Ağır silahlar devrede! Kazakistan'da çatışmalar büyüyor

Kazakistan Dünya haberleri ABD Rusya Türkiye

Kazakistan, sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) fiyatlarına zam yapılmasıyla sokaklara dökülen protestocuların hükümet binalarını basıp ateşe vermesinin ardından son yılların en büyük krizini yaşıyor. Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev "Anayasal düzen büyük ölçüde yeniden tesis edildi" dedi.

Zam protestolarının şiddet olaylarına dönüşmesiyle şu ana kadar başkent Nursultan, Mangistau ve Almatı'da geçerli olan olağanüstü hal (OHAL) uygulaması ülke geneline genişletildi.

Tüm bölgelerde 5 Ocak akşamından itibaren 19 Ocak'a kadar olağanüstü hal uygulaması başlatıldı. Cumhurbaşkanı Tokayev, televizyonda yayınlanan ikinci konuşmasında ise ülkedeki huzursuzluğu "terör tehdidi" olarak nitelendirdi. 'Bu, devletin bütünlüğünü zedelemektir ve en önemlisi vatandaşlarımıza yönelik bir saldırıdır' ifadelerini kullanan. Tokayev, ülkedeki krizin aşılması konusunda Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'ne (KGAÖ) üye ülkelerinin liderlerinin Kazakistan'a yardım etmeleri için örgüte başvurduğunu duyurdu.

 

Ağır silahlar devrede! Kazakistan'da çatışmalar büyüyor - Resim : 1

TOKAYEV: ANAYASAL DÜZEN BÜYÜK ÖLÇÜDE YENİDEN TESİS EDİLDİ

 Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, "Ülkede anayasal düzen büyük ölçüde yeniden tesis edildi" açıklaması yaparak bugün bir konuşma gerçekleştireceğini söyledi.

Ülkesindeki şiddet olayları sırasında ‘teröristlerin hala silah kullandığını ve mülke zarar verdiklerini’ kaydeden Tokayev, ‘teröristlerin bulunması ve gözaltına alınmaları için özel bir birim kurduğunu’ belirtti. Kazak lider ayrıca, ‘teröriste uyarı yapılmadan ateş açılmasına ilişkin emir verdiğini’ açıkladı.

Ağır silahlar devrede! Kazakistan'da çatışmalar büyüyor - Resim : 2

ÇATIŞMALAR BÜYÜYOR, AĞIR SİLAHLAR DEVREYE GİRDİ

Ülke genelinde protestolar devam ederken yerel basın çatışmaların şiddetlendiğini ve göstericilerin polis ve güvenlik güçlerinden ele geçirdikleri ağır silahları kullandığını yazdı. Devlet kurumlarını basan protestoculara güvenlik güçleri biber gazı ve sersemletici bombayla müdahalede bulundu.

Ağır silahlar devrede! Kazakistan'da çatışmalar büyüyor - Resim : 3

ÖLÜ VE YARALILAR VAR

Gösteriler sırasında 748 güvenlik personeli yaralandı, 18 güvenlik personeli hayatını kaybetti.
Yaşamını yitiren güvenlik personelinden 2'sinin başlarının kesildiği belirtildi.

3 BİNDEN FAZLA KİŞİ GÖZALTINDA

Gözaltına alınan kişi sayısının ise 3 binden fazla olduğu duyuruldu.

ÖLÜ VE YARALILAR VAR

Kazakistan'da yetkililer, Almatı'daki protestolara yapılan müdahalelerde "26 silahlı suçlunun" öldürüldüğünü açıkladı.

Ülkenin içişleri bakanı, "Şehrin kontrolünü geri almak" için çatışmalarda 18 güvenlik gücünün de öldüğünü kaydetti.

CUMHURBAŞKANI TOKAYEV YENİ KARARLAR ALDI

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, bugün bir dizi talimat verdi. Verilen acil talimatlar arasında, İçişleri Bakanlığı ve Başsavcılığın da bulunduğu bir soruşturma grubu kurulması yer aldı. Ayrıca protestolarda ölen polis memurları ve askerlerin ailelerine maddi destek sağlanacağı ve vatandaşlara kayıpları konusunda acil bilgi desteği verecek çağrı merkezi kurulacağı ifade edildi.

Ağır silahlar devrede! Kazakistan'da çatışmalar büyüyor - Resim : 5

AB'DEN AÇIKLAMA

AB Komisyonu sözcülerinden Nabila Massrali, günlük basın toplantısında Kazakistan'daki protestolar ve Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in talebiyle ülkeye KGAÖ'nün asker göndermesi hakkındaki soruyu yanıtladı.

Kazakistan'daki herkese itidal çağrısı yaptıklarını hatırlatan ve sorunların barışçıl yollarla çözülmesini arzuladıklarını vurgulayan Massrali, gösterilerde şiddete başvurulmasını ve yağmalama gibi olayları kınadıklarını belirtti.

Massrali, KGAÖ'nün asker göndermesini "not ettiklerini" ifade ederek "Tabii şunu söylemeden geçmemek lazım. Bu tür bir girişim Kazakistan'ın egemenliği ve bağımsızlığına saygı göstermeli." dedi.

 

Kaynak: Haber Global

ABD Rusya türkiye Dünya haberleri Kazakistan