Son Dakika! Dünyanın gözü kulağı bu görüşmede! Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus lider Putin arasında sıcak temas!

son dakika Recep Tayyip Erdoğan Vladimir Putin Rusya Ukrayna Savaşı
Son Dakika! Dünyanın gözü kulağı bu görüşmede! Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus lider Putin arasında sıcak temas!

Gelen son dakika haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin Ukrayna krizine ilişkin görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'e “Hep birlikte barışın yolunu açalım” çağrısını yineledi.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ele alındı, Türkiye-Rusya ilişkileri değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Ukrayna sorununun bir an evvel barışçı yöntemlerle çözümü konusunda her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Acil bir genel ateşkesin bölgedeki insani endişeleri gidermenin yanında, siyasi çözüm arayışlarına da fırsat vereceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hep birlikte barışın yolunu açalım” çağrısını yineledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ateşkesin sağlanması, insani koridorların açılması ve bir barış anlaşmasının imzalanması için acilen adım atılmasının önemini vurguladı.

Ukrayna tarafıyla ve diğer ülkelerle sürekli temas halinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kapsamlı müzakerelerin yapılması ve netice alınması için çabalarını sürdüreceğini dile getirdi.

KREMLİN'DEN AÇIKLAMA

Putin Erdoğan'a Rusya'nın Ukrayna ve diğer yabancı ortaklarıyla diyaloğa hazır olduğunu söyledi. Putin Ukrayna'da yürütülen askeri operasyonun plana ve takvime göre devam ettiğini söyledi. Putin Ukrayna'daki operasyonun yalnızca eğer Ukrayna savaşmayı bırakırsa askıya alınacağını söyledi. Ukrayna'daki askeri operasyon Rusya'nın talepleri karşılık bulursa durdurulur.

Putin görüşmede "Ukraynalı müzakerecilerin daha yapıcı bir yaklaşım ele alacaklarını ve gerçeği hesaba gerçeği hesaba katacaklarını umuyorum" ifadelerini de kullandı.

 

Kaynak: Haber Global

Rusya ukrayna Rusya Ukrayna savaşı İngiltere türkiye ABD ukraynada son durum ukraynada neler oluyor Erdoğan Putin erdoğan putin görüşmesi