Fransa, Lübnan silahlı kuvvetlerine yardım yapacak

Lübnan Fransa İsrail Hamas Filistin Dünya haberleri
Fransa, Lübnan silahlı kuvvetlerine yardım yapacak

Rehineler konusunda diplomasi yürüten Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, Lübnan silahlı kuvvetlerine "yeni bir yardım" yapacaklarını duyurdu.

Kritik açıklama, Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu'dan geldi. 

Lecornu, Orta Doğu temasları sonrası Journal de Dimanche (JDD) gazetesine verdiği röportajda, bölge ülkeleri ile Hamas'ın elindeki rehineler konusunu görüştüklerini belirtti.

Rehineler konusunun Fransa'nın mutlak önceliği olduğunu vurgulayan Lecornu, bu konuda Mısır, Katar ve İsrail’de yetkililerle bir araya geldiğini dile getirdi.

Fransız Savunma Bakanı ayrıca, Lübnan’ın "son gerçek omurgası" olarak nitelediği Lübnan silahlı kuvvetlerine yeni bir yardım yapma kararı aldıklarını açıkladı.

Lecornu, dün sona eren Orta Doğu ziyareti kapsamında, Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve İsrail'de temaslarda bulunmuştu.

SARAYBOSNA'DA, GAZZE'DEKİ HASTANE SALDIRILARINA VE SİVİL ÖLÜMLERE DİKKATİ ÇEKEN GÖSTERİ DÜZENLENDİ

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, İsrail'in Gazze'deki hastanelere saldırılarına ve sivilleri öldürmesine dikkati çekmek amacıyla bir gösteri düzenlendi.

Bosna Hersek Filistin Birliği ve Saraybosna Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, Saraybosna'daki tarihi Vijecnica Kütüphanesi karşısındaki meydanda bir gösteri yaptı.

İsrail'in Gazze'deki hastanelere saldırılarına ve sivilleri öldürmesine dikkati çekmek için yapılan gösteride, saldırılarda hayatını kaybeden Filistinli masum sivillerin cansız bedenlerini temsilen yere kanlı örtüler serildi.

"Soykırımı durdurdun" yazılı dövizin önünde İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda öldürülen çocukların isimleri yazıldı.

Gösteriyi izlemek için meydanda yüzlerce kişi toplandı ve kalabalıktan "Özgür Filistin" ile tekbir sesleri yükseldi.

Gösterinin organizatörlerinden Emir Cosovic, AA muhabirine, Saraybosna'nın da 1992-1995'te yaşanan savaşta acı günler yaşadığını anımsattı.

Cosovic, Saraybosna'dan Filistin'e destek mesajı gönderilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Filistin ve Gazze halkının yanında olduklarını belirten Cosovic, "Orada yaşananlar uluslararası hukukun her maddesine karşıdır." dedi.

Meydanda bulunan Munevera Glusevic de Filistin'de öldürülen çocuk ve sivillerin masum olduğuna dikkati çekti.

Glusevic, "Filistin'deki annelere mücadelelerini bırakmamalarını tavsiye ediyorum. Onlar güçlü anneler. Evladını kaybetmenin ne demek olduğunu biliyoruz." diye konuştu.

Meydanda kurulan kürsüden kalabalığa seslenen Eldina Zolj Balenovic ise 1992-1995'te yaşanan savaşta kuşatma altında kalan Saraybosna'da çocuk olduğunu belirtti.

Balenovic, "Ben de o zamanlar yıllarca uyuyamayan çocuklardan biriydim. Korkudan değil, açlık ve çaresizlikten uyuyamazdım. Uyuyamazdım çünkü sürekli neden bize yardım etmiyorlar derdim. Şimdi bir kez daha soruyorum neden Gazze'ye yardım etmiyorsunuz?" ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: AA