Bahçeli'den ABD ve NATO tepkisi

MHP Genel Başkanı , partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli, ABD ve 'nun Türkiye'ye yönelik tutumlarına tepki gösterirken, dünkü zirveyle ilgili, "Biz devletimizin yanındayız, alınmış ve alınacak her kararın arkasındayız" ifadelerini kullandı.

15.06.2021 10:50 | Son Güncelleme : 15.06.2021 12:10

MHP lideri Bahçeli, partisinin TBMM'deki grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "ABD menşeili silahlar terörist ellerinde kurşun atarken, NATO müttefikliği hesaba katılmış mıdır? Bırakınız sonu gelmez oyalamaları. Bugüne kadar NATO, Türkiye'nin hangi güvenlik ihtiyacına cevap vermiştir. 15 Temmuz'da başkentimiz hainler tarafından bombalanırken NATO ne hazırlığı yapıyordu?" dedi.

Bahçeli, dünkü NATO Liderler Zirvesi hakkında, "Türkiye'nin haklı beklentileri, milli hassasiyetleri, ABD Başkanı ve muhatap ülkelere aktarılmıştır... Biz devletimizin yanındayız, alınmış ve alınacak her kararın arkasındayız" diye konuştu. 

Bahçeli'nin açıklamaları:

Ters propagandaların, algı operasyonların yoğunluğu tehlikeli boyutlarda artmıştır. Ülkeler arası ilişkiler önyargılara ve ölümcül hesaplaşmalara sürüklenmiştir. Uluslararası ilişkiler ve dış politika, bizim dışımızdaki ülkelerle münasebetlerin tanımı ve bütünüdür. 

Başkalarının ağzına bakmıyoruz. Ağzımızdan çıkana baktırıyoruz. Uluslararası ilişkilerde ne kalıcı düşmanlıklar vardır ne de sürekli dostluklar hakimdir. Partimiz dış politika esasını, bölgemizde ve dünyada barışı sağlayarak sürekli kılmak olarak açıklamıştır. Söz konusu barış ve uzlaşma anlayışımızın teslimiyetçilik olamayacağını önemle vurgulamıştır. Cumhur İttifakı ve MHP bu tutumu ile Türkiye'nin milli varlığına sonuna kadar sahip çıkmanın siyasetteki tanımıdır. 

ABD TEPKİSİ: ARKAMIZDAN DOLANIYORLAR, MÜTTEFİKLİK EDEBİYATI YAPIYORLAR

ABD ile kalın buzların çözülmesi samimi dileğimizdir. ABD'nin müttefiklerine ve ortaklarına taahhütlerini yenileyeceğini söyleyen Biden'ın Türkiye'yi hangi kategoride değerlendirdiği merak ettiğimiz bir husustur. Türkiye'yi hangi seviyede müttefik gördüğü belirsizliğini korumaktadır. Sözde Ermeni soykırımı yalanına sarılıyorlar, sonra NATO diyorlar. Arkamızdan dolanıyorlar, müttefiklik edebiyatı yapıyorlar. ABD menşeili silahlar terörist ellerinde kurşun atarken, NATO müttefikliği hesaba katılmış mıdır? Bırakınız sonu gelmez oyalamaları. Bugüne kadar NATO, Türkiye'nin hangi güvenlik ihtiyacına cevap vermiştir. 15 Temmuz'da başkentimiz hainler tarafından bombalanırken NATO ne hazırlığı yapıyordu? Uzaktan bakınca saf mı görünüyoruz? Türkiye, NATO'nun eşit bir müttefikidir. En azından biz öyle değerlendiriyoruz. İrademiz NATO Karargahı'na devredilmiş değildir. Kimsen silah alıp alamayacağımız NATO'nun bileceği bir konu değildir. 

ERDOĞAN-BIDEN GÖRÜŞMESİ

Bu ortamda Cumhurbaşkanımız NATO Zirvesi'ne katılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı ile ABD Başkanı arasındaki görüşme 45 dakikalık görüşme zarfında gerçekleşmiştir. İlk açıklamasında iyi bir görüşme yaptıklarına temas etmiş. Sayın Cumhurbaşkanı meseleleri yapıcı bir şekilde ele aldıklarını vurgulamıştır. Her alanda saygı ve çıkara dayalı, etkin işbirliği kapsamında ABD ile doğrudan diyalog kanallarını daha da canlandırma konusunda mutabık kalınmıştır. Türkiye'nin haklı beklentileri, milli hassasiyetleri, ABD Başkanı ve muhatap ülkelere aktarılmıştır. Görülmüştür ki, terör örgütleri konusundaki ikircikli tavır müttefik ülkelere kalıplaşmış bir şekilde egemenlik kurmuştur. 

"BİZ DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ, ALINACAK KARARLARIN ARKASINDAYIZ"

NATO Zirvesi'nin açıklanmış sonuçları ne olursa olsun Türkiye kararlılığından taviz vermeyecektir. Biz devletimizin yanındayız, alınmış ve alınacak her kararın arkasındayız. 

ERKEN SEÇİM ÇAĞRILARINA TEPKİ

TBMM'de yeterli sayısal çoğunluğu olmayanların erken seçim kararı çıkarması mümkün değildir. Sayın Cumhurbaşkanı'nın da erken seçim yok dediği bilinmektedir. O halde, erken seçim nasıl olacaktır? CHP, nerelere mesaj vermeye uğraşmaktadır? Erken seçim olacak diyenlerin gizli amacı nedir? Gerçek manası nasıl yorumlanmalıdır? Duvara konuşsak duvar anlar, 'tamam' derdi. Göle yoğurt çalsak çoktan tutardı. Kılıçdaroğlu'na tavsiyem kendini aramak için tekraren yollara düşmesidir. Bu şahıs 'hemen seçim' diyor. PKK da seçim istiyor. FETÖ yarın seçim olsun diye bekliyor. PYD/YPG koroya katılmış, erken seçim talebini destekliyor. Türkiye düşmanları erken seçim safında birleşmiş. Kılıçdaroğlu, Türkiye'de can ve mal güvenliğinin kalmadığını söyleyebiliyor. CHP, İP, HDP ve diğer ortakları krize oynuyor. Sokakları karıştırmak istiyor. Muhalefet, terörü destekleyen en önemli faktörün demokrasi eksikliği olduğunu söylüyor. 

Cumhur İtttifakı alayının boyunun ölçüsünü sandıkta alacak. Erken seçim talebi beyhude bir hevestir. Seçimler 2023 haziran ayında yapılacaktır.

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor