Joe Biden

Joe Biden

Amerika Birleşik Devletleri'nin 46. başkanı olan Joe Biden, 20 Kasım 1942 tarihinde Pensilvanya eyaletinin Scranton kentinde doğdu.

Kökeni İrlanda olan Katolik bir ailenin çocuğu olan Biden, 1953 yılında ailesiyle birlike Delaware eyaletinde yer alan Clayton kentine taşındı.

Üniversitede siyaset bilimi okuyan Joe Biden, 1965 yılında Delaware Üniversitesinden mezun olduktan sonra Syracuse Üniversitesi'nde de Hukuk tahsili yaptı.

Bir dönem avukatlık yapan ABD tarihin en yaşlı başkanı, 1972 yılında genç yaşta senatör seçildi. 

2009 yılının ocak ayında başkan yardımcısı olarak yemin edene kadar bu görevini sürdüren Biden, aralıksız olarak 37 yıl boyunca Delaware eyaletinin senatörlüğünü yaptı.

Biden, 2008 yılında yapılan ABD başkanlık seçimlerinde Demokratik Partiden başkanlığa adaylığını koydu ancak Iowa'daki ön seçimlerde başarısızlığa uğrayınca adaylıktan çekildi.

23 Ağustos 2008 tarihinde Demokratik Parti'nin başkan adayı Barack Obama tarafından başkan yardımcılığına aday gösterilen Biden, 4 Kasım'da yapılan seçimleri Demokratların kazanmasıyla birlikte 20 Ocak 2009'da 47. başkan yardımcısı olarak yemin etti.

8 Kasım 2016'daki seçimleri Trump'ın kazanmasının ardından 20 Ocak 2017'de görevini Mike Pence'e devretti.

İlk eşi Neilla Hunter 1972 yılında vefat eden Biden, 1977 yılında Jill Jacobs ile evlendi. Beau adlı oğlu beyin kanserinden 2015 yılında vefat eden Biden'ın 3 çocuğu bulunuyor.

Biden, 3 Kasım Salı günü yapılan seçimlerin ardından ABD Başkanı seçildi. 

