Son dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile 'Filistin'i görüştü

Filistin İsrail Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı Erdoğan
Son dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile 'Filistin'i görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Yitzhak Herzog'la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Mescid-i Aksa'da meydana gelen son gelişmeleri görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmeye ilişkin açıklaması şu şekilde:

"İsrail Cumhurbaşkanı Sayın Yitzhak Herzog’la bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Görüşmemizde, son günlerde Filistin’de İsrailli bazı radikal grupların ve güvenlik güçlerinin sebep olduğu olaylar başta olmak üzere bölgesel meseleleri ve ikili ilişkilerimizi ele aldık.

Sayın Herzog’la görüşmemde şu hususları ifade ettim: Ramazan ayının başlangıcından itibaren Batı Şeria ve Mescid-i Aksa dâhil meydana gelen olaylarda 400’ü aşkın Filistinlinin yaralanması ve aralarında çocukların bulunduğu 18 kişinin hayatını kaybetmesi bizleri çok üzmüştür."

 

Bu hassas dönemde, Mescid-i Aksa’nın statü ve maneviyatına yönelik tahrik ve tehditlere izin verilmemesinin zaruretini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Herkesin bu mübarek mekânın ve günlerin maneviyatı ve kutsiyetini korumak için azami gayret göstermesi çağrımı yineliyorum

"ÇAĞRIMI YİNELİYORUM"

Erdoğan açıklamalarının devamında, "Bu hassas dönemde, Mescid-i Aksa’nın statü ve maneviyatına yönelik tahrik ve tehditlere izin verilmemesinin zaruretini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Herkesin bu mübarek mekânın ve günlerin maneviyatı ve kutsiyetini korumak için azami gayret göstermesi çağrımı yineliyorum. Türkiye olarak her hâlükârda barış ve huzurun temini yönünde çalışmaya devam edeceğiz."

 

 

 

Kaynak: Haber Global

filistin Filistin haberleri son dakika İsrail haberleri cumhurbaşkanı erdoğan Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan Herzog görüşmesi