Sağlık Bakanı Koca: Önümüzdeki günlerde Gazze'den 50 hasta daha tahliye edilecek

Fahrettin Koca Gazze Filistin
Sağlık Bakanı Koca: Önümüzdeki günlerde Gazze'den 50 hasta daha tahliye edilecek

Sağlık Bakanı Koca, 50 kişiden oluşan bir hasta listesi hazırladıklarını ve önümüzdeki günlerde Gazze'den üçüncü tahliyenin gerçekleşeceğini bildirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’den Türkiye’ye getirilen hastalar hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklamasını Türkiye Büyük Millet Meclisinde gerçekleştiren Bakan Koca, getirilen 88 hastanın 6 tanesinin yoğun bakımda tedavi gördüğünü söyledi. Üçüncü bir tahliye planı hakkında da konuşan Koca, tahliyenin yakın zamanda gerçekleşebileceğini söyledi.

"88 HASTANIN 6 TANESİ YOĞUN BAKIMDA TAKİP EDİLİYOR"

Gazze’den Türkiye’ye getirilen hastalar hakkında bilgi veren Bakan Koca, “Gazze’den 88 hasta 62’de refakatçi getirdik. Yani toplam 150 kişiyi direkt Gazze’den getirdik. Bu hastaları getirirken İsrail, Mısır ve Türkiye’den oluşan bir koordinasyon çalışmaları yaparak bu hastaları getirmeyi organize ettik. Şu an 88 hastanın 48’i Bilkent Şehir Hastanesinde, 40 hastamız da Etlik Şehir Hastanemizde. Bilkent Şehir Hastanemizde 3 hastamız yoğun bakımdaydı. Bir hastamız beyin cerrahisinin müdahalesi sonrasında yoğun bakıma alınmıştı, o da bugün servise alındı. Bilkent Şehir Hastanesinde bulunan 48 hastamızdan 2 tanesi hala yoğun bakımda ama entübe değil, durumları ciddi değil. Durumları yakın takipte. Etlik Şehir Hastanemizde ise 40 hastamız var. Orada da 4 hastamız yoğun bakımda. O hastalarımızda da entübe olan herhangi bir hastamız yok. Durumları yakından takip edilen hastalar. Yani toplamda 88 hastanın 6 tanesi yoğun bakımda takip ediliyor. Diğer hastalarımız servislerde takip edilmiş oluyor. Arkadaşlarımız yakından takip ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Bakan Koca, "Dört tane hastamız, kan hastalıklarıyla ilgili gerisi onkoloji hasta grubu. Ağırlıklı gelen hasta grubu ve Türkiye Filistin Dostluk Hastanesi'nde ağırlıklı takip edilen onkoloji hastaları idi" ifadelerine yer verdi.

“ÖZELLİKLE BEBEKLER, ÇOCUKLAR VE YARALILARI DAHA ÖNCELİKLİ İSTEDİĞİMİZİ SÖYLEDİK”

Gazze’den yapılması planlanan üçüncü tahliye ile ilgili konuşan Koca, "İsrail, Mısır ve Türkiye'den oluşan koordinasyon ekibi yoğun çalışıyor ve üçüncü tahliye önümüzdeki günlerde olabilir. Biz özellikle dün İsrail Sağlık Bakanı'yla görüşmemde de kendilerine ifade ettim. Mısır Sağlık Bakanı'yla da görüşmemde aynı şekilde ifade ettim. Özellikle bebekler, çocuklar ve yaralıları daha öncelikli istediğimizi söyledik bu dönemde bu konuyla ilgili de mutabık kaldık. Şu an elli kişilik ağırlıklı çocuk olmak üzere bir liste üzerinde çalışılıyor. Zannediyorum önümüzdeki günlerde bu netleşmiş olur" dedi.

Prematüre bebeklerle ilgili de bir çalışma yürütüldüğünü belirten Bakan Koca, 1 yaşın altında olan çocukların da çıkarılması için bir tahliye planı gerçekleştirdiklerini, şu an için 50 kişilik bir tahliye listesi oluşturduklarını ve bu kişiler üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Hastalarla gelen refakatçilerin de sağlık taramasından geçirildiğini ifade eden Koca, 7 hasta refakatçinin servislerde takip edildiğini kaydetti.

GAZZE'DEKİ SAĞLIK BAKANLIĞI: GAZZE’NİN GÜNEYİNDEKİ HASTANELERİN DURUMU DA KUZEYDEKİLER GİBİ KÖTÜ

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail’in insanları zorla göç ettirdiği Gazze’nin güneyindeki hastanelerin durumunun da kuzeydekiler gibi kötü olduğunu belirtti.

AA muhabirine açıklama yapan Kudra, "Aksa Şehitleri Hastanesi ve Gazze'nin güneyindeki hastaneler, bölgedeki diğer hastanelerden daha iyi durumda değil." ifadesini kullandı.

Aksa Şehitleri Hastanesi'nin tam anlamıyla, hayat kurtarıcı şekilde sağlık hizmeti vermediğini aktaran Kudra, yakıtının da tükenmek üzere olduğunu, dolayısıyla hizmet dışı kalacağını söyledi.

Sağlık çalışanlarının da bir kısmının yerlerinden edildiğini, bir kısmının saldırılarda öldüğünü, bir kısmının yaralandığını kaydeden Kudra, hastanenin, insanlar için bir sığınma merkezine dönüştüğünü, koridorları ve avlularında yığılmalar olduğunu ve savaşın yükünü kaldıramadığını aktardı.

Kudra, hastanelere tıbbi yardım ve yakıt girişinin sağlanması, yaralıların Gazze Şeridi'nden çıkarılması ve sahada müdahale edebilecek büyük sahra hastaneleri kurulması için güvenli bir insani koridor ihtiyacına vurgu yaptı.