Twitter'dan bot hesap sahiplerine kötü haber!

Twitter'dan bot hesap sahiplerine kötü haber!

Twitter, otomatik paylaşımlar yaparak gündemi değiştiren bot hesapların önüne geçmek için harekete geçti. Yeni bir özellik duyurdu. Peki nasıl önlenecek? İşte detaylar.

Amerikan merkezli sosyal medya kuruluşu Twitter, otomatik paylaşımlar yaparak gündemi değiştiren bot hesapların önüne geçmek için yeni bir özellik duyurdu. Şu an sayısı açıklanmayan geliştirici bir grup ile test edilen bu yeni özellik sayesinde artık kullanıcılar bot hesapları tespit edebilecek.

BOT HESAPLARA KÖTÜ HABER

Kısa bir süre önce genel tasarımını Instagram'a benzetmeye çalıştığını gösteren sosyal medya devi, kullanıcıları memnun edecek yeni bir özellik için daha çalıştıklarını duyurdu. Twitter'dan yapılan açıklamaya göre, bundan sonra bot ve otomatik paylaşım yaptığı sistemce tespit edilen hesaplar, özel bir etiket ile kullanıcılara afişe edilecek.

 

TARİH BELLİ DEĞİL

Ülkemizde de sıkça gündem olan bot hesaplar, günün belirli aralıklarında sürekli olarak aynı içeriğin güncel halini paylaşıyor. Bu bir hava durumu bildirimi veya günlük koronavirüs verileri olabileceği gibi farklı amaçlar ile kullanınan bot hesapların bulunduğu da bilinmekte. İşte Twitter'ın belirli bir geliştirici kitle ile test etmeye başladığı yeni özellik, bu türden hesapları etiketleyecek.

 

 Şirket kaynaklarından yapılan açıklamaya göre test edilecek olan yeni etiket, kullanıcıların akış sayfaları olarak adlandırılan ana sayfalarında da karşılarına çıkacak. Bu sayede bir hesabın bot veya normal bir kullanıcı tarafından kullanılıp kullanılmadığını tespit etmek için o profile giriş yapılmasına da gerek duyulmayacak.

Twitter test ettiği bu yeni özellik ile ilgili resmi bir takvim açıklamasında bulunmazken, bu özelliğin tüm kullanıcıların hizmetine açılacağı tarih ise merak konusu oldu. Gelen bilgiler arasında ise kısıtlı bir kitlenin erişimine sunulan etiket özelliğinin bu yıl sona ermeden daha da yaygınlaşacağı dile getiriliyor.

Kaynak: Haber Global

Twitter