Devamını okumak için tıklayınız
ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in kendini savunma hakkı olduğunu belirtmişti. Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, Başkan Joe Biden'..
ABD Başkanı Joe Biden, Doğu Kudüs'te ve bölgede tansiyonun düşürülmesine yönelik çabalarının devam ettiğini söyledi. Biden, "Bugüne kadar aşırı bir tepki a..
ABD Başkanı Joe Biden, ülkesindeki koronavirüs aşılamalarını artırmak ve insanları teşvik etmek için yeni bir adım attı. Böylelikle, mobil araç çağırma pro..
ABD Başkanı Joe Biden, bölgedeki son gelişmeler ile ilgili Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a mesaj gönderdi. Filistin yönetimiyle ilk temasını gerçekl..
ABD Başkanı Joe Biden, Prens Harry'in de katıldığı, Jennifer Lopez'in sahne aldığı yoksul ülkelerin aşıya erişimi için düzenlenen Vax Live konseri ile 302..
Amerikan Başkanı Joe Biden, haziran ayındaki Avrupa ziyareti kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceklerinden emin olduğunu ancak görüş..
ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile haziran ayında görüşmeyi 'beklediğini ve umut ettiğini' dile getirdi.
Politico sitesinde yayımlanan sözlü tarih çalışması, o dönemde ABD Başkanı ABD Başkanı Barack Obama'nın Yardımcısı olan ABD'nin şu anki başkanı Joe Biden'ı..
ABD Başkanı Joe Biden, haberciler karşısında yine zor anlar yaşadı. Konuşma yapmak için çıktığı kürsüde uzun bir süre cebindeki maskeyi arayan Biden'ın o a..
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'e, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını sözde "soykırım" olarak nitelemesind..
İsrail'in Filistinlilere uyguladığı şiddet gündemden düşmezken, Eski CIA Direktörü John Brennan, Filistinli bir film yapımcısının ''The Present'' adlı film..
Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD Başkanı Biden'ın skandal 'soykırım' ifadesine tepki gösterdi. CHP lideri, Ü..
ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını soykırım olarak tanımlaması, ABD İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup tarafından protesto edildi.
Gazeteci Gürkan Hacır, Haber Global Ekranlarında Biden'ın skandal kararını değerlendirdi.
Rusya'nın hasım ülkeler listesi hazırladığı belirtildi. Listenin başında ise ABD yer alıyor.
Adalet Bakanlığı, ABD Başkanı Biden'ın skandal 'soykırım' ifadelerine ilişkin açıklama yaptı.
ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarına ilişkin yayımladığı mesajındaki "sözde soykırım" ifadesine, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar te..
ABD Başkanı Joe Biden, ilk yurt dışı ziyaretini haziran ayında İngiltere ve Belçika'ya gerçekleştirecek.
ABD Başkanı Joe Biden, çocuk bakımı ve eğitim gibi harcamaların finansmanı için zenginlere yönelik vergilerin artırılmasını planlıyor.
ABD'de Biden yönetimi, Tahran'la devam eden nükleer anlaşma müzakereleri için İran ekonomisini rahatlatacak bir adım attı. WSJ'ın iddiasına göre, bazı yapt..
2019 yılında Amazon bölgesindeki yangınlara maddi teşvik sağlamakla suçlanan dünyaca ünlü aktör Leonardo DiCaprio, Jane Fonda ve Joaquin Phoenix'in de aral..
Başkanlık seçimini kaybettikten sonra ortalarda pek görünmeyen Eski Başkan Trump, Fox News kanalında Sean Hannity'nin programına katılarak canlı yayında gü..
Biden yönetimi göçmenlere yönelik terimlerde değişikliğe gitti. Bu nedenle " yada dışı" yerine "belgesiz", "yabancı" yerine "vatandaş olmayan" ya da "göçme..
ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan'daki ABD askerlerinin 11 Eylül 2021'e kadar tamamen geri çekileceğini açıkladı.
ABD Başkanı Joe Biden'ın, selefi Donald Trump'ın 2021 mali yılı için koyduğu ve "tarihin en düşük sayısı" olarak kayıtlara geçen 15 bin mülteci kabulü sını..
ABD Başkanı Joe Biden 20 Ocak 2021'de göreve başladıktan sonra ilk yüz yüze görüşmesini, Beyaz Saray'da Japonya Başbakanı Suga Yoşihide ile gerçekleştirdi...
