Ekrem İmamoğlu'ndan müjde: İBB, ücretsiz HPV aşısı uygulamasını başlatıyor

HABER MERKEZİ
İBB Ekrem İmamoğlu İstanbul Sağlık Haberleri Gündem haberleri
Ekrem İmamoğlu'ndan müjde: İBB, ücretsiz HPV aşısı uygulamasını başlatıyor

Başkan Ekrem İmamoğlu'nun verdiği müjdeye göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 16 Mayıs Perşembe günü itibarıyla ücretsiz HPV aşısı uygulamasını başlatıyor.

HPV (İnsan Papilloma Virüsü) virüsü kaynaklı kanser vakaları son yıllarda artma eğilimi gösteriyorken, İstanbul Büyükşehir Belediyesinden müjdel haber geldi.

Uzmanlar, virüse karşı en etkili silahın aşı olduğunu vurgulamaya devam ederken, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, aşının belediye tarafından ücretsiz uygulanacağını duyurdu. 

İmamoğlu’nun duyurduğu aşı kampanyasının detayları şöyle:

16 MAYIS’TA BAŞLAYACAK

Ücretsiz HPV aşı uygulaması 16 Mayıs (yarın) tarihinden itibaren başlıyor. Aşı ilk etapta İstanbul’da ikamet eden 9-26 yaş aralığındaki sosyoekonomik yoksunluk çeken bireylere uygulanacak. 

Ekrem İmamoğlu'ndan müjde: İBB, ücretsiz HPV aşısı uygulamasını başlatıyor - Resim : 1

İBB TIP MERKEZLERİNDE GERÇEKLEŞECEK

Aşı için belirlenen kriterleri taşıyan ve başvuruları onaylanan İstanbullular, İBB Sağlık Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Şehzadebaşı Tıp Merkezi, Darülaceze Tıp merkezi ve Esenyurt Bütünleşik Halk Sağlığı Merkezlerine gelerek ücretsiz aşılarını yaptırabilecek. 

Etkili koruyuculuğun sağlanabilmesi için aşılama 9-15 yaş aralığındaki bireyler için iki doz, 15 yaş üzeri bireyler için üç doz uygulanacak. Aşılama yapıldığında yaş durumuna göre belli bir periyotta diğer dozların yapılması zorunlu kılınacak.

BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYIN

16 Mayıs tarihinde başlayacak olan aşı uygulamasından faydalanmak isteyen 9-26 yaş aralığındaki bireyler ve ebeveynleri https://forms.ibb.gov.tr/saglik/ibb-hpv-formu/ web adresi üzerinden ücretsiz HPV aşısı için başvuru yapabilecek.