TCMB Perşembe günü ne yapacak?

Ekonomi haberleri TCMB
TCMB Perşembe günü ne yapacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), önümüzdeki hafta faiz kararını açıklayacak. Peki TCMB ne yapacak? Beklentiler belli oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), önümüzdeki hafta faiz kararını açıklayacak. Peki TCMB ne yapacak? Beklentiler belli oldu

Hem Anadolu ajansı hem de Reuters anketlerinde genel eğilim TCMB'nin politika faizini sabit bırakması yönünde oldu. 

REUTERS

Merkez Bankası'nın (TCMB) beklentilerin üzerinde seyreden enflasyonu kontrol altına almak adına en son Mart ayında yaptığı sıkılaştırma ardından Haziran'da da politika faizini TRINT=ECI Yüzde 50'de sabit bırakması bekleniyor.

Reuters anketine katılan 11 ekonomistin tamamı politika faizinin bu ay sabit tutulacağı tahmininde bulundu.

Geçen yıl gerçekleşen genel seçimlerin ardından Haziran ayından beri cumhurbaşkanı destekli sıkılaştırmanın sonucu olarak TCMB politika faizini sonuncusu Mart ayında olmak üzere 4,150 baz puan yükseltti.

TCMB Yüzde 50 seviyesindeki politika faizi ile sıkı para politikası duruşunun enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar devam edeceğini belirtti.

Enflasyon Mayıs ayında Yüzde 75.45 ile 2022 sonundan beri en yüksek seviyeye yükselirken Haziran itibarıyla yıllık enflasyonda başlayacak düşüş ile TCMB yıl sonunda enflasyonun Yüzde 38 seviyesine inmesini bekliyor.

TCMB Başkanı Fatih Karahan, geçen hafta yaptığı konuşmasında manşet enflasyon yılın geri kalanında her ay gerileyeceğini belirtti ve enflasyon gerçekleşmelerinin ve beklentilerinin tahmin patikasına yakınsamasını dikkatle takip ettiklerini ekledi.

Karahan aynı zamanda enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma olması halinde, para politikası duruşunun sıklaştıracağını da söyledi. TCMB'nin enflasyon tahmini 2024 yılsonu için Yüzde 38, 2025 yılsonu için Yüzde 14 seviyesinde bulunuyor.

Reuters anketinin medyanına göre politika faizi yıl sonunda Yüzde 45 seviyesinde bekleniyor. Yılsonu tahminlerinde aralık Yüzde 40 ile Yüzde 50 bandında. Bir önceki ay yapılan ankette beklentilerin medyanı Yüzde 47.5 seviyesindeydi.

ANADOLU AJANSI

AA Finans'ın TCMB'nin 27 Haziran Perşembe günü yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına yönelik beklenti anketi, 11 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyan değeri, faizin yüzde 50'de sabit bırakılması yönünde oldu.

Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin tamamı politika faizinin yüzde 50'de sabit bırakılacağını öngörüyor.

Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 50 olarak hesaplandı.

Yıl sonuna ilişkin beklentilerini paylaşan ekonomistlerden 3'ü yıl sonunda politika faizinin yüzde 50, 1'i yüzde 47,5, 1'i yüzde 45, 1'i yüzde 44 ve 2'si yüzde 40 olacağını öngördü.

Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi yüzde 50'de sabit bırakılmıştı.