"Azerbaycan" haberleri

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki bakan görüşmede, Azerbaycan..
Azerbaycan'ın Ermenistan işgalinden kurtardığı Karabağ'ın incisi Şuşa'da 29 yıl sonra, ilk kez bayram namazı kılındı. İlk bayram namazı Azerbaycan'ın ulusa..
Azerbaycan ordusu, 15 bin askerin katılacağı tatbikat düzenliyor. Tatbikatta yaklaşık 300 tank ile zırhlı araç, yaklaşık 400 farklı füze ile top sistemi, 5..
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ'daki sorunun çözüme kavuştuğunu ve bu konuya dönmenin kimseye fayda sağlamayacağını söyledi.
Azerbaycan'ın Guba kentinde "Türkiye-Azerbaycan Kardeşlik Parkı" açıldı. Açılışa Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Guba Valisi Ziyaddin Aliyev, mil..
Bugün 10 mayıs. Azerbaycan için önemli bir gün. modern Azerbaycan'ın kurucusu, ulusal lideri Haydar Aliyev'in doğum günü. Bu sene Azerbaycan halkı milli li..
Azerbaycan ordusu, İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası'nın mağlup edilmesinin 76. yıl dönümü dolayısıyla Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa'da askeri..
EURO 2020 kupası Bakü'de sergilenmek üzere Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e teslim edildi.
ABD Başkanı Joe Biden kongreye, Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalar nedeniyle Azerbaycan'a askeri yardımların engellenmesine yönelik kısıtlamalara getir..
Azerbaycan'ın YAŞAT Vakfı tarafından Türkiye'ye gönderilen gazilerin tedavileri sürüyor. Tedavileri tamamlanan gaziler ise ülkelerine dönerken Türkiye'deki..
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı'nın güven mektubunu kabul etti. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıkla..
Sosyal medyada "Ermenistan ordusu Karabağ'daki Hankendi'den çıkıyor" başlıklı görüntüler yayıldı. Videoları Azerbaycan askerlerinin çektiği iddia ediliyor...
Azerbaycan, Türkiye ile İsrail arasında normalleşmeye arabuluculuk yapmaya hazır. Açıklama, Azerbaycan Cumhurbaşkanı müşaviri Hikmet Hacıyev'den geldi. "Tü..
Dağlık Karabağ'daki savaşta yaralanan 12 Azerbaycanlı gazi, Yaşat Fonu tarafından tedavi için Türkiye'ye gönderildi. Daha önce de 51 gazi tedavi için Türki..
Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ihracı yasak İskender M füzelerinin Şuşa'ya atılmasıyla ilgili önemli detaylar açıkladı. Konuyu Putin ile konuştuğun..
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 2. Karabağ Savaşı'nda Şuşa'ya İskender-M füzeleri atılması hakkında ilk kez konuştu. Bakü'de Savaş Ganimetleri Parkı..
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Azerbaycan'ın Gence kentini ziyaret etti. Altun, Dağlık Karabağ'daki Azerbaycan'ın sivil yerleşim biriml..
Türk dünyası pek çok alanda olduğu gibi medya ve enformasyonda da güçleri birleştiriyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Bakü'de düzenle..
Türk ve Azerbaycan askerleri bir ortak tatbikat daha gerçekleştirdi... 2 gün devam eden operasyonel taktik tatbikat sona erdi.
Karabağ'ı işgal eden ve Azerbaycan tarafından hezimete uğrayan Ermenistan'da, 44 gün süren çatışmalarda İskender füzelerinin neden kullanılmadığı tartışmal..
Azerbaycan Ulusal Mayın Temizleme Ajansı "ANAMA" birkaç gün önce 2. Karabağ savaşında Ermenistan'ın İskender-M silahı kullandığını açıklamıştı. Bu gerçek,..
Milli Savunma Bakanı Akar, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Hasanov ile video konferans sistemi üzerinden görüştü. Bakan Akar, "30 yıldan beri devam ede..
