Hava kurşun gibi ağır, zehir yüzeye çöküyor!

Gündem haberleri Yaşam Haberleri Sağlık hava durumu İklim değişikliği Küresel ısınma İstanbul Ankara İzmir Sağlık Haberleri ÖZEL HABERLER Kanser Kar Kış haberleri kar yağışı sağanak yağış
Hava kurşun gibi ağır, zehir yüzeye çöküyor!

Son günlerde İstanbul ve birçok kentte oluşan sis, hava kirliliğine neden oluyor. Yüksek basınç etkisiyle yüzeyde biriken kirletici partiküllerin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği uyarısı yapılırken, sabah işe gidiş, akşam eve dönüş saatlerinde maske takılması gerektiği belirtiliyor.

İstanbul başta olmak üzere birçok kentte etkisini sürdüren sis yüzünden hava kirliliği değerlerinde ciddi artış yaşanıyor. Son 3 gündür İstanbul, Ankara ve İzmir'in ilçeleri başta olmak üzere birçok yerleşim yerinde hava kirliliği değerleri sınır değerlerin üzerine çıkarken, geçtiğimiz gün İstanbul Yenibosna, Ankara Ostim ve Törekent, İzmir Konak, Muğla Milas'daki değerler ise hassas ve sağlıksız olarak nitelendirilen kırmızı olması endişe yarattı. Son günlerde sis ve yüksek basınç etkisiyle hava kirliliğinin tavan yaptığı bölge Zonguldak Çatalağazı olurken, Bursa Kestel'de de ölçüm sonuçları limitlerin aşıldığını ortaya koydu.

Hava kurşun gibi ağır, zehir yüzeye çöküyor! - Resim : 1
Özellikle kronik hastalığı olanların sisli havalarda dışarı çıkmaması gerektiği de belirtiliyor. 

"MASKE TAKILMALI"

Sis nedeniyle ciddi hava kirliliği oluştuğunu dile getiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eski Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk ise vatandaşların sabah işe gidiş ve akşam eve dönüş saatlerinde maske takmalarını önerirken, Türkiye’nin çoğu yerinde yüksek basınç etkisiyle kirletici maddelerin yüzeye çöktüğünü de söyledi.

Sis ve yüksek basınç etkisinin yanı sıra, dizel araçlar, ev ve fabrika bacalarından çıkan kirleticilere dikkat çeken Prof. Dr. Öztürk, “Vatandaşlar, sisli günler bitene kadar mümkünse sabah ve akşam saatlerinde maske ile dolaşsın. Hiç olmazsa cerrahi maske tercih edilmeli. İstanbul’da açık havada spor aktivitelerinden kaçınılması gerekiyor. 50 mikrogram/metreküp sınır değeri geçmemesi gereken PM10 seviyesi çoğu ilçede 60 mikrogram/metreküp seviyesinde ölçülüyor. Tüm ilçe ve semtlerdeki ölçüm sonuçları sınır değerlerin üzerinde biraz üzerinde" diye konuştu.

Hava kurşun gibi ağır, zehir yüzeye çöküyor! - Resim : 2
Sis nedeniyle deniz ulaşımında da ciddi aksamalar yaşanıyor.

DOLAŞIMI BOZUYOR 

PM2.5 kirliliği risklerine özellikle dikkat çeken Prof. Dr. Öztürk, "PM 2.5 değerlerini bilmiyoruz ancak limitler aşılmışsa bir adet sigara içmiş gibi zehir soluduğumuz anlamına gelir. Önümüzdeki birkaç gün İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde hava kirliliğin devam edecek. PM2.5 kirliliği de insan sağlığına zarar verecek seviyede seyredecek. Kirli hava kan dolaşım sistemine karışıp, zarar veriyor. Bir insan günde 12 bin ila 14 bin litre hava solur. Ancak İstanbul’da özellikle sabah ve akşam saatlerinde kirli hava oluşuyor. Bu havayı soluyan hasta olur. Ev ve araçların penceresini açmak yerine varsa iç ortam havalandırma sistemlerinin kullanılmasını öneririm. Mümkünse dış ortamdan hava alınmamalı" dedi.

Hava kurşun gibi ağır, zehir yüzeye çöküyor! - Resim : 3
Uzmanlar sabah ve akşam saatlerinde maskesiz dolaşılmaması gerektiğine dikkat çekiyor. 

235 GÜN BOYUNCA AŞILDI

Öte yandan 3 hafta önce Greenpeace Akdeniz, hava kalitesi izleme istasyonları verilerinden elde edilen analiz sonuçlarında da, hava kirliliğinin en yoğun olduğu 20 bölge belirlenirken, ilk sırayı Hatay’ın İskenderun ilçesinin aldığı duyurulmuştu. İlçede 235 gün boyunca PM 10 limit değerinin aşıldığı ve kirli hava solunduğu saptanırken, İskenderun'un yanı sıra İstanbul Göztepe, Iğdır, Osmaniye ve Kahramanmaraş'ın da PM10 kirliliği yüksek yerleşim yerleri olarak dikkat çekmişti.   

2023 yılına PM 10 kirleticisi açısından bakıldığında Türkiye’de, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) standartlarına göre havası temiz şehir olmadığı, İstanbul’un en kirli 10 ilçesinde yaşayan yaklaşık 4.6 milyon insanın ulusal standartlara göre 2023 yılında kirli hava soluduğu da raporda yer almıştı. 

mert.inan@haberglobal.com.tr 

 

Kaynak: Web Özel