"Putin bir katil" sözleriyle dikkatleri üstüne çeken ABD Başkanı Joe Biden bir kez daha gündeme geldi. Rusya Devlet Başkanı'yla laf dalaşına giren Biden, b..
Siber saldırı yaptıkları gerekçesiyle Rusya'ya yaptırım uygulayan ABD'de Joe Biden yönetimi, Trump'ın 2016 başkanlık seçimleri öncesinde bazı anket sonuçla..
Karadeniz'e gemi gönderme kararından vazgeçen Biden yönetimi, seçimlere müdahale ve Ukrayna krizi nedeniyle Rusya'ya uygulayacağı yeni yaptırımları açıklam..
Başkan Joe Biden'ın umut vermesiyle Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) iltica hakkı edinme umuduyla El Paso sınırında yaşanan mültecilerin dramına her gü..
ABD Başkanı Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü. Beyaz Saray'dan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada Biden, Putin'e 3. bir ülkede görüşme teklif..
ABD Başkanı Joe Biden'ın Almanya'dan asker çekme sürecini askıya alması kararını destekler nitelikte bir adım geldi. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ülkes..
ABD genelinde rekor kırılarak günlük aşılanma sayısı 5 milyona ulaştı. Başkan Joe Biden koronavirüs tedbirlerinin devamından yana tutum sergilerken, ülkeni..
ABD Başkanı Joe Biden, Ramazan ayı dolayısıyla yazılı bir mesaj paylaştı.
ABD Başkanı Joe Biden, Minneapolis'te dün 20 yaşındaki Daunte Wright adlı siyahi gencin polis çevirmesi sırasında vurularak yaşamını yitirmesinin ardından..
Siyasal Danışman Yunus Emre Erdölen, Rusya-Ukrayna gerilimi ile ilgili Haber Global'e özel değerlendirmelerde bulundu.
Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edilmesi ve Donbas'taki ayrılıkçı hareketler Ukrayna'yı NATO'ya yakınlaştırdı. Gerçekleşmesi halinde NATO'nun sınırlarını R..
Dünyaca ünlü moda dergisi Vogue, ABD Başkanı Biden'ın yemin töreninde şiir okuyan Amanda Gorman'ı Mayıs 2021 sayısında kapağına taşıdı. Dergi ilk kez kapağ..
ABD Hazine Bakanlığı, kurumlar vergisine yönelik düzenlemeleri içeren ve ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı 2,3 trilyon dolarlık altyapı paketini finanse..
Amerika'da Cumhuriyetçi senatörler, Başkan Joe Biden'a bir mektup gönderdi. Mektupta, yönetimin İran ile 2015 nükleer anlaşmasına geri dönme ve İran'a yöne..
Kaliforniya'dan Washington'a yapılan uçuş sırasında uçaktaki gazetecilere ve gizli servis çalışanlarına hostes kılığına girerek 1 Nisan şakası yapan ABD Ba..
ABD Başkanı Joe Biden'ın skandallarla gündeme gelen oğlu Hunter Biden, ölen ağabeyinin eşi Hallie ile yaşadığı ilişkiye dair yıllar sonra ilk kez konuşarak..
ABD Başkanı Joe Biden'ın görevindeki ilk 100 günü henüz dolmamışken, ülkenin güney sınırına yığılan göçmenler ve refakatsiz göçmen çocukların sayısındaki s..
ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, Rusya'nın Donbas ve Kırım'daki "saldırganlığı" kar..
78 yaşında tarihin en yaşlı Amerika başkanı olan Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın anılarını anlattığı kitapta Ukrayna'da Burisma adlı doğalgaz şirketinde..
ABD Başkanı Joe Biden, ilk kabine toplantısını Beyaz Saray'da koronavirüs önlemleri altında gerçekleştirdi.
ABD Başkanı Joe Biden ABD'nin altyapısını yenileyecek 8 yıllık planını açıkladı. Planı "bir kuşakta bir kez olacak yatırım" olarak nitelendiren Biden, plan..
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Joe Biden'ın önceki başkan Donald Trump'ın politikalarını izlediğini ve iki tarafın da aynı anda ad..
ABD'nin yeni başkanı Joe Biden'ın gerek unutkan halleri gerekse düştüğü anlar ABD halkında Biden'ın sağlığı ile ilgili derin şüpheler oluşturdu. Joe Biden'..
ABD Başkanı Joe Biden, New Jersey'de Zahid Kureyşi'yi federal yargıç olarak aday gösterdi. Kureyşi Senatonun onayını alırsa ülke tarihindeki ilk Müslüman f..
