İsrail ile normalleşme dönemi: Çavuşoğlu ve Lapid ortak açıklama yaptı

İsrail Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakanlığı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail ile ikili ilişkilerin büyükelçi seviyesine çıkarılması için çalışmanın başladığını söyledi. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ise "Türk istihbaratı İran'ın komplosunu ortaya çıkardı. Türk hükümetine şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Ziyaret kapsamında Lapid, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla Dışişleri Bakanlığı'nda bir araya geldi.

Heyetler arası görüşmenin ardından Lapid ve Çavuşoğlu, ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, görüşmelerde Türkiye ile İsrail arasında başlayan olumlu diyaloğu somut adımlarla ilerletme kararlılığının teyit edildiğini belirterek "Kısa vadede karşılıklı üst düzey ziyaretleri devam ettireceğiz. Dışişleri Bakanlıklarımız arasında ikili siyasi ve bölgesel istişareler önem taşıyor. Diğer taraftan diplomatik temsil düzeyimizin de büyükelçi seviyesine çıkarılması için çalışmaları başlattık." ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, İsrail ile güvenlik konusunda iş birliği içinde olduklarını belirterek şunları kaydetti:

"Ülkemizde İsrail vatandaşlarına yönelik terör tehdidi konusunda Sayın Lapid ile yakın temas halindeydik. Kurumlarımız arasında istihbarat ve bilgi paylaşımı sürekli gerçekleşti, Devlet Başkanı Sayın Herzog da bu hususta Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan'la görüştü. Güvenlik kurumlarımız yakın iş birliği içinde çalışmayı sürdürüyorlar, temas halindeler ve şunu söylemek isterim; bu tür olayların ülkemizde yaşanmasına hiçbir şekilde izin veremeyiz, ülkemiz içinde tür hesaplaşmalara da izin vermeyiz, terör saldırılarına da izin vermemiz mümkün değil. Bu konuda gerekli mesajlar da verilmiştir." ​​​​​​​

LAPİD: TÜRK İSTİHBARATI İRAN'IN KOMPLOSUNU ORTAYA ÇIKARDI

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, ise şunları ifade etti:

Geçtiğimiz haftalarda İsrailli vatandaşların hayatı kurtuldu. Bu da Türkiye’nin İsrail’le yapmış olduğu gerek diplomatik gerekse de güvenlik iş birliği sayesindedir. Türk istihbaratı çok yakın zamanda bir İran komplosunu ortaya çıkardı. Biz, Türk hükümetine bu profesyonel ve koordine aktiviteleri için şükranlarımızı sunuyoruz.

İran, sadece masum turistlerin hayatına kast etmekle kalmamış, Türkiye’nin egemenliğine de kast etmişlerdir. Hiçbir ülke buna müsaade edemez. Türkiye nasıl yanıt vereceğini bilir bu konuda İranlılara.

"SEYAHAT UYARISINI DA DEĞİŞTİRECEĞİZ"

Vatandaşlarına İsrail içerisinde ve dünyanın dört bir yanında yapılacak olan saldırılara ilişkin çalışacaktır. Biz de Türkiye’ye bu noktada yapmış olduğumuz seyahat uyarısını da değiştireceğiz. Türkiye bundan sonra bir numaralı turist rotalarımızdan bir tanesidir. Çok yakın gelecekte umuyoruz ki İsrailli turistler Türkiye’ye korku olmaksızın dönebileceklerdir. Bu güzel İstanbul’a, Antalya’nın güzel kumsallarına ve küçükken tatillerimi geçirdiğim o güzel yerlere İsrailliler turist olarak gidebilecektir.

"ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK"

Hem Türk sahil kesimlerine hem de İstanbul’a İsrailli havayolu firmalarının doğrudan uçuşunu başlatmak üzere. Bu bağlamda İsrail’le Türkiye arasında ilişkiler çok güzel devam etmekte. Büyükelçilerimizin yakın gelecekte geri dönmeleri için önemli adımlar attık. Ekonomik ve siyasi diyaloğu da iyileştireceğiz. Umuyorum ki bu adımları çok yakın zamanda tamamlarız. Uluslararası diplomaside ayrı bir boyutunuz var. Sizinle birlikte çalışmak çok büyük bir mutluluk. İlişkilerimizin gelişmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum bunun.”

Kaynak: Haber Global

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid