Dolar 'Merkez'i bekliyor

Ekonomi haberleri dolar TCMB Merkez Bankası
Dolar 'Merkez'i bekliyor

Dolar kuru 32.20 TL seviyesinde seyretmeye devam ediyor. Euro ise 35 TL'den işlem görüyor. Piyasalar Perşembe günü açıklanacak faiz kararına odaklandı.

Dolar kuru 32.20 TL seviyesinde seyretmeye devam ediyor. Euro ise 35 TL'den işlem görüyor. Piyasalar Perşembe günü açıklanacak faiz kararına odaklandı.

Türk Lirası dolar karşısında 22 Nisan'dan bu yana yüzde 1.13 değer kazandı. Türk Lirası lehine gelişmeler yaşanmaya ve Türk ekonomisine yönelik raporlar gelmeye devam ediyor. 

Son olarak HSBC, yayımladığı raporda "son görüşmelerimiz baz alındığında Türkiye'ye ilişkin yatırımcı duyarlılığı geçtiğimiz birkaç yıl öncesine kıyasla daha olumlu. Portföy akışlarındaki son ivmelenme de bunun bir kanıtı." HSBC, Perşembe günü TCMB'den faiz değişikliği beklemiyor. 

Anketlerde TCMB'nin politika faizini yüzde 50'de sabit bırakması bekleniyor. 

Dolar/TL kurunun daha fazla gideceği alan olmadığını düşünen yerliler döviz mevduatlarını azaltıyor. Döviz mevduatlarını 3.1 milyar dolar azaldı. 175 milyar 814,7 milyon dolar olan yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 10 Mayıs ile sona eren haftada 172 milyar 629,0 milyon dolara geldi. Şirketlerin döviz mevduat hesapları da yaklaşık 2 milyar dolar azaldı. 

Yerlilerin satışıyla TCMB'de döviz rezervlerini artırıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) toplam rezervleri, 10 Mayıs haftasında bir önceki haftaya göre 7 milyar 547 milyon dolar artarak 134 milyar 402 milyon dolara çıkarken, geçen hafta yaklaşık son 3 yılın en güçlü rezerv artışı kaydedildi.

Geçtiğimiz cuma açıklanan Piyasa Katılımcıları Anketi'nde enflasyon beklentileri geriledi. geçen ay yüzde 3 olan mayıs ayı TÜFE artışı beklentisi, bu anket döneminde yüzde 3,04'e çıktı. Cari yıl sonu TÜFE artışı beklentisi ise yüzde 44,16'dan yüzde 43,64'e geriledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ekonomi programının çalıştığı ortaya çıktıkça Türkiye'ye olan talebin arttığını söyledi. Enflasyon beklentilerinde muazzam bir iyileşme var diyen Şimşek "Bunu performansla destekleyeceğiz" ifadesini kullandı. 

Döviz kurlarıyla ilgili soruları da yanıtlayan Şimşek "Piyasadan döviz almasaydık Dolar/TL belki 30'un altına 20'li rakamlara düşebilirdi, biz rezerv biriktiriyoruz, rezerv pozisyonumuzu güçlendirmeliyiz." yanıtını verdi.

Bugün piyasalarda veri bulunmuyor.