Eski ABD Başkanı Donald Trump düğünde konuştu. "Beni özlemediniz mi?" diyen Trump, Biden'ın İran'a uygulanan yaptırımları geri çektiğini söyledi. Trump'ın..
Haberglobal.com.tr'de her hafta sizler için dosyalar, derlemeler ve uzman görüşleri içeren derinlikli içerikler hazırlıyoruz. İşte bu hafta hazırladığımız..
ABD Başkanı Joe Biden göreve geldikten iki ay sonra ilk basın toplantısını düzenledi. Biden, koronavirüs sürecinden, ekonomiye, Afganistan'daki durumdan, g..
ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'daki bir toplantı sırasında kime hitap etmesi gerektiğini unutunca ortalık karıştı. Gazeteciler apar topar salondan çıka..
Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen son dakika açıklamasına göre, ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in canlı yayında görüşme dav..
ABD Başkanı Joe Biden'ın uçak merdivenlerinde düşmesiyle ilgili Beyaz Saray'dan gelen açıklamada 'rüzgar yüzünden' denildi. Açıklamadan kısa süre sonra Don..
ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesini 'küresel çapta kadına karşı şiddete son vermeyi amaçlayan hareket için cesaret kırı..
ABD Başkanı Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den gelen 'online' görüşme talebine yanıt verdi.
Unutkanlığı, gafları ve isim karışıklığı yaşamasıyla bilinen ABD Başkanı Joe Biden, dün yaptığı aşılamada ilerledikleri açıklamasını yaparken, bu kez de Ba..
Reuters, diplomatik kaynaklara dayanarak, Avrupa Birliği'nin (AB) TPAO üst düzey yetkililerine yeni yaptırım uygulama kararını dondurduğunu duyurdu. Haberd..
"Putin'in bir katil olduğuna inanıyorum" diyen ABD Başkanı Joe Biden'a Rusya Devlet Başkanı Putin'den imalı bir yanıt geldi. Putin, "Ona sağlıklar dilerim...
ABD eski Başkanı Donald Trump ile dalgalı ilişkileriyle öne çıkan Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, şimdi de Biden yönetimini zorluyor. ABD yönetiminin ulaşma..
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e bir tebrik mektubu gönderdi.
ABD Başkanı Joe Biden'dan başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiasıyla Rusya ile ilgili flaş bir açıklama geldi. Biden, "Putin ABD seçimlerine müdahale..
ABD'de yayımlanan bir istihbarat raporunda Rusya, İran, Venezuela ve Küba'nın Başkan Joe Biden ve eski Başkan Donald Trump arasındaki 2020 Başkanlık seçiml..
ABD Başkanı Joe Biden'dan başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiasıyla Rusya ile ilgili flaş bir açıklama geldi. Biden, "Putin ABD seçimlerine müdahale..
ABD Başkanı Joe Biden, Meksika sınırında sayıları her geçen gün artan yasa dışı göçmenlere ilişkin, "Göçmenlere net bir şekilde şu mesajı verebilirim; bura..
Beyaz Saray tarafından da doğrulanan, ABD Başkanı Joe Biden'ın göreve geldiğinden beri Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile görüşme çabasının yanıtsız kalması..
ABD eski Başkanı Donald Trump ile dalgalı ilişkileriyle öne çıkan Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, şimdi de Biden yönetimini zorluyor. ABD yönetiminin ulaşma..
New York Valisi Andrew Cuomo hakkında 6 kadının ortaya attığı cinsel taciz iddiaları nedeniyle azil soruşturması açılmasına karar verildi. Konuya ilişkin i..
ABD Hazine Bakanı Yellen, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin, "Acıyı hafifletmek ve ekonominin yeniden yoluna girmesin..
Joe Biden yönetiminin Kuzey Kore'ye ulaşmaya çalıştığı ancak Pyongyang'ın yanıt vermediği iddia edildi. Washington'un birçok kanaldan Kim Jong-un yönetimin..
ABD Başkanı Joe Biden, dün imzaladığı 1,9 trilyon dolarlık yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ekonomik yardım paketinin 7 milyon kişiye yeni iş alanı açacağın..
ABD Başkanı Joe Biden, dün imzaladığı 1.9 trilyon dolarlık koronavirüs ekonomik yardım paketinin 7 milyon kişiye yeni iş alanı açacağını söyledi.
ABD Başkanı Biden, 1.9 trilyon dolarlık Kovid-19 yardım paketini imzaladı.
ABD Başkanı Joe Biden, mayıs sonuna kadar tüm Amerikalılara koronavirüs aşısının ulaşacağını duyurdu.
ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Başkan Joe Biden yönetiminin İran'daki siyasi mahkumlara ve protestoculara 2019 ve 2020 yıllarında İran Devrim Muhafızları Or..
ABD Başkanı Biden düzenlediği basın toplantısında Savunma Bakanı Austin'in adını unutması ilginç görüntülere sahne oldu. 78 yaşındaki lider hem kekeledi, h..
ABD Başkanı Joe Biden ve eşi First Lady Jill Biden, göreve gelir gelmez köpekleri Champ (Şampiyon) ve Major'u (Binbaşı) Beyaz Saray'a taşıdı. Ancak Alman K..
ABD yönetimi, eski Başkan Donald Trump'ın, İsrailli maden şirketi sahibi Dan Gertler'e, Demokratik Kongo'da karıştığı yolsuzluklar dolayısıyla uygulanan ya..
ABD Başkanı Joe Biden, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen törende, "Benim yönetimim altında, ordudaki cinsel istismar konusuna odaklanacağız."..
Haberglobal.com.tr'de her hafta sizler için dosyalar, derlemeler ve uzman görüşleri içeren derinlikli içerikler hazırlıyoruz. İşte bu hafta hazırladığımız..
ABD'nin Teksas ve Mississippi eyaletlerinin maske zorunluluğunu kaldırma kararlarını "büyük bir yanlış" olarak nitelendiren ABD Başkanı Joe Biden, "İhtiyac..
ABD, Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin istihbarat raporunu açıkladı. Raporda beklenen üzere Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'ın adının geç..
ABD Başkanı Biden, geçici ulusal güvenlik strateji belgesini yayımladı. İttifaklara vurgu yapılan belgede Orta Doğu'daki sorunların çözümünün askeri güç ku..
Yıllarca filmlerde izlediği başına gelen ABD, kostümlü baskının şokundan çıkamadı. Aşırılık yanlısı bir milis grubunun Kongre binasını basabileceği yönünde..
Teksas Valisi Greg Abbott, eyalet genelinde maske takma zorunluluğunu kaldırdı. Cumhuriyetçi Vali, "Zorunluluklara gerek kalmadı çünkü ileri tedavi yönteml..
Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilişkisinin Donald Trump yönetiminden daha farklı olacağın..
Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD'nin gelecekte Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a "gerekirse" yaptırım uygulama hakkını saklı tuttuğunu..
Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Cemal Kaşıkçı cinayeti dolayısıyla Suudi Arabistan'ın sorumlu tutulmasına karşın Muhammed bin Selman'a bir yaptırım uygulanm..
ABD Başkanı Joe Biden, Suudi Arabistan'a çok sert çıktı. Kaşıkçı cinayetinin bir "skandal" olduğunu söyleyen Biden, işlediği insan hakları suçları nedeniyl..
ABD Temsilciler Meclisi'nde Joe Biden tarafından önerilen 1.9 trilyon dolarlık Kovid-19 yardım paketi onaylandı. Yardım paketinden bir grup demokrat kongre..
Teksas eyaletinde mevsim normalleri dışında yaşanan kar fırtınasından sonra yaralarını sarmaya çalışan Teksaslılara ABD Başkanı Joe Biden ve eşi Jill, ziya..
Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan İstanbul Konsolosluğu'nda öldürülmesine ilişkin raporda, Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı..
Suriye topraklarındaki saldırıya ilişkin açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, "Suriye'deki saldırıyla İran'a 'cezasız kalacak şekilde hareket edemezsiniz,..
ABD Başkanı Joe Biden'dan Rusya'ya yönelik hamleler gelmeye başladı. Ülkesinin Rusya'nın Kırım'ı "sözde ilhakını" asla tanımayacağını belirten Biden, Rusya..
ABD ordusu, Suriye'de Irak saldırılarıyla ilişkili olduğu gerekçesi ile İran destekli gruplara ait bir hedefe saldırı düzenledi. John Kirby, "Başkan Joe Bi..
ABD Başkanı Joe Biden'ın Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörlüğüne aday gösterdiği, Eski Başkan Barack Obama döneminde Dışişleri Bakan Yardımcılığı..
Kritik ürünlerde Amerika'nın ithalata bağımlı hale gelmesini bir ulusal güvenlik ve ekonomi riski olarak gören  ABD Başkanı Joe Biden, yarı iletkenlerin te..