Kraliçe Elizabeth'ten eşi Prens Philip'in 100'üncü yaşı için anlamlı kutlama

73 yıllık eşi Prens Philip'in 9 Nisan'da hayatını kaybetmesinin ardından ilk sözleri "Büyük bir boşluk" olan Kraliçesi II. Elizabeth, Philip'in bugün 100 yaşı olması sebebiyle Windsor Kalesi'ne romantik bir hareketle penceresinden görebileceği şekilde gül diktirdi

10.06.2021 10:33

16 Şubat'ta Kral 7. Edward Hastanesi'nde tedavi altına alınan Prens Philip, 28 gün süren tedavisinin ardından 16 Mart'ta taburcu edilmiş, ancak 9 Nisan'da hayatını kaybetmişti. 

Kraliçe Elizabeth, iki ay önce hayatını kaybeden eşi Prens Philip'in bugün doğum günü olması sebebiyle, odasından da görebileceği Doğu Bahçesi'ne üzerinde 'Edinburg Dükü Gülü' yazan bir gül diktirdi. 

Kraliyet bahçesine dikilen gülü izlerken, Kraliyet Bahçıvanlığı'ndan Keith Weed tarafından, "Yüzüncü yaşını kutlamak için Edinburgh Dükü Gülü ismi verilen bu gül, yaşamı boyunca yaptığı tüm harika şeyler ve herkesin için yaptıklarının hatırlanması için" ifadelerini kullandı. Kraliçe ise gülümseyerek, "Çok hoş, çok güzel görünüyor" dedi. 

KRAL UNVANINI KULLANAMADI

Prens Philip olarak da bilinen Edinburgh Dükü, ‘kral’ unvanını taşımadı. Bunun nedeni, Birleşik Krallık'ta hükümdarla evlenen bir kadının törensel olarak kraliçe sıfatını kullanabilmesi ancak hükümdarla evlenen erkekler, yalnızca ‘erkek hükümdarlar’ tarafından kullanılabilen kral unvanını kullanamamasıdır.

KRALİÇE İLE EVLENMEDEN ÖNCE DANİMARKA VE YUNANİSTAN PRENSİ UNVANLARINDAN FERAGAT ETTİ

10 Haziran 1921'de dünya gelen Philip'e doğumunda Danimarka ve Yunanistan Prensi unvanı verildi. Yunanistan'da doğmasına rağmen ihtilal sonrası ailesiyle daha bebek yaşlarındayken sürgün edildi.

PRENS PHILIP'İN HAYATI

10 Haziran 1921'de dünyaya gelen Philip'e doğumunda Danimarka ve Yunanistan Prensi unvanı verildi. Yunanistan'da doğmasına rağmen ihtilal sonrası ailesiyle daha bebek yaşlarındayken sürgün edildi.

Fransa, Almanya ve İngiltere'deki eğitimlerinin ardından 1939'da 18 yaşındayken İngiliz Kraliyet Donanmasına katıldı.

Philip, şimdi Kraliçe olan Prenses Elizabeth ile 1934'te tanıştı. 2. Dünya Savaşı sırasında Akdeniz ve Pasifik filolarında gören alan Philip'in, savaşın ardından Prenses Elizabeth ile evlenmesine izin verildi.

1947'deki nişan töreni öncesi Danimarka ve Yunanistan Prensi unvanından feragat eden Philip, İngiliz vatandaşı oldu, anne ve büyükbabasının soyadı olan Mountbatten'i aldı. İkili, 20 Kasım 1947'de evlendi.

Düğünden hemen önce kendisine Kral 6. George tarafından, Edinburgh Dükü, Merioneth Kontu ve Greenwich Baronu unvanları verildi. Elizabeth 1952'de Kraliçe olurken, Philip de komutan rütbesine ulaştığı ordudan ayrılarak 1957'de İngiliz Prensi unvanını aldı.

Çiftin, Charles, Anne, Andrew ve Edward adları verilen 4 çocuğu oldu. Kraliçe Elizabeth'i tahttaki yaklaşık 69 yıllık görevi sırasında yalnız bırakmayan Prens Philip, Kraliçe nereye giderse orada bulundu.

Gelenekçiliği dolaysıyla Avrupa'da kraliyet ailelerinin rolünün sorgulanmasını anlamada zorlanan Prens Philip, çoğu İngiliz için Kraliyet ailesinin sorgusuz sualsiz saygı gördüğü çağlardan kalma bir figür oldu.

Buna rağmen kamuya hizmetleri büyük takdir gördü. 800'den fazla hayır kuruluşu ve kurumun hamiliği veya başkanlığını yapan Prens Philip bilim, teknoloji, vahşi yaşam alanlarının korunmasına özel ilgi gösterdi.

 

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor