TEKNOFEST heyecanı Azerbaycan'da

Teknofest Dünya haberleri Azerbaycan ilham aliyev Recep Tayyip Erdoğan

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Türkiye dışında ilk kez uluslararası olarak Azerbaycan’da gerçekleştiriliyor. T3 Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST'in düzenlendiği Bakü'de Haber Global'e açıklamalarda bulundu.

Anadolu Ajansı`nın Global İletişim Ortağı olduğu, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Türkiye dışında ilk kez uluslararası olarak Azerbaycan’da gerçekleştiriliyor.

SELÇUK BAYRAKTAR'DAN HABER GLOBAL'E AÇIKLAMALAR

T3 Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST'in düzenlendiği Bakü'de Haber Global'e açıklamalarda bulundu.

Bayraktar, "TEKNOFEST Türkiye sınırlarını aştı ve biz ilk defa yurt dışında, kardeş ülkede, can Azerbaycan'da düzenlemeye karar verdik. Gördük ki buraya gelince, çok büyük bir heyecanla Bakü TEKNOFEST'e hazırlanmış, bugün de onu görüyoruz" dedi.

"KARABAĞ'DA TB2 BAYRAKTAR İLE EN BÜYÜK GURUR NİŞANESİNİ ALDIK"

Bayraktar, "Bir mühendis olarak bizlerin vazifesi yüksek teknoloji geliştirmek olsa da asıl bunun nerede nasıl, hangi maksatla kullanıldığı. Karabağ muharebesinde Bayraktar SİHA'ların gösterdiği, Türk ordularının gösterdiği performans bizler için mühendisler olarak en büyük gurur nişanesidir. Haluk Bayraktar ve bana Karabağ Nişanı tevdi edildi. En büyük gururla aldığımız nişanlardan diyebilirim. İnşallah AKINCI'yı da Azerbaycan semalarında göreceğiz" diye konuştu.

 HEYECAN BAŞLADI

26-29 Mayıs'ta Bakü Crystal Hall ve Denizkenarı Milli Park`ta düzenlenecek TEKNOFEST coşkusu için hazırlıklar tamamlandı. Bakan Varank, festivalin açılış konuşmasını yaptı. Resmi konuşmanın ardından ziyaretçiler de alana geldi ve TEKNOFEST heyecanı başladı. 

TEKNOFEST heyecanı Azerbaycan'da - Resim : 5

Bayraktar, dünkü açıklamasında Türkiye ve Azerbaycan arasındaki birlikteliği güçlendirmek ve kritik teknolojileri geliştirmek için TEKNOFEST'in Azerbaycan`da düzenlenmesi kararının alındığını söyledi.

Teknolojinin şampiyonlarına ödüllerini cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in vereceğini aktaran Bayraktar, "Milletimizin gururu Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar hocamız Türkiye'de TEKNOFEST'e katılıp öğrencilerimizi ödüllerini vermişti, güzel nasihatler etmişti. Yine bizi kırmadı. O da Azerbaycan'a gelecek ve öğrencilerimize ödüllerini verecek" diye konuştu.

TEKNOFEST heyecanı Azerbaycan'da - Resim : 7

BAYRAKTAR'DAN ÇAĞRI

Bayraktar, TEKNOFEST'in bir paradigma dönüşümü etkinliği olduğuna dikkati çekerek, "Azerbaycan'da TEKNOFEST coşkusunun her yeri sardığını görüyorum. TEKNOFEST'i, Türkiye'de 'bir çocuk gelsin, bir uçağa dokunsun, belki ileride o çocuk ülkemizin uzay programında çalışacak' mottosuyla düzenledik. Azerbaycan'da ise 'bir çocuk gelsin, bir tayyareye değsin, belki ülkelerimizi kozmosa götürecek' diyoruz" dedi.

TEKNOFEST heyecanı Azerbaycan'da - Resim : 8

Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti:

Teknoloji geliştirmeye önem vermeliyiz ki ülkemiz bu alanlarda bağımsız olsun, müreffeh olsun. TEKNOFEST, en gencinden en ihtiyarına, yüksek teknoloji geliştirmenin çok önemli olduğunu ve gerekli şartlar oluştuğunda milletimizin de bunu yapacağını anlatıyor. TEKNOFEST, bu öz güveni aşılamak için yapılan bir etkinlik. Tüm can Azerbaycanlı kardeşlerimizi TEKNOFEST'e bekliyoruz."

TEKNOFEST heyecanı Azerbaycan'da - Resim : 10

YARIŞMALAR 10 FARKLI KATEGORİDE

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı, Azerbaycan Cumhuriyeti Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yürütücülüğünde gerçekleştirilecek TEKNOFEST Azerbaycan’da ilgi çekici etkinlikler olacak.

TEKNOFEST bu yıl, 4 gün boyunca 10 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmaları, Bakü Crystal Hall’de düzenlenecek girişim zirvesi Take Off Bakü, Türk ve Azerbaycan Hava Kuvvetlerinin Bakü semalarındaki gösteri uçuşları, Türkiye ve Azerbaycan’dan festivale katılacak devlet ve özel şirketlerin yenilikçi ürünleriyle özel sergi alanları, şovlar, ödül törenleri, konserler, lazer ve dans gösterileriyle ziyaretçilerini ağırlayacak.

TEKNOFEST heyecanı Azerbaycan'da - Resim : 11

Ziyaretçiler, su yüzeyinde gerçekleşecek uçuş şovları, 720 derece dönebilen uçuş simülatörü, havada uçuş deneyimi yaşatan hava tüneli, Bakü Meydanı`nda yapılacak lazer şovları ve her akşam gerçekleştirilecek konserleri takip edebilecek.

TEKNOFEST Azerbaycan kapsamında düzenlenen yarışmalara toplam 1000 takım olmak üzere 5 bin yarışmacı başvurdu.

Başvuruda bulunan 1000 takımdan 250`den fazlası finale kaldı. TEKNOFEST Azerbaycan kapsamında Bakü Crystal Hall`de düzenlenecek girişim zirvesi Take Off Bakü'ye ise Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İrlanda, Pakistan, Mısır, Arjantin, Türkiye, Azerbaycan ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 32 ülkeden katılım oldu.

76 paydaş kurumun desteğiyle bugün açılış töreni gerçekleştirilecek TEKNOFEST Azerbaycan, 28 Mayıs Cumartesi iki devletin Cumhurbaşkanlarını ağırlayacak. Yarışmalarda birinci olan takımlar, ödüllerini Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın elinden alacak.

Kaynak: AA

TEKNOFEST Teknofest Azerbaycan Bakü İlham Aliyev Recep Tayyip Erdoğan