Dolar 33 TL'ye yaklaşıyor!

Ekonomi haberleri dolar TCMB Mehmet Şimşek
Dolar 33 TL'ye yaklaşıyor!

Dolar kuru yaklaşan TCMB faiz kararı ve Singapur'daki kritik toplantı öncesi yükselişini sürdürüyor. Dolar/TL kuru bugüne 32,93 TL'den, euro/TL ise 35,43 TL'den başladı. Piyasalar perşembe günü açıklanacak TCMB'nin faiz kararı ve Cuma günü Singapur'da gri listeden çıkma ihtimalimize odaklandı

Dolar kuru yaklaşan TCMB faiz kararı ve Singapur'daki kritik toplantı öncesi yükselişini sürdürüyor. Dolar/TL kuru bugüne 32,93 TL'den, euro/TL ise 35,43 TL'den başladı. Piyasalar perşembe günü açıklanacak TCMB'nin faiz kararı ve Cuma günü Singapur'da gri listeden çıkma ihtimalimize odaklandı.

Dolar/TL kuru son bir haftada yüzde 1,22 yükseliş sergiledi. 

Dün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gölge Hazine ve Maliye Bakanı Prof. Dr. Yalçın Karatepe 4 saati aşan bir görüşme gerçekleştirdi. Karatepe, Bakan Şimşek'e asgari ücrete zam önerisini götürdüklerini ancak bir değişim iradesi görmediklerini söyledi. Karatepe, vergide adaletin sağlanması yönünde önerilerde bulunduklarını ifade etti. 

Dün sosyal medyada yayımlanan yurt dışı çıkış harcının 150 TL'den 1500 TL'ye çıkarılacağı haberlerine ilişkin olarak bir açıklama yapan AK Parti sözcüsü Ömer Çelik "Bir taslak söz konusu olduğunda, uygun görülen, görülmeyen her şey o taslağa yazılır ama son kararı siyasi irade verir. Sosyal medyaya ya da başka yerlere sızan, 'Şuraya da buraya da vergi gelecek' gibisinden açıklamaların çoğu spekülatif" dedi.

Piyasalar Perşembe günü açıklanacak TCMB'nin faiz kararına odaklandı. TCMB'nin politika faizini yüzde 50'de sabit bırakması bekleniyor. TCMB'nin haziran ayı enflasyonunu görmesi ve ardından faizin yönüne karar vermesi bekleniyor.

Cuma günü ise Singapur'da gerçekleştirilecek FATF toplantısında Türkiye'nin gri listeden çıkması bekleniyor. Toplantıya Bakan Mehmet Şimşek'te katılacak.