Dünyayı korkutan gerginlik, hayalet gemiler karşı karşıya

ABD Çin Dünya haberleri Gündem haberleri Bilim Haberleri Askeri teknoloji SİHA İstihbarat Teknoloji Haberleri Üçüncü Dünya Savaşı
Dünyayı korkutan gerginlik, hayalet gemiler karşı karşıya

İki süper güç, Çin ile ABD her alanda rekabet içindeler. İki ülke küresel gerilimlerin odağı olurken Çin bu kez denizde meydan okuyan bir girişimde bulundu. ABD'nin gizli projesine karşı kendi 'hayalet donanmasını' yaratan Pekin'in İDA ve nükleer denizaltı tasarımları ABD'yi endişelendiriyor.

Çin donanması ABD'ye açık denizlerde de teknoloji ile meydan okumaya başladı. Pekin'in 'A2000 Thunderer' isimli insansız deniz aracı (İDA) kompozit gövde yapısı ve sahip olduğu teknolojik donanım sayesinde ülkenin ilk 'hayalet İDA'sı oldu. Aracın tanıtımı Malezya'da gerçekleştirilen DSA Uluslararası Savunma Fuarı'nda gerçekleştirildi. Çin'in hayalet nükleer denizaltı yapım aşamasında da olduğu ifade edilirken uzmanlara göre tüm bu gelişmeler ABD'nin 'hayalet donanma' programına karşı meydan okuma niteliği taşıyor.

Dünyayı korkutan gerginlik, hayalet gemiler karşı karşıya - Resim : 1
Çin, ABD'nin görünmez donanma programına 'A2000 Thunderer' isimli hayalet insansız deniz aracı ile meydan okuyor.

MALEZYA'DA SERGİLENDİ

Uluslararası savunma basın oranı Army Recognition'daki bilgilere göre Çin Asya'nın en büyük uluslararası savunma fuarlarından Malezya DSA 2024'de de hayalet deniz aracı A-2000 Thunderer'ın örnek maketini sergiledi. Deniz üstü ve altındaki radar ve sonarların büyük kısmına yakalanmayan İDA havadan ve denizden gelen tehditlere karşı önleyici füzelere de sahip. İDA ayrıca 30 mm'lik bir top ve saldırı amaçlı SİHA'larla donatılmış durumda. Çin Devleti tarafından üretilen ve hava-deniz gözlem/keşif kabiliyetine de sahip olan aracın sahil güvenlik görevlerinde kullanılacağı ifade ediliyor.

RADARA YAKALANMIYOR

Deniz aracının sahip olduğu küçük ölçekli SİHA'larla birlikte etkin operasyon ve vuruş alanının yaklaşık 600 km olduğu ifade edilirken Çin'in elindeki SİHA'ların büyük bölümünün araca dikey iniş yapabilecekleri de belirtiliyor. Dünyanın en saygın küresel savunma yayın organı kabul edilen İngiliz Jane's Report'da Çin'in hayalet deniz aracına dikkat çekti. Yayın organındaki analizde 45 metre uzunluğundaki aracın üç burunlu kompozit yapısı ile radarlardan saklanabildiğine değinildi.

HAYALET DENİZALTI 

Uluslararası savunma yayın organı Army Recognition'da yayınlanan bilgilere göre Çin ayrıca yeni tip nükleer bir 'hayalet denizaltı' da üretme aşamasında. 'Type 041' adlı yeni nükleer denizaltının en büyük özelliği ise sonar ve radarlara yakalanma olasılığını ciddi oranda düşüren boyutu. Çin'in yeni denizaltısı kendi sınıfında bilinen tüm denizaltıların aksine “mini” ölçülerde (2 ila 4 bin ton arasında) olacak şekilde tasarlanıyor. Denizaltının tasarımında dikkat çeken bir başka özellik ise denizdeki oksijenden bağımsız itme gücü sistemine (AIP) sahip olması. Bu özellik ile denizaltının gizlenme gücü iki katına çıkıyor.  

Dünyayı korkutan gerginlik, hayalet gemiler karşı karşıya - Resim : 2
Pentagon'un son hayalet İDA'sı 'Vanguard' dünyanın en gelişmiş insansız deniz aracı olarak kabul edilmekte. 

GÖRÜNMEZ GEMİLER

ABD'de Cumhuriyetçilerin yazılı medyadaki kalesi kabul edilen The National Interest'de (NI) yayınlanan analiz yazısında da Çin'in yükselen “hayalet donanmalarına” değinildi. NI'daki iddiaya göre A2000 Thunderer yüksek imha gücüne sahip füze de taşıyabiliyor ancak Çin tarafından bu bilgi saklanıyor. NI'ın ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) aldığı bilgilere göre Birleşik Devletler hayalet donanma araçları programına karşı Çin'de kendi hayalet deniz araçları programıyla meydan okuyor. ABD'nin hayalet donanma programında üstün teknolojiye sahip dört İDA ve dünyanın en gelişmiş entegre deniz silahları sistemi olan 'Aegis' yer almakta.

emre.ozturk@haberglobal.com.tr

 

Kaynak: Web Özel