Pentagon'dan 1915 olayları kararına ilişkin açıklama!

ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olayları hakkında Türkiye'ye soykırım suçlaması yapmıştı. O skandal açıklamanın ardından Amerikan Savunma Bakanlığı, Türkiye ile ABD arasındaki askeri ilişkileri etkilemesini beklemediklerini söyledi.

Pentagon'dan 1915 olayları kararına ilişkin açıklama!

Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü John Kirby, Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesinin iki ülke arasındaki askeri ilişkileri etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin soru üzerine, "Hayır, Türkiye ile askeri ilişkilerimizde bir değişiklik olmasını beklemiyoruz. Türkiye bir NATO müttefikidir ve burada önemli bir müttefiktir. Farklı alan ve konularda bu ilişkileri yürütmeye ve bu ilişkiyi geliştirmeye devam ediyoruz. Başkanın bu hafta sonu açıklamasının bunu herhangi bir şekilde etkilemesini beklemiyoruz" ifadesini kullandı. 

Kirby, Biden'ın açıklamasının sonucu olarak Suriye'deki faaliyetlerinde de herhangi bir değişim olmayacağını ve bu ülkedeki az sayıda askerin amacının DEAŞ ile mücadele olduğunu söyledi. 

AFGANİSTAN'DAN ÇEKİLME PLANININ REVİZYONU BİR HAFTA İÇİNDE SAVUNMA BAKANINA SUNULACAK 

ABD'nin çekilme planları yaparken Afgan ordusunun uçaklarının bakımı gibi teknik ihtiyaçlarını da değerlendirdiğini belirten Kirby, ABD'nin Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie'nin revize edilmiş çekilme planını bir hafta içinde Savunma Bakanı Lloyd Austin'e sunacağını bildirdi. 

Diğer taraftan Kirby, Afgan ordusunun bakım gibi teknik ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağına yönelik henüz verilmiş bir karar olmadığını kaydetti. 

Kirby, Eisenhower uçak gemisinin yanı sıra 2 B-52 uçağının bölgeye gönderildiğini, 2 B-52 uçağının daha gönderileceğini ifade etti.

Kaynak: AA

ABD Türkiye Pentagon