Küresel ekonomi için tahminlerini güncelleyen Uluslararası Para Fonu (IMF), Azerbaycan ekonomisi için bu yıl büyüme beklentisini yükseltti.
Azerbaycan Ulusal Mayın Temizleme Ajansı (ANAMA) Operasyon Karargahı Müdürü İdris İsmayılov tarafından yapılan açıklamada 15 Mart'ta Şuşa kentinde gerçekle..
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Karabağ'daki son durumu görüşerek ateşkesi teyit ettiler
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar ve ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün'ü kabul etti. ..
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Zengezur'dan geçecek ulaşım, iletişim ve altyapı projelerinin tüm Türk dünyasını birleştireceğini, Ermenistan dahil..
İkinci Karabağ Savaşı'nda Ermenistan Azerbaycan'a karşı İskender füzeleri kullandı. Açıklamayı Azerbaycan Ulusal Mayın Temizleme Ajansı (ANAMA) temsilcisi..
Bugün 31 Mart Azerbaycanlıların Soykırımı Günü. 103 yıl önce bugün Ermeniler, Azerbaycan'da on binlerce sivili etnik ve dini gerekçelerle katletti. 26 Mar..
AstraZeneca ve Pfizer aşılarını aylardır bekleyen Azerbaycan'a da bu aşıların ilk partisinin gönderileceği tarih açıklandı.
Türkiye ile Azerbaycan Cumhuriyetleri vatandaşlarının karşılıklı ziyaretlerinde kimlikle seyahat imkanı tanıyan protokolün 1 Nisan 2021 tarihi itibarıyla y..
Azerbaycan'ın UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Şeki Han Sarayı turist akınına uğruyor... 18. yüzyılda inşa edilen sarayın en önemli özelliklerinden biri de..
Dünya 1 yılı aşkın süredir görünmez düşmanla savaşıyor. 2.7 milyon kişiyi hayattan koparan koronavirüsle mücadelede en önemli silah aşı. Ancak dünya bu kon..
Azerbaycan'da bir doğal gaz rezervi daha bulundu. Keşfin adresi hazar denizi... "Şafak-Asiman" yatağında, 7 bin 189 metre derinlikte doğalgaz rezervi tespi..
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e bir tebrik mektubu gönderdi.
Azerbaycan'ın Vatan Savaşı'nda Karabağ semalarında tarih yazan Bayraktar TB2 SİHA, yeniden görev için hangardan çıkarıldı. İnsansız hava araçları tatbikat..
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, işgalden kurtarılan Fuzuli ve Hocavend bölgelerine gitti. Aliyev'in eşi Mihriban Aliyeva'nın ınstagram hesabından pa..
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'ın işgalinden kurtarılan Fuzuli ve Hocavend illerini ziyaret etti.
Azerbaycan ordusu, 2. Karabağ Savaşı'nın ardından ilk askeri tatbikatına başladı. 10 bin askerin katıldığı tatbikatta yüzlerce ağır silah, uçak ve insansız..
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ'daki durumu görüştü.
Azerbaycan 10 bin askerin katılımıyla geniş çaplı bir tatbikata başlıyor. Azerbaycan Ordusu tarafından 15-18 Mart tarihleri arasında askeri tatbikat yapaca..
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç başkanlığındaki TBMM heyetini kabul etti.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bingöl'den Bitlis'e gitmek üzere kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu şehit olan askerler için Cum..
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen 14. Liderler Zirvesi'nde konuştu. Aliye..
Yıllardır folklor, halk dansları gibi birçok alanda çalışması olan Serhat Turak, Kardeşlik Destanı Müzikali ile izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. Turak..
Azerbaycan'da Karabağ'a "Büyük Dönüş" için çalışmalar hız kazandı. İşgalden kurtarılan topraklar imar ediliyor. Yaklaşık 30 yıldır yurtlarından ayrı kalan..
Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Karimov'un Ankara'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi. Karimov, ardından Milli Eğitim, Kültür, Gençlik v..
Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Vatan Muharebesi'nde şehit düşen ve kayıp askerlere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamaya göre 2 Mart 2021 tarihine kadar 2881 ş..
