Joe Biden

Joe Biden

Amerika Birleşik Devletleri'nin 46. başkanı olan Joe Biden, 20 Kasım 1942 tarihinde Pensilvanya eyaletinin Scranton kentinde doğdu.

Kökeni İrlanda olan Katolik bir ailenin çocuğu olan Biden, 1953 yılında ailesiyle birlike Delaware eyaletinde yer alan Clayton kentine taşındı.

Üniversitede siyaset bilimi okuyan Joe Biden, 1965 yılında Delaware Üniversitesinden mezun olduktan sonra Syracuse Üniversitesi'nde de Hukuk tahsili yaptı.

Bir dönem avukatlık yapan ABD tarihin en yaşlı başkanı, 1972 yılında genç yaşta senatör seçildi. 

2009 yılının ocak ayında başkan yardımcısı olarak yemin edene kadar bu görevini sürdüren Biden, aralıksız olarak 37 yıl boyunca Delaware eyaletinin senatörlüğünü yaptı.

Biden, 2008 yılında yapılan ABD başkanlık seçimlerinde Demokratik Partiden başkanlığa adaylığını koydu ancak Iowa'daki ön seçimlerde başarısızlığa uğrayınca adaylıktan çekildi.

23 Ağustos 2008 tarihinde Demokratik Parti'nin başkan adayı Barack Obama tarafından başkan yardımcılığına aday gösterilen Biden, 4 Kasım'da yapılan seçimleri Demokratların kazanmasıyla birlikte 20 Ocak 2009'da 47. başkan yardımcısı olarak yemin etti.

8 Kasım 2016'daki seçimleri Trump'ın kazanmasının ardından 20 Ocak 2017'de görevini Mike Pence'e devretti.

İlk eşi Neilla Hunter 1972 yılında vefat eden Biden, 1977 yılında Jill Jacobs ile evlendi. Beau adlı oğlu beyin kanserinden 2015 yılında vefat eden Biden'ın 3 çocuğu bulunuyor.

Biden, 3 Kasım Salı günü yapılan seçimlerin ardından ABD Başkanı seçildi. 

