Putin'den ABD ve NATO'ya sunulan güvenlik önerileri konusunda "ciddi müzakere" çağrısı

Rusya ABD NATO Vladimir Putin
Putin'den ABD ve NATO'ya sunulan güvenlik önerileri konusunda "ciddi müzakere" çağrısı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Almanya'nın yeni Başbakanı Scholz ile görüştü. Putin, görüşmede Rusya'nın ABD ve NATO'ya sunduğu güvenlik önerileri konusunda "ciddi müzakere" yürütülmesini temenni ettiğini söyledi. İki lider Ukrayna'nın doğusundaki çatışmaları da kapsamlı bir şekilde değerlendirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Aralık ayı başında resmen göreve başlayan Almanya Başbakanı Olaf Scholz'ü göreve gelişinden dolayı tebrik etti. İki lider Ukrayna'nın doğusunda meydana gelen çatışmaları kapsamlı bir şekilde değerlendirdi. Putin, NATO'nun doğuya daha fazla ilerlemesini ve Rusya ile komşu ülkelere saldırı sistemlerinin yerleştirilmesinin önüne geçen uzun vadeli, yasal olarak bağlayıcı güvenlik garantileri için Rus tekliflerini de dile getirdi. 

Kremlin Basın Servisi tarafından Putin-Scholz arasındaki telefon görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada, "Vladimir Putin, NATO'nun doğuya daha fazla ilerlemesini ve Rusya ile komşu ülkelere saldırı sistemlerinin yerleştirilmesinin önüne geçen uzun vadeli, yasal olarak bağlayıcı güvenlik garantileri için Rus tekliflerini dile getirdi. Bu bağlamda Rusya ile ABD arasındaki güvenlik garantilerine ilişkin anlaşma taslaklarının içeriği ve Almanya da dahil olmak üzere Batılı ortaklara sunulan Rusya ve NATO üyesi ülkelerin güvenlik önlemlerine ilişkin anlaşma ile ilgili ayrıntılı değerlendirmeler yapıldı" denildi.

Açıklamada, "Rus tarafının gündeme getirdiği tüm konularda ciddi müzakerelerin yapılması umudu dile getirildi" ifadeleri kullanıldı.

İki liderin, Ukrayna'nın doğusundaki çatışmaları da kapsamlı bir şekilde ele aldığı aktarıldı.

 

 

Kaynak: İHA

Putin Putin haberleri Vladimir Putin ABD Rusya Almanya Almanya yeni başbakan Scholz