Biden ABD'yi nasıl yönetti? Ekonomi... Pandemi... Rusya...

ABD Joe Biden
Biden ABD'yi nasıl yönetti? Ekonomi... Pandemi... Rusya...
79 yaşında seçilen ABD Başkanı Joe Biden tarihte seçilen en yaşlı ABD Başkanı oldu. Fotoğraf: Reuters

ABD Başkanı Joe Biden bir yıldır görevde. Bu süre içerisinde ABD aşılamada büyük yol kat ederken enflasyon halkın belini büküyor. Biden'ın son bir yıl performansı nasıldı?

ABD Başkanı Donald Trump yeniden seçilebilmek için ABD Kongre binasını bastırmak dahil her şeyi yaptı ancak ABD tercihini eski bir yüz olan Joe Biden’dan yana kullandı. Biden, görevi devralalı bir sene oldu. Özellikle dış politikada Trump döneminin bütün izlerini silmek için kollarını sıvadı. ABD’deki genel kanıya göre performansı çok çok etkileyici değil. Aşılamada ve pandemiyi idare etme yönüyle başarılı bulunuyor ancak çok ses getiren bir yönetimi olmadığı düşünülüyor.

Seçim döneminde vitrinde olan başkan yardımcısı Kamala Harris ise oldukça pasif gözüküyor (veya pasifize edilmiş.). Biden’ın bir yıllık başkanlığı döneminin kuşkusuz en başarısız anı Afganistan’dan ABD güçlerinin geri çekilmesi ve sonrasında çıkan manzaralar oldu. Afganistan, Biden döneminde işgal edilmese dahi yaşanan görüntülerin faturası Biden’a kesildi.

Şimdi Biden’in bir yılda yaptıklarına bir göz atalım…👇

COVİD-19

“Salgını bitireceğim.” Başkan Biden, Trump’ın karşısına çıktığı son TV münazarasında bu ifadeleri kullanmıştı. Aradan bir yıl geçti pandemi bitmedi ancak aşılama oranlarındaki büyük artış ile ABD’de hayat büyük ölçüde normale döndü. ABD’li yetişkinlerin yüzde 73’ü iki doz aşılarını oldu. 1.9 trilyon dolarlık yeni bir pandemi destek paketi Kongre’den geçti. “Biden pandemiyi gerçekten ülkeden sildi” derken ortaya çıkan Omicron varyantı ise hesapları silbaştan hale getirdi. Pandeminin başından beri ABD’de 853 bin kişi hayatını kaybetti.

Biden yönetiminin bütün özel sektör çalışanlarına da aşı zorunluluğu getirdiği kararı Anayasa Mahkemesi’nden döndü. Biden şu an mesajlarını pandeminin bitmesi üzerine değil, onunla kontrollü bir yaşam sürülmesi üzerine oturtuyor.

EKONOMİ

30 Ekim 2020’deki bir mitingde, “Daha iyi geri döneceğiz. Refahı değil çalışmayı ödüllendiren bir ekonomi” ifadelerini kullanmıştı. ABD’de enflasyon son 40 yılın zirvesine çıksa da Biden döneminde ekonomide ciddi ilerlemeler görüldü. Ocak 2021’de işsizlik yüzde 6.4 seviyesinde olurken geçen ay yüzde 3.9’a kadar indi. ABD’de iş bulmak modern zamanlarda hiç olmadığı kadar kolay.

ABD’de enflasyonun patlamasının sorumlularından biri olarak da Biden görülüyor çünkü halka doğrudan nakit yardımının sürdürülmesi piyasada para bollaşmasına neden oldu ve bu enflasyonu artıran sebeplerden biri olarak görülüyor. Tabii ki küresel enerji krizi maliyetlere ABD’de de yansıdı. Ancak ABD gibi düzenli enflasyona alışık olmayan bir ülkede yüzde 7’lik yıllık enflasyon tarihi seviyeleri işaret ediyor. Biden ‘dünyanın her yerinde enflasyon sorunu olduğuna’ işaret ediyor.

DIŞ POLİTİKA

Türkiye Biden ile dış politikada zorlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da önceki ABD başkanları ile uyum içinde çalıştıklarını Biden döneminde neden böyle olduğunu anlamadığını söylemişti. Biden yemin töreninde, “Müttefikler ile ilişkileri onaracağız, dünya ile tekrar entegre olacağız” diyordu. Biden İngiltere ve İtalya gibi müttefikler ile iyi ilişkiler kurarken, AUKUS paktı sebebiyle Fransa ile gerildi. Suudi Arabistan, Veliaht Prensi Selman ile görüşmemesi dikkat çekiyor. Afganistan’dan çekilme biçimi ve sonrasında yaşanan insanlık dramları ise Biden’ın hanesine büyük bir eksi yazdı.

Ve tabii Rusya. Her ABD Başkanı kendi Rusya sınavını zamanı gelince verirken Biden’ınki biraz erken oldu. Ukrayna sınırında Rusya’nın 100 bin askerinin olduğu bir dönemde Biden bir seferinde ‘katil’ dediği Putin ile telekonferans yöntemi ile görüştü. Karadeniz hala çok sıcak. ABD’nin burada nasıl bir diplomatik başarı ortaya koyacağını zaman gösterecek.

Trump yönetiminin aksine Biden, Çin ile uyumlu çalıştı denebilir. Ticaret savaşları pandemi sebebiyle rafa kalkarken taraflar bir kez Alaska’da buluştu. Washington dünyada çip krizinin olduğu bir dönemde Çin ile bu anlamda yakın bir fotoğraf vermek istiyor.

Tarihte seçilen en yaşlı ABD başkanı olan Joe Biden bir dönem daha koltuğunda olacak mı veya daha etkileyici bir ikinci dönem performansı mı görülecek bunu zaman gösterecek.

*Yukarıdaki derlemede yer alan bilgilerin büyük bir bölümü The Wall Street Journal'da Catherine Lucey ve Ken Thomas imzasıyla yer alan 'Biden’s First Year: The Goals He Hit and the Ones He Missed' isimli makaleden alınmıştır.

Kaynak: Web Özel

ABD başkanları Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler nasıl? Türkiye-ABD ilişkileri tarihi ABD Başkanı Joe Biden