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yabancı gazeteciler için düzenlenen basın toplantısında 4 dilde soruları cevapladı. 4 saat süren toplantıyı Azerbayc..
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Sınırların kapalı olması, kardeşlik simgesidir. Azerbaycan-Ermenistan sınırı açılıyorsa, Türkiye-Ermenistan sınırı..
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'ye yönelik S-400 ve F-35 mesajı vererek, "Kısıtlamalar uygulanması müttefiklik ruhuna uygun değil" dedi. Akar, Hocalı..
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hocalı soykırımının yıl dönümüne ilişkin mesajında "29 yıl önce Hocalı'da hunharca katledilen Azerbaycanlı kardeşlerimi..
Ermenilerin 26 Şubat 1992'de yaptığı Hocalı Soykırımı'na ilişkin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Yaraların hala taze olduğunu biliyor, can Az..
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 10'dan fazla ülkenin Hocalı Soykırımı'nı kabul ettiğini söyledi. Aliyev, "Ermenistan'da buhranlı vaziyet sürüyor, pr..
Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Karabağlı göçmenlerin yaşadığı "Gobu park" apartman kompleksinde, Hocalı soykırımının kurbanlarının aziz hatırası anıldı. Gö..
Hocalı soykırımının 29. yıl dönümü dolayısıyla TBMM'de sergi açıldı. Sergiye ev sahipliği yapan Meclis Başkanı Mustafa Şentop, katliamın sorumlularının er..
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'den Ermenistan'daki gelişmelerle ilgili açıklama geldi. Aliyev, "Ermenistan hiçbir zaman bu kadar acınası durumda olm..
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı yarınki doğum günü dolayısıyla tebrik ederek, "Tüm bu başarılar, büyük bir devl..
Türkiye'nin ilk yerli ve milli SİHA'sı Bayraktar TB2, 300 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık tarihinde yeni bir rekora imza attı.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülke ana karası ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasında ulaşımın Ermenistan üzerinden sağlanmasının planlandığı yeni..
Azerbaycan Milli Meclisi'nin Parlamentolar arası İlişkiler Çalışma Grubu, ABD'deki bir grup senatörün Başkan Joe Biden'a gönderdikleri ve Türkiye'yle ilgil..
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov, Kış-2021 Tatbikatı'na katılan askerleri izledi. Tatbikatı takip ede..
Cumhurbaşkanı Erdoğan Milli Uzay Programı Tanıtım Toplantısında konuştu. 2023'te Ay'a gidileceğini söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin uzay programındaki 10 hede..
Baykar tarafından Bayraktar TB2 SİHA Operatörlüğü eğitimi verilen Azerbaycan Hava Kuvvetleri'ne mensup 77 asker eğitimlerini başarıyla tamamladı.
Rusya Savunma Bakanlığı, Azerbaycan'ın Ermenistan işgalinden kurtardığı Dağlık Karabağ'da ateşkesin gözlemlenmesi kapsamında kurulan Türk-Rus Ortak Gözlem..
Azerbaycan Devlet Sınır Hizmeti, yerel saatle 05.00 civarında, Ermenistan ordusunun işgal altında tuttuğu Gazah ilinin Aşağı Eskipara köyündeki Ermeni birl..
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı konusunda Batılı ülkeleri adaletsiz davranmakla eleştirerek, "Sanki gayriresmi..
Azerbaycan Milli Meclisi, Azerbaycan ile Türkiye arasında "Ortak Medya Platformu" oluşturulmasını öngören ve iki ülke arasında kimlik belgeleri ile seyahat..
Müslüman doğunun ilk demokratik cumhuriyeti kabul edilen ve 28 Mayıs 1918'de bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin kurucusu Mehmet Emin..
Dağlık Karabağ ile ilgili Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında oluşturulan üçlü çalışma grubu ilk toplantısını Moskova'da gerçekleştirdi.
