MGK'dan operasyon sinyali: Terör örgütlerine dönük operasyonlar sürecek

TBMM Gündem haberleri Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı Erdoğan
MGK'dan operasyon sinyali: Terör örgütlerine dönük operasyonlar sürecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen MGK Toplantısı sona erdi. Toplantının ardından yayımlanan yazılı açıklamada, Suriye'ye terör operasyonlarına ilişkin bilgi verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde düzenlenen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı 3 saat sürdü. Toplantının ardından yazılı açıklama yayımlandı. Açıklamada, sınır güvenliği için yeni operasyonların yapılabileceğinin sinyali verildi. 

MGK Bildirisinde yeni harekat vurgusu yapılarak, "Güney sınırlarımızın terör tehdidinden arındırılması için hâlihazırda icra edilen ve edilecek olan harekâtların komşularımızın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini hiçbir surette hedef almadığı, millî güvenlik ihtiyaçlarımızın gereği olduğu belirtilmiş; bu harekâtların, komşularımızın da huzur ve güvenliğine ciddi katkı sağlayacağının altı çizilmiştir." ifadesine yer verildi. 

Bildiriden önemli satır başları şu şekilde:

Güney sınırlarımızda icra edilen ve edilecek harekatların komşularımızın toprak bütünlüğünü hedef almadığı, milli güvenlik ihtiyacının gereği olduğu belirtilmiştir.

Yapılacak operasyonlar komşularımızın da güvenliğini sağlayacak.

Sınır güvenliğimizi korumak için terör örgütlerine yönelik operasyonlar devam edecek.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda Türkiye'nin hassasiyetleri dikkate alınmalı. İsveç ve Finlandiya teröre destek vermeyi bırakmalı.

Terörizme destek vererek, uluslararası hukuku ihlal eden ülkelere bu tutuma son verme, Türkiye'nin güvenlik hassasiyetlerini dikkate alma çağrısında bulunulmuştur.

Uluslararası ittifaklarda her daim müttefiklik ruhu ve hukukunu yerine getiren Türkiye'nin aynı sorumluluk ve samimiyeti müttefiklerinden de beklediği vurgulanmıştır.

Yunanistan'ın kışkırtıcı eylemlerine karşı tavizsiz tutum devam edecek. 

Ukrayna ile Rusya Federasyonu arasındaki savaşın durdurulması ve barışçıl çözüme giden yolun açılması için vakit kaybetmeksizin kapsamlı ateşkes ilan edilmesi gerektiği vurgulanan bildiride, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğü çerçevesinde ulaşılacak bir çözümün, bölgede kalıcı barışın tesisine esas teşkil edeceği belirtildi.

Son dönemde bazı ülkelerde İslam düşmanlığının yeniden yükselişe geçmesinden duyulan endişenin de belirtildiği bildiride, "İlgili ülkelere, kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına ve vatandaşlarımızın fiili saldırılarla hedef alınmasına varan kışkırtıcı eylemlerin görmezden gelinmemesi ve engellenmesi hususundaki sorumlulukları hatırlatılmıştır." ifadelerine yer verildi.

MGK Bildirisinde, Libya'da sağlanan istikrar ile ülkenin toprak bütünlüğünün korunmasının ve yeni çatışmalara yol açabilecek adımlardan kaçınılmasının öneminin vurgulandığı, halkın beklentileriyle uyumlu şekilde, milli uzlaşı temelinde adil, hür ve muteber seçimlerin tüm Libya sathında düzenlenmesine duyulan ihtiyacın teyit edildiği de aktarıldı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Haber Global

MGK MGK haberleri MGK Toplantısı son dakika MGK haberleri Recep Tayyip Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan haberleri