2020 yılının ilk Ay tutulması Yengeç burcunda - 10 Ocak 2020

2020 yılının ilk haftasına Yengeç burcundaki Ay Tutulması ile başladık. Peki, Bu Ay tutulmasının burçlar üzerindeki etkileri neler olacak? Astrolog Zeynep Özyörük yanıtladı.

2020 yılının ilk Ay tutulması Yengeç burcunda - 10 Ocak 2020

AY TUTULMASI NEDİR?

Ay tutulması, Dünya'nın Güneş'in önünden geçmesiyle, Ay'ın kısmen veya tamamen ışığının engellenmesi demektir. Tutulmada, Ay Güneş'ten aldığı parlaklığı kaybeder, Dünya'nın gölgesi altında kalır.

AY TUTULMASI YILDA ORTALAMA KAÇ DEFA GÖRÜLÜR?

Çoğu takvim yılında 2 ve ya 3 Ay tutulması gerçekleşir. Aynı yıl gerçekleşebilecek maksimum tutulma sayısı 5'tir. Bu sene de toplamda 6 tutulma gözlemleyeceğiz. Bunlardan 2'si Güneş, 4'ü Ay tutulması olacak.

AY TUTULMASI NE ZAMAN?

Bu sene ilk Ay tutulması 'Gölgeli' olarak 10 Ocak 2020'de gerçekleşecek. Yengeç burcunda gerçekleşecek olan bu tutulmadan sonra, 2020 senesinde, 5 Haziran, 5 Temmuz ve 30 Kasım tarihinde üç Ay tutulması daha yaşayacağız.

YENGEÇ BURCUNDAKİ AY TUTULMASININ ETKİSİ DÜNYA'DA NEREDE GÖRÜLECEK?

Ay tutulması, Avrupa , Afrika, Asya kıtasından izlenebilecek. Yengeç burcunda olması sebebiyle, sel, tsunami ve deniz kazaları veya deniz kaynaklı felaketler, Mars'ın ise Yay burcunda olması ile patlamalar, yangınlar, ateşle ilgili kazalar gündeme gelebilir.

ASTROLOJİDE AY TUTULMASI

Astrolojik anlamda Ay tutulması, önemli ve büyük hayat döngülerini temsil eder. Dolunay'a aynı burçta bulunan sanal olarak hesaplanan Ay düğümlerinin eşlik etmesiyle gerçekleşir. Her Dolunay'ın bir bitiş veya sonlanma getirmesi gibi, Ay tutulması da önemli bitişlerle gelen başlangıçları gösterir. Yengeç burcunda Ay tutulması 10 Ocak 2020'de 20 derece Yengeç burcunda gerçekleşecek.

Doğum haritanızda Yengeç burcunun etkisindeki hayat alanınızda önemli bitişler, sonuçlanmalar, aydınlanmalara neden olacak bu süreç oldukça önemli etkilere sahip.

AY TUTULMASI EN ÇOK HANGİ BURÇLARI ETKİLEYECEK?

Yengeç burcundaki Ay tutulması en çok öncü burçları etkileyecek. Yani eğer Güneş, Ay veya yükselen burcunuz Oğlak, Terazi, Yengeç veya Koç ise, bu tutulmadan daha şiddetli etkilenmeniz mümkün.

Ay tutulmasının etkisi 6 aylık bir süreç olduğu için önümüzdeki 2020 yılının ilk yarısı bu tutulmanın etkisinde olmanız ve hareket etmeniz mümkün olacaktır. Bu dönem aynı zamanda önemli bitişlerle birlikte yeni başlangıçları değerlendirmek için ideal bir zaman da olacaktır.

Ay ile Güneş'in birbirlerine zıt bir konuma yerleşmesiyle gerçekleşecek olan Yengeç burcundaki Ay tutulması, duygusal anlamda ciddi baskı ve şiddete maruz kalacağımıza işaret ediyor. Yengeç burcu, aile, yuva, annelik, ebeveynlik, geçmiş, atalar gibi sembolleri temsil ederken Mundane astrolojide vatan, halk, memleket ve toprakları ifade eder.

AY TUTULMASI DÜNYAYI NASIL ETKİLEYECEK?

  • Yengeç burcunda gerçekleşecek olan Ay tutulması, duygusal boşalmalar, farkındalıklar, annelik, dişilik ve kadın faktörünün ön plana çıkmasına neden olacak. Aynı zamanda tüm dünyada, zayıf olanın ezilmesi, özellikle halkın, kadınların; üst düzey otoriteler, hükümetler, büyük teşkilatlar, şirketler tarafından baskı ve stres altına alınarak, demokratik olmayan bir yapıda yönetilmeye çalışılmasına tanıklık edebiliriz.
  • Satürn ve Pluto kavuşumu an haritasındaki en kritik nokta! Yapmaya çalıştığınızı yıkarak yeni bir strateji geliştirmenize neden olabilir.
  • Merkür, Satürn, Pluto ve Ceres'in olumsuz etkisi, kadının ve ailelerin daha güçsüz hissetmesine, daha baskıda ve streste hissetmesine neden olabilir.
  • Dünyada diktatör sıfatında birçok kişi ön plana çıkacak. Bu kişilerin yaptırımları karşısında, kadının ve aile birliğinin, yuvanın, vatanın, halkın, toprakların tehdit altında hissetmesi gündeme gelecek. Eril enerjinin baskısı oldukça yüksek!
  • Güneş Sistemi'nde en büyük cüce gezegen olan Ceres'in de Oğlak burcundaki gezegen küme içine dahil olması, güç ve manipülasyon sahiplerinin doğaya, çevreye, doğal gıdaya, tarıma verdiği zararları öne çıkaracak. İşlenmemiş gıda ve doğal kaynaklara olan ihtiyaç artarken, bunların üzerindeki yönetim daha güçlenecek.

AY TUTULMASINDA BİZİ NELER BEKLİYOR?

  • Birçok konuda duygularımızı ifade etmekte zorlanacağız! Yanlış anlaşılmalar, algılamalar, acımasız konuşmalar etkin. Susturulmaya zorlanabiliriz!
  • Sevgisizlik, ilgisizlik, merhametsizlik, duygusal yalnızlık, depresyon gibi hisler içinde kaybolma riski çok yüksek!
  • İş, kariyer ve kurallar, prosedürler alanında kendimizi stres ve manipülasyon içinde hissedebiliriz. Baskı, şiddet, kontrol, zor kullanma gibi durumlarla karşılaşacağız!
  • Dişil enerjinin beklentileri, umutları tüm bunlara rağmen yüksek! Daha fazla dua etmek, spiritüal ve manevi güçlerimizi ortaya çıkarmak için kendimizi motive hissedeceğiz. Merhametimiz ve inançlarımız bizi ayakta tutan kavramlar olacak! Yardım dernekleri, gönüllü kuruluşlar aktif hizmet verecek!
  • Mars – Kuzey Ay Düğümü – Uranüs arasındaki Tanrının Parmağı adını verdiğimiz oluşum, size yol gösterecek! Dış güçlerle iş birliği yapmak, farklı kültürler, öğretiler, din, felsefeler, yüksek öğrenim, sosyal medya, basın yayın konusunda güçlenmek ve savunmaya geçmek, çıkış yolu olacak!