Devamını okumak için tıklayınız
ABD Başkanı Joe Biden, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefon görüşmesi yaparak ülkesinin transatlantik savunmasına taahhüdünü ve ittifakın topl..
ABD Başkanı Joe Biden, "ırk eşitliği" temalı 4 kararnameyi imzaladı. İmza töreni öncesi konuşan Biden "Sistematik ırkçılığın sürmesine izin verildiği müdde..
ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, 20 Amerikan doları banknotun tasarımını güncelleyerek, üstünde bulunan ABD'nin 7'inci başkanı Andrew Jackson'un resmini köl..
ABD'nin 46'ncı Başkanı Joe Biden, eski Başkan Donald Trump'ın, hakkındaki azil davasında suçlu bulunması için Senatoda yeterli oya ulaşılacağına inanmadığı..
ABD Başkanı Joe Biden'ın görevi devralması sonrasında Orta Doğu'ya seyahat eden ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie Biden yö..
ABD Başkanı Joe Biden ve First Lady Jill Biden'in köpekleri Champ (Şampiyon) ve Major'u (Binbaşı) Beyaz Saray'a taşıdı. ABD basını habere büyük ilgi göster..
ABD Başkanı Joe Biden, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı telefon görüşmesinde, iki ülke ilişkilerinin derinleşmesini arzu ettiğini belirtti.
ABD Senatosu, Başkan Joe Biden'ın Hazine Bakanlığına aday gösterdiği eski ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'a onay verdi. Yellen, ABD tarihinde..
ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın eylemlerinden çok endişeli olduklarını belirterek Rusyalı muhataplarıyla iletişime geçeceğini ifade etti.
ABD Başkanı Joe Biden, eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından getirilen transseksüel bireylerin orduya katılma yasağını kaldırdı.
ABD'nin 46'ncı Başkanı Joe Biden'ın talebi üzerine Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 3.9 milyar yaşındaki ay taşını Beyaz Saray'a ödünç verdi
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ABD Başkanı Joe Biden ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Eski ABD Başkanı Donald Trump hakkında Senato'da yapılacak azil yargılaması nedeniyle büyük çaplı protestoların beklendiği ve ABD Kongresini 5 bin Ulusal M..
ABD'nin Teksas eyaleti başsavcılığı, yasal olmayan göçmenlerin sınır dışı edilmesini 100 gün durduran Joe Biden yönetimine federal mahkemede dava açtı.
ABD'de Başkan Joe Biden'ın 20 Ocak'taki yemin töreninde, Vermont Senatörü Bernie Sanders'ın sandalyenin üzerinde ellerini önünde birleştirerek oturduğu poz..
Başkan Joe Biden, ABD Kongre Binası'nda yemin töreni günü görevli bazı Ulusal Muhafızlar'ın otoparkta uyumasından dolayı sonra özür diledi. First Lady Jill..
ABD'nin başkenti Washington'da, Joe Biden'ın yemin töreni için görev alan yaklaşık 200 Ulusal Muhafız'ın Kovid-19 testi "pozitif" çıktı
ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden, görevine başlamasının ardından Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Meksika Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador ile görüştü...
ABD Başkanı Joe Biden, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) en fazla etkilenen düşük gelir grubundaki kişiler ile federal çalışanlara yönelik 2 yeni kararnam..
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güvenlik Konseyi toplantısında ABD Başkanı Joe Biden'ın uzatılmasına yeşil ışık yaktığı New START anlaşmasını (Yeni St..
Eski Başkan Donald Trump'ın masasına yerleştirdiği 'diyet kola düğmesinin' ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden tarafından kaldırıldığı görüldü.
ABD başkanları, geleneksel olarak, yemin tören günlerine sabah kilisede dua ederek başlıyor. ABD'nin ilk Başkanı George Washington'ın yemin töreninden bu y..
3 Kasım 2020'de yapılan seçimlerden zaferle çıkan Joe Biden, yemin ederek ABD'nin 46. Başkanı olarak göreve başladı. Tüm ülkelerin gözü, ABD'nin yeni Başka..
ABD Başkanı Joe Biden, Başkanlık görevinin ilk gününde koronavirüs salgını ile mücadele planını açıklayarak, "İşler daha iyiye gitmeden önce daha da kötüye..
