Rusya'da ikinci iç savaş mı? İstihbarat ordu karşı karşıya

Rusya Rusya Ukrayna Savaşı Dünya haberleri Gündem haberleri ÖZEL HABERLER İstihbarat son dakika haber Ekonomi haberleri
Rusya'da ikinci iç savaş mı? İstihbarat ordu karşı karşıya

Rusya'da gerginlik doruğa çıktı. İstihbarat birimi FSB; Savunma Bakanlığı yöneticilerine operasyon düzenlemeye başlarken; bürokrat ve askerler de Ukrayna savaşına ilişkin FSB'yi suçlayan rapor hazırladı. Yaşananlar "2.Wagner krizi" olarak adlandırılırken, Pentagon'da gelişmeleri yakından izliyor.

Rusya, son günlerde ordudaki görevden almalarla çalkalanıyor. Önce iki Savunma Bakan yardımcısının tutuklanarak cezaevine gönderilmesi, sonrasında ise Sergey Şoygu'nun 12 yıllık Savunma Bakanlığı görevinden alınmasının perde arkası ortaya çıktıkça, devlet yönetimindeki kriz de derinleşiyor. Rusya'nın en büyük muhalif yayın organı olan The Moscow Times'ın elde ettiği bilgilere göre; Kremlin ve Rusya Parlamentosu, iç istihbarat servisi FSB ile ordunun komuta kademesi için “temizleme operasyonu” başlatmış durumda. Direktifin doğrudan Devlet Başkanı Vladimir Putin'den geldiği belirtilirken, Savunma Bakanlığı'nın da karşı hamlelere giriştiği iddialar arasında. 

Rusya'da ikinci iç savaş mı? İstihbarat ordu karşı karşıya - Resim : 1
İç istihbarat birimi ile Savunma Bakanlığı Ukrayna savaşındaki hatalar için birbirini suçluyor. 

EMİR PUTİN'DEN GELDİ

Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en yakınındaki isimlerden olan ve 12 yıl Savunma Bakanı olarak görev yapan Sergey Şoygu'nun görevden alınarak yerine eski Başbakan Yardımcısı, ekonomist Andrey Belousov'un atanmasının arka planında iddiaya göre FSB bulunuyor. Geçtiğimiz 2 ay içerisinde önce Savunma Bakan yardımcılarının “rüşvet” ve “görevi suistimal” suçlarıyla görevden alınarak tutuklanmaları; sonrasında ise Sergey Şoygu'nun görevinde yapılan değişiklik için Wagner isyanı sonrası ikinci bir iç güç çatışması olarak değerlendiriliyor. 

FONLAR KAYIP

İddialara göre Devlet Başkanı Putin, Savunma Bakanlığı'nın planının Ukrayna Savaşı'nda Kiev'in ele geçirilmesini sağlamaması, savunma bütçesi için bakanlığın aşırı talepleri ve sağlanan fonların bir kısmının “ortadan kaybolması” sonucu FSB'ye direktif vererek delillere ulaşarak operasyonu başlatılmasını istedi.

TUTUKLAMALAR BAŞLAYACAK

Direktif sonrası aralarında iki Savunma Bakanlığı yardımcısının da olduğu beş üst rütbeli bakanlık yetkilisinin tutuklanmasının ardından, Bakan Şoygu da görevden alınarak Rusya Güvenlik Konseyi Başkanlığı'na getirildi. Kremlin ve Duma'dan elde edilen bilgilere göre FSB Direktörlüğü, Savunma Bakanlığı'nın kontrolden ve denetimden çıktığını düşünürken, sivil kökenli isimlerin Bakanlıktaki görevlere atanacağı iddia ediliyor.

Bürokratik kaynaklar ise Ukrayna'da savaşan ordunun moralinin bozulmaması ve “büyük bir saldırı öncesi düzenin sağlanması için” operasyonların bir aylık bir sürece yayılacağını ifade ediyorlar. Bakanlıktaki “temizliğin” modern Rusya tarihindeki en büyük askeri temizlik olacağı kaynaklar tarafından iddia ediliyor. İstihbarat kaynakları yıl sonuna kadar yüzlerce yetkilinin tutuklanabileceği kulisini de paylaşıyorlar.

FSB ALEYHİNE RAPOR 

ABD merkezli savunma yayın organı Army Recognition ise Rusya'da olup bitenleri Pentagon'dan elde edilen bilgiler ışığında paylaştı. Buna göre Savunma Bakanlığı yetkilileri de FSB'nin geniş çaplı operasyonunun farkında ve “kendi önlemlerini alıyor.” Elde edilen bilgilere göre ordu yetkilileri Ukrayna'da savaşın başındaki başarısız işgal girişimlerinin ve çatışmaların uzamasının sebebini doğrudan FSB'nin yanlış ve eksik istihbaratlarına dayandıran bir rapor hazırlamış durumdalar. Raporun önümüzdeki günlerde doğrudan Putin'e sunulacağı da ifade ediliyor.

Rusya'da ikinci iç savaş mı? İstihbarat ordu karşı karşıya - Resim : 2
Rusya Savunma Bakanlığı'nın FSB'nin operasyonlarına karşı kendi önlemlerini alarak güç gösterisinde bulunduğu ifade ediliyor.

KITA SAHANLIĞI TAŞINDI

Savunma Bakanlığı'nın ikinci hamlesi ise ülkenin Baltık Denizi'ndeki kıta sahanlığını ileri taşımış olması. Bakanlık bu hamle ile tamamı NATO üyesi olan İsveç, Finlandiya, Letonya, Litvanya ve Estonya'nın kıta sahanlığını işgal ediyor. NATO üyesi Baltık ülkelerinin büyük tepkisini çeken ve “sert bir karşılık verilmesi” yönünde NATO'da yankı bulan girişim yayın organının iddiasına göre perde arkasında FSB'ye karşı bir gövde gösterisi anlamı taşıyor.

[email protected]

 

Kaynak: Web Özel