Türkiye ve Azerbaycan diplomatik ilişkilerinin 30’uncu yılını kutluyor

Türkiye ve Azerbaycan diplomatik ilişkilerinin 30’uncu yılını kutluyor

Dışişleri Bakanlığı, "Azerbaycan’la diplomatik ilişkilerimizin yeniden tesisinin 30’uncu yıldönümünü kutlarken geleceğe güvenle bakıyor, ortak refah ve kalkınma yolunda birlikte çalışma irademizi teyit ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Azerbaycan’ın diplomatik ilişkilerinin yeniden tesisinin 30’uncu yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Bugün, dost ve kardeş Azerbaycan’la diplomatik ilişkilerimizin yeniden tesisinin 30’uncu yıldönümünü kutlamaktayız. Azerbaycan, Cumhuriyetimizin 68. yıldönümünü kutladığımız 29 Ekim 1991 tarihinde uluslararası camianın eşit haklara sahip bir üyesi olduğuna dair iradesini kuvvetli biçimde ortaya koymuş ve o gün bize adeta çifte bayram yaşatmıştır” denildi.

Türkiye’nin bağımsızlığı sonrası vakit geçirmeden Azerbaycan Cumhuriyeti’ni resmi olarak tanıdığı hatırlatılan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Yeniden Diplomatik İlişkiler Tesisi Hakkındaki Protokol’ün imzalanmasıyla iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler başlatılmıştır. Bağımsızlığını ilan etmesinden sonra Azerbaycan ile diplomatik ilişki kuran ilk ülke Türkiye olmuştur. Aradan geçen 30 yıl boyunca Türkiye iyi günde de, kötü günde de dost ve kardeşi Azerbaycan’ın yanında olmuş; bunu kahraman Azerbaycan Ordusu’nun 44 günlük Vatan Muharebesi’yle topraklarını işgalden kurtarması sonrasında duyduğu büyük sevinçle bir kez daha göstermiştir” ifadelerine yer verildi.

15 Haziran 2021 tarihinde imzalanan Şuşa Beyannamesi ile ilişkilerin müttefiklik seviyesine çıkartıldığı vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz, kederi bizim kederimiz' ifadesine ve Umummilli Lider Haydar Aliyev’in dile getirdiği 'Tek millet, iki devlet' şiarına yakışan yaklaşım da budur. Bugün 30 yıl öncesine göre çok daha güçlü bir Türkiye ile çok daha güçlü bir Azerbaycan mevcut olup, iki ülkenin kardeşliği ve yakın işbirliği, ortak bölgelerinde barış ve istikrarın da büyük bir güvencesi haline gelmiştir. Azerbaycan’la diplomatik ilişkilerimizin yeniden tesisinin 30’uncu yıldönümünü kutlarken geleceğe güvenle bakıyor, ortak refah ve kalkınma yolunda birlikte çalışma irademizi teyit ediyoruz.”

ALİYEV'DEN MESAJ

Aliyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde yayımlanan mesajında, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin 14 Ocak 1992'de kurulduğunu hatırlatarak bu önemli gün dolayısıyla Erdoğan'ı ve kardeş Türk halkını en samimi duygularıyla kutladığını belirtti. Türkiye ile diplomatik ilişkilerin kurulmasının, Azerbaycan tarihinde önemli bir olay olduğunu ifade eden Aliyev, "20. yüzyılda ikinci kez bağımsızlığını kazanan Azerbaycan'ın ilk tanıyan ülkenin Türkiye olması, ardından diplomatik ilişkilerin kurulması, gerçek bir kardeşlik ve dayanışma örneği olarak halkımızın milli hafızasına ebediyen kazınmıştır." ifadelerini kullandı.

Aliyev, Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin son dönemde büyük bir gelişme göstermesinden gurur duyduğunu belirterek iki ülkenin tarihi sınavlardan onurla ve başı dik çıktığını, "tek millet, iki devlet" ilkesinin ruhuna bağlılıklarını bir kez daha teyit ettiğini ve onu yaşattıklarını kaydetti.

Türk ve Azerbaycan halklarının yüzyıllara dayanan birliği, kardeşliği ve dostluğu gibi sağlam temeller üzerine inşa edilen devletlerarası ilişkilerin en üst düzeyde olduğunu belirten Aliyev, şöyle devam etti:

"Kardeş ülkelerimizin siyasi, ekonomik, ticari, kültürel, enerji, askeri, teknolojik ve diğer alanlarda karşılıklı yarar sağlayan iş birliğinden hem de uluslararası kuruluşlarda başarılı iş birliğinden memnuniyet duyuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz devasa enerji, ulaşım ve altyapı projeleri, ortak girişimlerimizin ve ortak çabalarımızın gerçek tezahürüdür. İkili iş birliği temelinde elde ettiğimiz emsalsiz başarılar, ülkelerimizin ilerlemesine, halklarımızın refahına, bölgemizde barış ve istikrarın tesisine katkı sağlamaktadır."

Haziran 2021'de Şuşa'da ilişkileri müttefiklik düzeyine çıkaran beyannameyi imzalamalarını "sarsılmaz birliğimizi pekiştiren önemli bir tarihi adım" olarak niteleyen Aliyev, bu belgenin Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin gelişiminin kavramsal yönlerini tanımladığını ve gelecekteki ortak başarıların önünü açacak yeni bir aşamanın temelini oluşturduğunu vurguladı.

Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği kutlama mesajında şunları kaydetti:

"Dünyada benzeri olmayan, dostluk ve kardeşliğin en güzel örneği olan Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin ve müttefikliğinin gelişmesinde ve güçlenmesindeki hizmetleriniz çok değerlidir. Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü sağlama konusundaki kararlı ve net tavrınız, hak davamıza verdiğiniz tereddütsüz destek bize her zaman moral ve ek güç verdi. Azerbaycan halkı, 44 günlük Vatan Savaşı'nın ilk saatlerinden son dakikalarına kadar bizzat sizin, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve kardeş Türk halkının sergilediği manevi desteği ve dayanışmayı asla unutmayacaktır. Bugün işgalden kurtarılan toprakların imar ve ihyasında da Türkiye ile omuz omuza çalışmamız memnuniyet verici. Biz de her konuda ve her zaman kardeş Türkiye'nin yanında olmaya devam edeceğiz.

Günümüzün realitesi ve halklarımız için gurur kaynağı olan örnek niteliğindeki Azerbaycan-Türkiye birlik ve kardeşliğinin gelecek nesillere stratejik yol haritası, ebedi ve sarsılmaz bir miras olarak kalacağından eminim."

Kaynak: Haber Global

Dışişleri Bakanlığı Türkiye Azerbaycan