x

Haber Global

Uzaya gönderilen 12 şişe şarap, 12 ay incelenecek

Bir start-up şirketi uluslararası uzay istasyonuna hepsi aynı partiden şişelenmiş tam 12 şişe şarap gönderdi. Şaraplar aynı anda dünyada da gerçekleştirilecek inceleme çalışmasının bir parçası olacak

05.11.2019 - 13:21

A -

A +

Bir start-up şirketi, uzaya 12 şişe şarap gönderdi. Gönderilen şaraplar, 12 aylık bir süre boyunca incelenecek ve dünyadaki ortama göre uzayda şarabın nasıl değişiklikler göstereceği gözlemlenecek.

8 bin 200 pound (yaklaşık 60.000 TL) değerindeki araştırmada, ekibin ihtiyaç duyacağı malzemeler ve roketin donanımlarının yanı sıra 12 şişe şarap istasyona gönderildi.

Bu gözlemde şarapların yaşlanma sürecinin, en az yer çekiminin olduğu ortamda nasıl gerçekleştiği incelenecek.

Şişeler arasında herhangi bir farklılık olmaması için aynı partiden alınan şarap örnekleri, 12 aylık süre boyunca yeryüzünde de eş zamanlı olarak yaşlanacak ve daha sonra uzay istasyonundaki şaraplar yeryüzüne döndüğünde analiz edilecek.

Şarap numuneleri, cam şişede kapalı kalacak ve yaklaşık 18 santigrat derecede sabit bir sıcaklıkta muhafaza edilecek.

Araştırmacılar, mikro yer çekimi ve radyasyonun fiziksel ve kimyasal reaksiyonlar üzerindeki etkisinden kaynaklanan tat farklılıkları olacağını tahmin ediyorlar ancak kesin olarak öğrenmenin tek yolu, bu araştırmayı gerçekleştirmekten geçiyor.

Şişeleri uzaya nakleden şirketin yaptığı açıklamaya göre bu araştırma, "Değişen dünya için tarımın geleceğine odaklanmak" amacıyla gerçekleşiyor. Bu program, ISS'de ilk özel kapsamlı araştırma programı olarak da dikkat çekiyor. 

Fermente edilmiş içeceklerin yeryüzünden uzaya gönderilmesi, ilk kez gerçekleşen bir olay değil. Daha önce uzaya 2 adet bira ve 1 adet viski gönderilmişti. Hatta Rus kozmonotlar şuan kullanılmayan uzay istasyonu MIR'e konyak göndermişti.

Son Güncelleme : 05.11.2019 - 17:37
Sıradaki Haber Yükleniyor