Gazze'de ateşkes 2 gün uzatıldı

Katar Mısır İsrail Hamas Filistin Gazze Dünya haberleri Gündem haberleri
Gazze'de ateşkes 2 gün uzatıldı

Son dakika haberine göre Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü el-Ansari, Gazze'de ateşkesin 2 gün uzatıldığını açıkladı. Hamas, Katar ve Mısır'la ateşkesin iki gün uzatılması konusunda anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Son dakika haberine göre Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü el-Ansari, Gazze'de ateşkesin 2 gün uzatıldığını açıkladı. Hamas, Katar ve Mısır'la ateşkesin iki gün uzatılması konusunda anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Katar, Gazze'de Hamas ile İsrail arasında daha önce uzlaşılan "insani ara"nın 2 gün daha uzatıldığını duyurdu.

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda "insani ara"nın 2 gün daha uzatılması konusunda mutabakata varıldığını belirtti.

Hamas da Telegram hesabından yaptığı açıklamada Katar ve Mısır'la, "insani ara"nın aynı şartlar altında 2 gün daha uzatılması konusunda mutabakata varıldığını doğruladı.

Hamas ile İsrail arasındaki 4 günlük "insani ara" 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) yürürlüğe girmişti.

Uzlaşıya göre Hamas'ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinlinin serbest bırakılması konusunda mutabakat sağlanmıştı.

İsrail ile Hamas arasındaki esir takası mutabakatı kapsamında şu ana kadar Gazze Şeridi'nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 40 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 117 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

BEYAZ SARAY: "BİDEN, ARANIN İKİ GÜNÜN ÖTESİNE UZATILMASI İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK"

Beyaz Saray tarafından Gazze Şeridi’ndeki insani aranın 2 gün daha uzatılmasının ardından yapılan açıklamada, “Başkan Biden, aranın iki günün ötesine uzatılması için çalışmaya devam edecek” denildi.

Gazze Şeridi’ndeki insani aranın 2 gün daha uzatılmasının ardından Beyaz Saray’dan açıklama geldi.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, “Hafta sonundaki çabalar sayesinde Gazze'deki insani duraklama iki gün daha uzatılacak. Hamas bu süre zarfında 20 kadın ve çocuğu daha serbest bırakmayı taahhüt etti. Başkan Biden, aranın iki günün ötesine uzatılması için çalışmaya devam edecek” denildi.

ABD Başkanı Joe Biden ise yaptığı açıklamada, “Gazze'ye giden insani yardımların hızlandırılması ve genişletilmesi ile rehinelerin serbest bırakılması için çatışmalara ara verilmesi yönünde sürekli baskı yaptım. Anlaşmanın her yönüyle uygulandığından emin olmak için Katar, Mısır ve İsrail liderleriyle temas halindeyim” dedi.

HAMAS'TAN AÇIKLAMA: 33 ESİRİN LİSTESİNİ ALDIK

 Hamas, ilerleyen saatlerde İsrail hapishanelerinden serbest bırakılması planlanan Filistinli esirlerin listesini aldıklarını duyurdu.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, bugün İsrail hapishanelerinden serbest bırakılması planlanan 3'ü kadın, 30'u çocuk olmak üzere 33 esirin listesinin teslim alındığı belirtildi.

Açıklamada, bugün serbest bırakılacak kadın esirlerin şunlar olduğu kaydedildi:

1- Yasemin Teysir Abdurrahman Şaban / Cenin kenti

2- Attaf Yusuf Muhammed Ceradat / Cenin kenti

3- Nufuz Cad Arif Hammad / Kudüs

Hamas'ın açıklamasında, serbest bırakılacak çocukların isim listesinin daha sonra duyurulacağı ifade edildi.

İSRAİLLİ YETKİLİLER DOĞRULADI

Katar ile Hamas, abluka altında daha önce varılan "insani ara"nın 2 gün daha uzatıldığını duyururken, konu hakkında İsrail yönetiminden henüz doğrudan bir açıklama yapılmadı.

Tel Aviv yönetimi konuya ilişkin şu ana kadar resmi açıklama yapmasa da yerel basınına konuşan ve adı açıklanmayan İsrailli yetkililer "insani ara"nın uzatıldığını doğruladı.

Maariv gazetesinde yer alan haberde, adı açıklanmayan İsrailli bir yetkili, her gün 10 İsrailli esirin serbest bırakılması karşılığında "insani ara"nın 2 gün daha uzatıldığını belirtti.

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda "insani ara"nın 2 gün daha uzatılması konusunda mutabakata varıldığını duyurmuştu.

Hamas da Telegram hesabından yaptığı açıklamada Katar ve Mısır'la, "insani ara"nın aynı şartlar altında 2 gün daha uzatılması konusunda mutabakata varıldığını doğrulamıştı.

ESİR TAKASI MUTABAKATI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün insani ara verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi.

Uzlaşıya göre Hamas'ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinlinin serbest bırakılması konusunda mutabakat sağlandı.

İsrail ile Hamas arasındaki esir takası mutabakatı kapsamında şu ana kadar Gazze Şeridi'nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 40 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 117 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

Katar Dışişleri Bakanlığı bu akşam yaptığı açıklamada, Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucu "insani aranın" 2 gün daha uzatıldığını duyurdu.

ABU DABİ'YE ULAŞTI: 93 YARALI FİLİSTİNLİ ÇOCUK VE KANSER HASTASI TEDAVİ GÖRECEK

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında yaralanan Filistinli çocuklar ve kanser hastalarından oluşan 93 kişinin tedavi edilmek üzere BAE'ye getirildiğini duyurdu.

BAE Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın, Gazze'den 1000 yaralı çocuk ile 1000 kanser hastasının, BAE'deki hastanelerde tedavileri edilmeleri yönündeki talimatı hatırlatıldı.

Açıklamada, 80 refakatçinin yanı sıra acil tedaviye ihtiyaç duyan kanser hastaları ve yaralı Filistinli çocuklardan oluşan 93 kişinin Mısır'ın Ariş kentinden BAE'nin başkenti Abu Dabi'ye getirildiği belirtildi.

Sağlık İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Maha Berekat, gelenlerin, BAE'de tedavi görmek üzere getirilen 3. Filistinli grup olduğunu belirterek, BAE halkının Filistin ile dayanışmasına dikkati çekti.

BAE'deki hastanelerin, kanser hastaları için en yüksek seviyede sağlık hizmeti sunacağını ifade eden Berekat, ülkesinin Filistin halkının acılarını hafifletmeye yönelik insani yardımları sürdüreceğini aktardı.

BAE Devlet Başkanı Bin Zayid'in talimatıyla 6 Kasım'da İsrail'in yoğun saldırıları altındaki Gazze Şeridi halkına insani yardım ulaştırılması için "Yiğit Süvari 3" operasyonu başlatılmış ve bu kapsamda Gazze Şeridi'nde kapsamlı bir sahra hastanesi kurulması için harekete geçilmişti.

Daha önce Gazze'ye 20 milyon dolar acil yardımda bulunan Bin Zayid, 16 Kasım'da da "Yiğit Süvari 3" operasyonu kapsamında günlük toplam 300 bin kişiye fayda sağlamasının öngörüldüğü her biri günlük 200 bin galon kapasiteli 3 deniz suyu arıtma tesisinin kurulması talimatı vermişti.

GAZZE'DE SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze'deki çatışmalarda 70, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde 6 bin 150'den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 14 bin 854 kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 239 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 85 Hizbullah mensubu öldü.

Kaynak: Haber Global TV