İlham Aliyev açıkladı: Türk yapımı İHA'larla 1 milyar dolarlık Ermeni askeri teçhizatını imha ettik

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Azerbaycan'da Türk askeri yok ama Türk yapımı İHA'lar kullanıyoruz. Bu İHA'larla 1 milyar dolarlık Ermeni askeri teçhizatını imha ettik" dedi.

15.10.2020    15:43

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, France 24 kanalına röportaj verdi. Aliyev'e "Rusya arabuluculuğunda ilan edilen ateşkes artık geçersiz mi?" sorusu yöneltildi. Aliyev bunun Ermenistan'ın tutumuna bağlı olduğunu belirtti.

Aliyev, “Ermenistan'ın davranışına bağlı, çünkü biz her zaman kararlıyız. Biz Ateşkese bağlı kaldık. Ancak Ermenistan ateşkesi ihlal etti, sadece Gence'de değil. her gün ateşkesi ihlal ediyorlar” dedi.  Aliyev, Azerbaycan'ın ateşkesin tek taraflı devam ettiremeyeceği uyarısında bulundu.

"ERMENİSTAN'IN ASIL AMACI KURTARDIĞIMIZ TOPRAKLARI GERİ ALMAK"

Ermenistan'ın asıl amacının Azerbaycan ordusunun işgalden kurtardığı toprakları geri almak olduğunu vurgulayan Aliyev, şunları ifade etti:

"Tek taraflı ateşkes sağlanması imkansızdır. Aksi takdirde Ermenistan bir avantaja sahip olacak ve amacına ulaşacak. Aslında, tam da bunu yapmaya çalışıyorlar. Kurtarılan bölgeleri geri almaya çalışıyorlar. Özellikle Hadrut şehrini geri almaya çalıştılar. Ama başarısız oldular. Onlara tavsiyem şu, kurtardığımız toprakları geri alma çabalarını bırakmalılar. Bu sadece yeni can kayıplara ve kan dökülmesine yol açar."

"MACRON HALA KANIT SUNAMADI"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriye'den getirilen 300 savaşçının Azerbaycan safında çatışmalara katıldığını iddia etmişti.

Macron'un hala kanıt sunamadığını söyleyen Aliyev "Bizim buna ihtiyacımız yok" dedi. Aliyev, şöyle devam etti:

“Hala kanıt bekliyorum. Bana, diğer yetkililerimize hiçbir kanıt sunulmadı. Dolayısıyla delil yoksa bu söylentilerin geçmişte kalması gerektiğini düşünüyorum. Paralı askerlerimiz yok. Çatışmaların başlamasının üzerinden iki haftadan fazla zaman geçti ve hiçbir ülke bize bununla ilgili herhangi bir kanıt sunmadı. Ayrıca buna ihtiyacımız yok. Yüz binden fazla savaşçıdan oluşan bir ordumuz var.”

"TÜRK YAPIMI ASKERİ TEÇHİZAT KULLANIYORUZ"

İlham Aliyev, Fransız yetkililerin iddialarının aksine cephe hattında savaşan tek bir Türk askeri bulunmadığını da tekrarladı: “Türkiye'nin askeri varlığı bir başka yalan haber. Türkiye'nin askeri varlığı yok. Doğru olan şu: Türk yapımı askeri teçhizat kullanıyoruz. Bununla birlikte, Rus ve İsrail yapımı askeri teçhizat ve başka ülkelerde üretilen askeri teçhizat da kullanıyoruz. Ücretsiz silah alan Ermenistan'ın aksine biz bunları alıyoruz. Siyasi alan dışında Türkiye sürece dahil değil. Burada Türk askeri yok. Türk F-16'lar burada, ancak ortak askeri eğitimden sonra Azerbaycan'da kaldılar. Havada değil, yerdeler.”

"YETERİNCE TÜRK İHA'SINA SAHİBİZ"

Askeri güvenlik gerekçesiyle, Azerbaycan ordusunda kaç Türk yapımı insansız hava aracının bulunduğunu açıklamayan Aliyev, Türk İHA'ları sayesinde Ermenistan'ın 1 milyar dolarlık askeri teçhizatının imha edildiğini söyledi: "Hedeflerimize ulaşmak için yeterince Türk İHA'sına sahibiz. Bunlar çok modern, gelişmiş silahlar. Sadece Türkiye'den aldığımız insansız hava araçlarıyla, 1 milyar dolarlık Ermeni askeri teçhizatını imha ettik. Bu onlar için ciddi bir kayıp. tüm bu ekipmanı satın almak için nereden bu kadar para bulduklarını da merak ediyorum, büyük olasılıkla ücretsiz aldılar."

Kaynak: Haber Global

Son Güncelleme : 15.10.2020 - 15:54
Sıradaki Haber Yükleniyor