ABD Başkanı Joe Biden'ın Sağlık Başdanışmanı Anthony Fauci, "Amerikalıların yüzde 70 ila 85'i yaz ortasına ya da sonuna kadar aşılanırsa, sonbahar gibi nor..
46. ABD Başkanı olarak Twitter'da POTUS adlı resmi hesabı kullanmaya başlayan Joe Biden, takip ettiği 12 kişinin arasına ünlülerden sadece model ve sunucu..
İklim değişikliğini hurafe olarak tanımlayan, istihdamı baltaladığı ve ülke ekonomisine zarar vereceği gerekçesiyle Paris Anlaşması'ndan çekilen Trump'ın a..
Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, ABD'nin 46. Başkanı olarak göreve başlayan Joe Biden'a ilişkin, "Biden'ın Başkanlık görevini devralması, Rusya açısından hi..
46'ncı ABD Başkanı olarak göreve başlayan Joe Biden'a ülkelerden, dünya liderlerinden kutlama mesajları yağarken, bu mesajlarda Biden'ın gelişinin mutluluğ..
Dün görevine veda eden Trump, geleneğe uyarak Biden için Oval Ofis'teki masaya bir not bıraktı. Mektubun içeriğine ilişkin sosyal medya kullanıcıları taraf..
ABD Başkanı Biden, Trump yönetiminin geri çekildiği Paris İklim Anlaşması ve DSÖ'ye yeniden katılmaya yönelik başkanlık kararnamelerini imzaladı.
New York borsası, ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden'ın yemin töreninin ardından günü ralli yaparak rekor seviyelerde tamamladı.  
İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD Başkanı Biden'ın yemin ederek göreve başlamasının ardından Washington'daki yeni yönetime, "rezillik içinde tarihin çöplüğü..
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Joe Biden'ın 46'ncı ABD Başkanı olarak göreve başlaması dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.
ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden, yeni dönem sinyallerini "Amerika'da yeni bir gün" paylaşımı ile verdi.
Saatler sonra düzenlenecek yemin töreni ile ABD Başkanlığı görevini resmi olarak devralması beklenen Joe Biden, imza atacağı 17 kritik kararı belirledi.
ABD'de Arakanlı Müslümanlara yönelik zulmün soykırım olup olmadığına karar verilmesi amacıyla kurumlar arası inceleme başlatılacak.
ABD Başkanlık Açılış Töreni Komitesi (PIC) başkanlık devir teslim töreni kapsamında yapılacak seremonin yemin töreniyle başlayacağını açıkladı. Joe Biden v..
ABD'de seçilmiş başkan Joe Biden'ın devir teslim törenine yönelik tüm hazırlıklar devam ederken ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence veda mesajı yayınladı
ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden'ın yemin töreninde görevli olan 12 Ulusal Muhafız personeli "aşırı sağ gruplar" ile bağlantıları oldukları gerekçesi ile..
Joe Biden'ın Savunma Bakanlığına aday gösterdiği emekli Orgeneral Lloyd Austin, ABD ordusunda transeksüel bireylere yönelik yasakları kaldıracağını açıklad..
ABD'nin seçilmiş başkanı Joe Biden'ın Dışişleri Bakanı adayı Antony Blinken, "Bir NATO müttefiki olarak Türkiye'nin S-400'leri alması kabul edilemez." diye..
ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden, başkent Washington DC'ye doğru yola çıkmadan önce Delaware eyaletinde yaptığı veda konuşmasında gözyaşlarını tutamadı.
Yarın seçimi kaybettiği rakibi Joe Biden'ın yemin törenine katılmayarak çok uzun süre sonra bir geleneği bozmaya hazırlanan ABD Başkanı Donald Trump, kendi..
Kanada'nın Alberta eyaleti Başbakanı Jason Kenney, ABD Başkanı seçilen Joe Biden'in Keystone XL petrol boru hattı projesini iptal etmesi durumunda dava aça..
ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden'ın yarın yapılacak yemin töreni için hazırlıklar tüm hızıyla sürerken, törene saatler kala detaylar netleşiyor.
ABD'nin 46'ıncı başkanı olarak göreve başlamak için yarın yemin etmeye hazırlanan Seçilmiş Başkan Joe Biden'ın yeni kabinesi, tarihin ırk ve kültürel olara..
ABD Kongresi'nde 6 Ocak günü yaşanan baskında, 1'i polis 5 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı. Joe Biden'ın 20 Ocak'taki yemin töreni ön..
ABD'nin başkenti Washington'da Joe Biden'ın yemin gününden önce alınan güvenlik, nedeniyle başkente gönderilen ABD ulusal muhafızlar gelen tepkiler nedeniy..
