Mavi dolunay nedir? Ne zaman gerçekleşecek? NASA'dan mavi dolunay açıklaması

NASA, 31 Ekim'de en son 2018 yılında gerçekleşen Mavi Dolunay olayının yeniden gerçekleşeceği tarihi duyurdu. Peki, nadir gökyüzü olaylarından biri olarak kabul edilen Mavi Dolunay nedir? Nasıl gözlemlenebilecek?

21.09.2020    10:32

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yeni bir gök olayı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Her yıl 12 adet dolunay meydana gelirken, 2020 yılında 13 dolunay gerçekleşecek. Bu fazladan dolunay, mavi dolunay veya mavi ay olarak adlandırıldığı ifade edildi. Peki, Mavi Dolunay nedir?

MAVİ DOLUNAY NEDİR?

Mavi Ay, dolunay evresinin ikinci defa meydana gelmesidir. Nadir yaşanan bir gök olayı olan Mavi Ay, Ay'ın mavi renkte görünmesi anlamına gelmiyor. Dünya'da meydana gelen volkanik patlamalar ve orman yangınlarının sebep olduğu toz bulutlarının hareketi nedeniyle mavi ve tonlarında gözüken dolunay, gökbilimciler tarafından Mavi Ay olarak tanımlanır. Aslında Ay'ın rengi değişmez, ancak toz bulutları sebebiyle Ay mavi renkte görülür.

Mavi Ay terim olarak 1946 yılında "Sky&Telescope" dergisi tarafından kullanılmıştır, ancak tanım tam olarak Mavi Ay'ı karşılamamıştır. Mavi Ay, ilk kez 1883 yılında belirgin bir şekilde görüldü ve kayıtlara geçti. Öte yandan mavi rengine en yakın Mavi Dolunay, 1991 yılında görüntülendi.

MAVİ DOLUNAY NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?

NASA, Mavi Dolunay’ın 1 ve 31 Ekim’de gerçekleşeceğini duyurdu. 

MAVİ DOLUNAY NASIL GÖZLEMLENECEK?

Hava koşullarının uygun ve bulutsuz olması durumunda Mavi Ay çıplak gözle rahatlıkla izlenebilir. Mavi Ay gözlemi yapabilmek için en iyi yol teleskoptur.

Kaynak: Haber Global

Son Güncelleme : 21.09.2020 - 10:32
Sıradaki Haber Yükleniyor