Azerbaycan Karabağ'ı İşgalden Adım Adım İşte Böyle Kurtardı! Tarihi zaferin öyküsünün anlatıldığı Eve Dönüş belgeseli Haber Global'de yayınlandı. İşte o be..
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ağdam bölgesinde Türk-Rus ortak gözlem merkezinin açılışı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla a..
Azerbaycan'ın Ağdam kentinde kurulan Türk-Rus ortak merkezi açıldı. Türk heyetini Tümgeneral Abdullah Katırdı, Rus heyetini ise Tümgeneral Viktor Ferokenko..
MHP lideri Devlet Bahçeli'nin geçen salı günü grup toplantısında açıkladığı işgalden kurtarılan Şuşa'ya 9 derslikli okul projesi için, MHP'li heyet cuma gü..
23 Ocak'ta Nijerya'nın Lagos kentinin yaklaşık 180 mil açığında deniz haydutlarının saldırısına uğrayan Mozart gemisinin mürettebatından Azerbaycan uyruklu..
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov'la telefonda görüştü.
Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 28 Ocak Perşembe günü toplanacak. 
Bölge turu kapsamında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye giden İran Dışişleri Bakanı Muhammet Cevad Zarif, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kab..
İran Dışişleri Bakanı Muhammet Cevad Zarif, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da Ermenistan işgalindeki topraklarını geri almasından mutluluk duyduklarını söyle..
Batı Afrika ülkesi Gine açıklarında Türk mürettebatın yönettiği Liberya bayraklı gemi silahlı korsanlar tarafından baskına uğradı. İlk belirlemelere göre,..
1990'da Sovyet ordusunun Bakü'ye girerek 147 sivili katlettiği "20 Ocak Katliamı'nın üzerinden 31 yıl geçti. Şehitler için tüm Azerbaycan'da hayat 1 dakika..
Türk Silahlı Kuvvetleri, en kapsamlı kış tatbikatına hazırlanıyor. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri unsurlarının da katılacağı tatbikatta, keskin nişancı timl..
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Karabağ Zaferi Türk milletinin son yıllarda elde ettiği en görkemli, en dest..
Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov, "Pakistan ve Türkiye'den firmaları, kurtardığımız toprakların yeniden inşasına katılması için davet ediyorum" çağrısı..
Azerbaycan ordusunun, Dağlık Karabağ'da topraklarını işgalden kurtarmak için yürüttüğü operasyonda 2 bin 841 şehit verdiği bildirildi.
Azerbaycan Devlet Güvenlik Servisi Başkanı Ali Nağıyev ile Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi Direktörü Armen Abazyan son haftada 2 kez bir araya gelerek i..
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ayvazyan'ın Dağlık Karabağ'ı ziyaret ederek, sözde Ermeni yöneticilerle bir araya gelmesine te..
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ayvazyan'ın Dağlık Karabağ'ı ziyaret ederek sözde Ermeni yöneticilerle bir araya gelmesine tepk..
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa şehrini ülkenin "kültür başkenti" ilan ettiğini açıkladı.
Azerbaycan tarafından hezimete uğradıktan sonra ülkesinde istenmeyen kişi ilan edilen Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Türk ürünlerinin ülkeye girişi..
Trans-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı'nın (TAP) faaliyete geçmesiyle, Azerbaycan gazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşmaya başladı. 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Yasadışı Ermeni grubun Hocavend'e düzenlediği saldırı sonucu bir Azerbaycan askeri şehit oldu. Azerbaycan ordusu saldırıya derhal karşılık verdi. Ermeni gr..
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, pandemi dönemince ihtiyaç sahiplerine yardım edilmesi için iş insanlarına çağrıda bulundu. Azerbaycanlı iş insanları..
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 2. Karabağ Savaşı'ndaki can kayıplarıyla ilgili bilgileri güncelledi. Daha önce 2 bin 783 olarak açıklanan şehit sayısının, b..
Azerbaycan karşısında Karabağ'da büyük hezimete uğrayan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'a karşı protestolar devam ediyor. Paşinyan, bu kez kiliseden ko..