Motor gücü bir tuşla değişecek! Araçlarda dijital devrim

Bilim Haberleri Teknoloji Haberleri Ekonomi haberleri Elektrikli Otomobil Otomobil haberleri Yapay Zeka Dünya haberleri Gündem haberleri Yaşam Haberleri ÖZEL HABERLER
Motor gücü bir tuşla değişecek! Araçlarda dijital devrim

Yakın gelecekte yapay zeka ile ve sürücüsüz çalışan araçlar kendi kendini güncelleyebilecek. Yayınlanan son raporlara göre araçlardaki motor gücü bile güncellenerek yükseltilebilecek. Araç içi teknoloji aplikasyonlarının ise milyarlarca dolar kazanç getirmesi bekleniyor.

Avrupa Birliği'ne yakın EU Reporter yayın organı dünyanın en büyük yükselen teknoloji sektörü araştırma firmalarından İngiltere merkezli IDTechEx'in son raporuna yer verdi. Rapordaki bilgilere göre 2034 yılında araç sektörünün 20'sinin yazılım temelli (SDV) ve yapay zekalı araçlardan (AIV) oluşacağı tahmin ediliyor. Raporda dünya genelinde araçlarda ulaşım, yolcu güvenliği, konfor ve pratiklik gibi çok sayıda noktada otonom ve güncellenebilir teknolojilerin geliştiği bilgisine yer verilirken sektörün 2034 yılında 700 milyar dolar değerine ulaşması bekleniyor.

Motor gücü bir tuşla değişecek! Araçlarda dijital devrim - Resim : 1
Elon Musk'ın sahip olduğu Tesla'nın elektrikli araçlarındaki iç internet bağlantı hizmetlerinden milyarlarca dolar kazanıldığı ifade ediliyor.

APLİKASYON KAZANDIRACAK

IDTechEx'in raporuna göre araçların kendi güncellenebilir yazılımlarının yanı sıra yüksek gelir seviyesine ulaşacağı tahmini yapılan bir başka sektör de teknoloji aplikasyonları olacak. Bu aplikasyonlar içinde sürücüyü araca bağlayan teknolojik uygulamalara ilişkin üyelik paketleri, araç içi uygulamalar için gerçekleştirilen ya da mevcut yazılımı güncellemek için yapılan ödemelerin yer alacağı da raporda altı çizilen unsurlar arasında.

MİLYARLARCA DOLARLIK HACİM

IDTechEx raporunda tüm dünyada cep telefonlarından bilgisayarlara kadar aplikasyon ve güncellemelere yapılan ödeme trendinin araç sektörüne de yansımasının beklendiğine vurgu yapıldı. 2024-2034 yılları arasında bu sektördeki büyümenin yüzde 34 olacağı tahmini yürüten şirket SDV araçlarda kazancın büyük bölümünün “araç içi bağlantı hizmetlerinden” geldiğinin de altını çizmekte. Raporda dünyaca ünlü girişimci Elon Musk'ın sahip olduğu Tesla'nın elektrikli araçlarındaki iç internet bağlantı hizmetlerinden milyarlarca dolar kazandığına da değinildi.

TREND: AYLIK ÖDEME

IDTechEx raporunda yakın gelecekte sürücüsüz araçlarla birlikte yapay zeka tarafından yönetilen otonom sürüş sistemine entegre halde kamera, radar, üç boyutlu sensörler ve görüş sistemlerinin de “aylık üyelik” yöntemiyle edinilebileceği bilgisine yer verilmekte. Şirketin tahminine göre en yüksek gelir ise sürücünün kontrolünde olan yarı otonom araçlardaki 'gelişmiş sürüş yardımı sistemlerine' (ADAS) ve 'otomatik acil fren sistemine' (AEB) yapılacak ödemelerden elde edilecek.

FORD'UN PLANI

Rapordaki bilgilere göre küresel otomotiv sektöründe bu trendlere yönelik satış stratejileri de yapılmaya başlandı. Örneğin 'BlueCruise' araç teknoloji sistemine sahip Ford firmasının sürücünün kontrole sahip olduğu ve 'İkinici seviye paketi' olarak sunulan yarı otomasyon sistemi için ABD'de 75 dolarlık bir aylık ödeme talep ettiği ifade edilmekte. Ford'un Mustang Mach-E serisinde ise BlueCruise 'Üçüncü seviye paketi'ni hayata geçirmesi bekleniyor. Bu pakette ise belirli koşullar altında araç tam otonom sürüşe geçecek. Firmanın üçüncü seviye için de yaklaşık 90 dolarlık aylık ödeme planı oluşturacağı ifade ediliyor.

Motor gücü bir tuşla değişecek! Araçlarda dijital devrim - Resim : 2
IDTechEx'in öngörülerine göre 2034 yılına kadar sürücüler ödeme yaparak araçlarının motor gücünü ileriye ya da geriye doğru güncelleyebilecek hale gelecekler.

MOTORGÜCÜ GÜNCELLENECEK

Benzer şekilde araç içi ödeme yöntemi geliştiren bir başka firma da Mercedes. Firma araçlarının içinde aynı zamanda ödeme yapılabilecek bir donanımın yaratılması için de çalışmalarını sürdürüyor. BMW ise yakın zamanda kendi kendini ısıtan direksiyon donanımı için aylık ödeme yöntemi geliştirmiş ancak sonrasında bu kararından vazgeçmişti. IDTechEx'in öngörülerine göre 2034 yılına kadar sürücüler ödeme yaparak araçlarının motor gücünü ileriye ya da geriye doğru güncelleyebilecek hale de gelecekler.

emre.ozturk@haberglobal.com.tr

 

Kaynak: Web Özel