ın Gümrü kentine götürülerek depolara kaldırıldığı ve sonrasında kara yoluyla ya da Ermeni deniz şirketlerine ait gemiler ile Rusya'ya getirildiği ifade edilmekte.

ÜÇ ŞİRKET DİKKAT ÇEKİYOR

Ağırlığını Ermeni denizcilik şirketlerinin oluşturduğu bu şemanın ABD ve Rusya ayağı da bulunuyor. ABD'den Gürcistan'a bu şekilde gönderilen malların büyük bölümü Birleşik Devletler merkezli C&M International LLC denizcilik şirketi tarafından taşınmakta. ABD haricinde Batılı ülkelerden alınan malları ise Ermeni Denizcilik Şirketi getirirken Gürcistan limanlarından bu malları alıp Rusya'ya taşıyan Rus denizcilik firması ise 'Black Sea Forwarding LLC.'

SORUŞTURMA GELİYOR

Yayın organı ambargoları delen tüm firmaların ABD ve AB tarafından yasaklı şirketler listesine alınabileceği iddiasında da bulunmakta. Avrupa Birliği Ekonomi Komiserliği ile ABD Ticaret Bakanlığı'nın şemada yer alan şirketlerin tüm faaliyetlerinin mercek altına aldığı ve ilgili firmalar hakkında soruşturmalar açılacağı da ifade edilmekte.

YÜZDE 500 ARTIŞ

Soruşturmalar için delillerin de toplanmaya başlandığı ifade edilirken ABD Endüstri ve Güvenlik Bürosu'ndan elde edilen verilere göre 2021-2022 yılları arasında Ermenistan'ın ABD'den mikroçip ve çip ihracatı yüzde 500, AB'den ise yüzde 200 arttı. ABD kaynaklarına göre bu çiplerin yüzde 97'si ambargolar delinerek Rusya'ya gönderildi ve Rusya-Ermenistan ticari hacmi 2022 yılında 5 milyar dolara ulaştı. 2021 yılında ise bu rakam yalnızca 2.6 milyar dolardı.

DOSYA HAZIRLIYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı Yaptırımlar Koordinatörü Jim O'Brien'in da konu hakkında Haziran ayından bu yana ekibiyle birlikte çalıştığı ifade edilmekte. O'Brien'in 2022 yılında küresel enerji sektöründeki dev Rus firması Gazprom'un Ermenistan şubesine karşı yaptırım kararı alan yetkili olduğu da biliniyor.

emre.ozturk@haberglobal.com.tr

 

Kaynak: Web Özel