Joe Biden'ın mevcut göçmen politikalarını değiştireceğini açıklamasının ardından Orta Amerika ülkesi Honduras'tan Meksika'ya, ardından da ABD'ye ulaşmak is..
ABD'nin Seçilmiş Başkanı Joe Biden'ın, göreve başladıktan hemen sonra, Donald Trump'ın "Müslüman ülkelere vize yasağı" ve "Paris İklim Anlaşmasından çekilm..
ABD'nin yeni seçilen Başkanı Joe Biden'ın mevcut göçmen politikalarını değiştireceğini açıklamasının ardından ABD'ye gitmek üzere Guatemala sınırını geçen..
ABD'de 20 Ocak'ta yapılacak Joe Biden'ın yemin töreni öncesinde güvenlik önlemleri artırılırken, sahte akreditasyon kartı ve dolu silahıyla bir şüphelinin..
ABD'de 20 Ocak'ta başkanlık koltuğuna oturacak Joe Biden'ın ekibinden bazı yetkililerin, Washington'un 2015'te imzalanan nükleer anlaşmaya dönmesi için İra..
ABD Başkanı Donald Trump'ın, ülkenin seçilmiş Başkanı Joe Biden'ın yemin ederek görevine başlayacağı 20 Ocak sabahı erken saatlerde başkent Washington'dan..
 ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve ekonomik krizle mücadele için 1,9 trilyon dolarlık yardım paketi önerisi su..
ABD başkanlığına seçilen Joe Biden'ın 20 Ocak'taki yemin töreninde Lady Gaga ve Jennifer Lopez performans sergileyecek.
ABD Başkanı seçilen Joe Biden, Temsilciler Meclisinin Trump'ı Kongre baskınında "isyana teşvik" ile suçlayan azil maddesini kabul etmesinin ardından, Senat..
ABD'de Teksas polisi, Joe Biden'ın seçim ekibinde yer alan Rachel Rodriguez isimli kadını seçimlere hile karıştırdığı iddiasıyla tutukladı.
ABD Genelkurmay Başkanlığı yayınladığı genelgede, Biden'ın 20 Ocak'ta yemin edip ABD ordusunun 46'ıncı başkomutanı olacağını açıkladı.
Dünyanın en büyük rezervasyon ve konaklama paylaşım platformlarından Airbnb, Kongre baskınının ardından Joe Biden'ın 20 Ocak'taki göreve başlama töreni önc..
ABD'de yeni başkan Joe Biden'ın 20 Ocak'taki yemin töreninde çıkacak muhtemel olayları önlemek için başkent Washington'daki Ulusal Muhafız sayısının 15 bin..
ABD'de başkan seçilen Joe Biden, Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanlığına William J. Burns'ü aday gösterdi.
Seçilmiş Başkan Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in 'göreve başlama ve devir teslim töreni'ne mevcut ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in katıla..
ABD'de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerinden zaferle çıkan ve başkanlığı Kongre tarafından onaylanan Joe Biden, Demokratların Donald Trump'ın görevden..
ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 20 Ocak'ta Joe Biden'ın başkan olacağı yemin törenine katılmayacağını duyurdu. Trump..
ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Ticaret Bakanlığına Gina Raimondo'yu, Çalışma Bakanlığına ise Marty Walsh'ı getireceğini açıkladı.
Biden, Trump destekçilerinin Kongre'yi basmasının ardından ABD demokrasisi ve hukukun üstünlüğüne yönelik "saldırılara" son verilmesi çağrısı yaptı.
ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Obama döneminde görev yapmış isimleri özellikle Rusya ve İran konularıyla ilgilenmeleri için ulusal güvenlik ekibine ka..
ABD'nin 45'inci Başkanı Donald Trump, görevi Joe Biden'a devretmeden önce son yeni yıl konuşmasını yaptı. Trump, kendi yönetiminin koronavirüs aşısı çalışm..
ABD'de 3 Kasım 2020'de yapılan seçimlerde başkan seçilen Joe Biden, düzenlediği basın toplantısında başkan yardımcısı seçilen Kamala Harris'ten bahsederken..
ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden'ın, savaş dönemlerinde kullanılan Savunma Üretim Yasasını yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının üretiminin artırılmas..
ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, ülkedeki birçok federal kuruma yönelik siber saldırılardan Başkan Donald Trump'ı sorumlu tutarak ''Bu saldırı Trump'ın..
Sosyal medya devlerinden Twitter, resmi başkanlık hesabı "@Potus"u ABD başkanlığına seçilen Joe Biden'a sıfır takipçiyle devredecek.
ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, oluşturmaya çalıştığı yeni kabinesinde iklim değişikliği ile mücadele edecek ekibini açıkladı.
ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, ülkede 3 bakanlığa yönelik siber saldırıların ardından, siber güvenliği yönetiminin en önemli önceliklerinden biri yapa..
Dün toplanan ABD ​Seçiciler Kurulu, Demokrat aday Joe Biden'ı ABD'nin 46'ıncı başkanı olarak resmen onayladı. Biden "Tarih boyunca yaptığımız gibi yeni bir..
ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) uzmanlar kurulunun Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aş..
ABD başkanlığına seçilen Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'a vergileri nedeniyle soruşturma açıldı. Biden'ın geçiş ekibi "Joe Biden oğluyla gurur duyuyor'' aç..
ABD başkanlığına seçilen Biden, Savunma Bakanlığına eski Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı emekli Orgeneral Austin'i aday göstereceğini açıkladı. Austin,..
ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, göreve başladıktan sonra 100 gün içinde Amerikan halkına en az 100 milyon doz aşı sözü verdi.
ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden'ın Savunma Bakanlığı için eski Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı emekli Orgeneral Lloyd Austin'i aday göstereceği iddi..
3 Kasım'daki başkanlık seçimlerinden zaferle ayrılan Demokratlar'ın adayı Joe Biden ve seçilmiş başkan yardımcısı Kamala Harris ekibinde Rohini Kösoğlu ism..
ABD'de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerinin ardından kritik eyaletlerden Wisconsin'deki resmi sonuçlar, Demokrat aday Joe Biden'ın kazandığı yönünde t..
ABD başkanlığına seçilen Joe Biden'ın, Şükran Günü (Thanksgiving) kutlamaları çerçevesinde bulunduğu Deleware eyaletinde, köpeği ile oynarken ayağını burkt..
ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, tamamı kadınlardan oluşan Beyaz Saray iletişim ekibini duyurdu.
Seçimlerden sonraki ilk televizyon mülakatını veren ABD Başkanı Donald Trump, "Biden 80 milyon oy almadı, buna inanmıyorum. 6 ay da geçse görüşüm değişmeye..
ABD Başkanı Donald Trump, ''Biden, Beyaz Saray'a ancak aldığı 80 milyon oyun hileli olmadığı ispatlarsa girebilir'' açıklamasını yaptı.
ABD Başkanı Donald Trump, Seçiciler Kurulu'nun Joe Biden'ın başkanlığını kesinleştirmesi durumunda bunun yanlış bir adım olacağını ancak yine de Beyaz Sara..
ABD Başkanı Donald Trump'ın, ABD başkanlığına seçilen Joe Biden'ın ekibinin günlük istihbarat brifingi alması için onay verdiği bildirildi.
Joe Biden, CIA'nin başına Avril Haines'i, DHS'nin başına Alejandro Mayorkas'ı, Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak Jake Sullivan'ı, Çevre Temsilciliği'ne John..
 ABD'de Başkanlık yarışındaki kritik eyaletlerden Michigan'daki seçimleri Demokrat Joe Biden'ın kazandığı tescil edildi.
ABD'de başkanlık yarışını kazan Joe Biden'ın Hazine Bakanlığına eski FED Başkanı Yellen'ı getirmesi bekleniyor. Yellen, ABD Senatosu'nda onaylanması durumu..
Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, resmi olmayan sonuçlara göre ABD'nin 46. başkanı seçilen Joe Biden'ı, Brüksel'de AB liderleriyle zirve..
ABD başkanlığına seçilen Joe Biden'ın Dışişleri Bakanlığı görevine Antony Blinken'i getireceği iddia edildi.
ABD başkanlığına seçilen Demokrat Joe Biden'ın, Georgia eyaletinde oyların yeniden sayılmasının ardından seçimleri kazandığı teyit edildi.
ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, koronavirüs salgını yüzünden ülke genelinde "ekonomiyi kapatmayacağını" söyledi.
Twitter CEO'u Jack Dorsey, ABD başkanlığına seçilen Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'la ilgili bazı iddiaları içeren haberlerin kısıtlanması konusunda yanlış..
ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, koronavirüs aşısı dağıtım planına erken erişim için Trump yönetimine işbirliği çağrısında bulundu. Biden, "İş birliği y..