Katar'dan İsrail-Hamas arasındaki insani arayla ilgili açıklama

Katar İsrail Hamas ABD Joe Biden
Katar'dan İsrail-Hamas arasındaki insani arayla ilgili açıklama

Katar yönetimi, İsrail-Hamas arasındaki insani aranın ne zaman başlayacağını duyurdu. Biden ise yaptığı açıklamada "Hamas'ın 7 Ekim'deki acımasız saldırısında kaçırdığı rehinelerin serbest bırakılmasını sağlayacak anlaşmayı memnuniyetle karşılıyorum." ifadesini kullandı.

Son Dakika Haberi.. Katar Dışişleri Bakanlığı, X platformundan İsrail ile Hamas arasında varılan insani ateşkese ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "İnsani bir ara verildi." denilen ateşkes için Mısır, Amerika Birleşik Devletleri ve Katar'ın arabulucu olarak gösterdiği çabanın başarıya ulaştığı kaydedildi.

Katar Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Katar yönetimince, "İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara verilecek insani aranın" ne zaman başlayacağının 24 saat içinde duyurulacağını belirtti.

Çatışmalara verilecek insani aranın 4 gün olacağı ve bu sürenin uzatılma ihtimalinin de olduğu aktarılan açıklamada, Gazze Şeridi'nde tutulan sivillerden oluşan kadın ve çocuk 50 kişinin serbest bırakılmasına karşılık İsrail hapishanelerinden de bazı sivillerin serbest bırakılacağı ifade edildi.

Anlaşmaya göre, Gazze'ye yakıt da dahil olmak üzere insani yardım tırlarının girişi sağlanacak.

Katar'ın gerilimin azaltılması, kan dökülmesinin durdurulması ve sivillerin korunmasına yönelik süren diplomatik çabaları sürdüreceği vurgulanan açıklamada, Mısır ve ABD'nin anlaşmaya varılması yönünde gösterdikleri çabadan dolayı takdirle karşılandığı kaydedildi.

KATAR BAŞBAKANI VE DIŞİŞLERİ BAKANI EL SANİ'DEN AÇIKLAMA

El Sani'nin açıklamaları şöyle:

Gazze'de insani ateşkes anlaşmasının başarılmasına katkıda bulunan ABD ve Mısır'daki ortaklarımıza teşekkür ediyoruz. Bunun, savaşa ve kan dökülmesine son verecek, kapsamlı ve adil bir barış süreci için ciddi müzakerelere kapı açacak yol açacak kapsamlı ve sürdürülebilir bir anlaşmaya yol açmasını umuyoruz.

MAHMUD ABBAS'TAN İSRAİL'E ÇAĞRI

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada "Gazze için varılan insani ateşkes anlaşmasını memnuniyetle karşılıyorum. İsrail'e krize kapsamlı çözüm bulunması için çağrı yapıyorum" ifadesini kullandı.

BIDEN: MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUM

Biden yaptığı yazılı açıklamada, İsrail hükümeti ile Hamas arasında varılan esir takası anlaşmasını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Anlaşmada rol oynayan Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'ye teşekkür eden Biden, ABD Başkanı olarak ABD'li esirlerin salıverilmesinin en önemli önceliği olduğunu kaydetti.

Blinken da yaptığı yazılı açıklamada, varılan anlaşmadan memnuniyet duyduğunu belirterek Mısır ve Katar'a teşekkür etti.

REHİNE LİSTESİ YAYINLANDI

İsrail Adalet Bakanlığı, Hamas'la varılan anlaşma kapsamında serbest bırakılması planlanan Filsitinli mahkumlar hakkında detaylı liste yayınladı. Listede kadın ve çocuklardan oluşan 300 mahkumun adının yer aldığı görülüyor. 

HAMAS: ESİR TAKASI ANLAŞMASI KAPSAMINDA 50 İSRAİLLİYE KARŞILIK 150 FİLİSTİNLİ SERBEST KALACAK

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, Katar ve Mısır'ın ara buluculuğundaki uzun müzakere süreci sonunda İsrail ile geçici ateşkes anlaşmasına varıldığı belirtildi.

Anlaşmaya göre, "50 İsrailli esire karşılık İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinlinin serbest bırakılacağı", bunların her iki taraftan 19 yaş altı kadın ve çocuklardan oluşacağı belirtildi.

Anlaşmaya göre, ateşkesin 4 gün süreceği ve insani yardım malzemesi ve yakıt taşıyan yüzlerce tırın Gazze Şeridi'ne gireceği, kuzey ve güneyi fark etmeksizin Gazze Şeridi'nin istisnasız her bölgesine yakıt ve yardım malzemesi taşınacağı ifade edildi.

Ayrıca ateşkes sürecinde Gazze Şeridi'nin güneyindeki hava trafiğinin tüm gün, kuzeyinde ise 10.00 ile 16.00 saatleri arasında günlük 6 saat durdurulacağı ifade edilen açıklamada, İsrail güçlerinin tüm Gazze Şeridi'nde kimseyi alıkoymama ve kimseye saldırmama esasına bağlı kalacağı kaydedildi.

Açıklamada, kuzeyden güneye Salahaddin Yolu boyunca insanların hareket özgürlüğünün güvenceye alınacağı vurgulandı.

İsrail'e göre, Gazze Şeridi'nde Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Kaynak: Haber Global TV