Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 2021'i değerlendirdi

Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakanlığı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 2021'i değerlendirdi

Diplomasi muhabirlerine yıl sonu değerlendirmelerinde bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Ermenistan ile karşılıklı atanan temsilciler ilk toplantıyı Moskova'da yapacak" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'da 2021 yılına ilişkin dış politika değerlendirme toplantısında konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Ermenistan ile Türkiye arasındaki normalleşme sürecini değerlendirdi:

"Her iki tarafta da özel temsilcisini atadı, görevlendirdi. Bizim edindiğimiz izlenime göre ilk toplantı Ermenistan'ın bu yönde bir arzusu var, Moskovada gerçekleşecek. Ama ilk toplantı dışında biz temasların doğrudan olmasını arzu ediyoruz.

Charter uçaklarının yakında başlayacağını bir kere daha söyledim. İlişkilerin normalleşmesi konusunda hangi adımlar atılacak. Tabii bu süreçte yine biraz önce vurguladığım gibi can Azerbaycan ile istişare önem arz ediyor, eş güdüm önem arz ediyor. Özel temsilcilerin ilk buluşmasında bir yol haritası konusunda fikir alışverişinde bulunacaklardır."

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

Bu yıl pek çok sorunlu konuda normalleşme adımları attık. BAE, Mısır, Bahreyn ve İsrail'deki temaslarımızı biliyorsunuz. Bu süreçleri gerçekçi bir yaklaşımla ele alacağız. Keza Fransa'daki ilişkilerdeki gerginliği azaltmaya başladık. 

Katar ile Kabil Havalimanı'nın işletilmesinin devralınması için çalışmaları yürütüyoruz. Arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yürütüyor.

"DOĞU AKDENİZ'DE ÇIKARLARIMIZI KORUDUK"

Doğu Akdeniz'deki çıkarlarımızı dikkatli bir şekilde koruduk. Kıbrıs'ta egemen eşitlik konusunda iki devletli çözümü uluslararası gündeme soktuk.

Yunanistan'ın Ege'de tansiyonu yükseltme çabaları son derece tehlikeli. Burada tutumuz son derece kararlı. 5 yıl aradan sonra istişari görüşmeleri tekrar başlattık.

ABD VE RUSYA İLE İLİŞKİLER

ABD'de Biden yönetimi ile görüşmelerimiz devam etti, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile 12 kere görüştüm. Anlaşmazlıklarımız var ama aynı zamanda ilişkilerimizi geliştirmek için de çaba sarf ediyoruz. İş birliğimizi geliştirmek için çalışıyoruz.

Rusya ile de görüşmelerimizi sürdürdük, mevkidaşım Sergey Lavrov ile 5 kere yüz yüze görüştük.

KABİL HAVALİMANI

BAE'nin de Kabil Havalimanı'nın işletmek istediği hakkındaki soruyu cevaplayan Çavuşoğlu, "Taliban yönetimi devralmadan önce Kabil Havalimanı'nın askeri kanadını biz yönetiyorduk, sivil kanadını ise BAE'den bir şirket yönetiyordu. Bu süreçte farklı ülkelerin teklif vermesi normal. Somut bir teklif olmadı bizim onlara da bir teklifimiz olmadı, Katar'la olduğu gibi BAE ile oturup konuşmadık." dedi.

ABD İLE İLİŞKİLER VE F-35 ALIMI

ABD ile ilişkiler ve F-35'lere yönelik soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, "CAATSA yaptırımlarına girdiği için F-35, şu an F-35'lerin alımında sorun var. Ben bu sorunların ortadan kalkmasını istiyorum. Tüm bu konuları bir bir ele almak, var olan sorunları çözmek için bir mekanizma kurmak isteniyor. F-35 konusunda bir taraftan CAATSA diğer taraftan Kongre'deki durum var; Kongre'nin de ikna edilmesi gerekiyor. Biz bazı durumlarda olumlu adımlar atarsak Kongre'nin de ikna olacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

MISIR İLE NORMALLEŞME

Çavuşoğlu, Mısır ile ilişkiler hakkındaki soruyu "Mısır ile diyaloğumuz devam ediyor, değişik kanallar aracılığıyla görüşmeler devam ediyor. Sayın Şükri ile görüşebiliriz, herhangi bir durum olduğunda telefonla görüşüyoruz kişisel olarak diyaloğumuz var. Deniz yetki alanları anlaşması konusunda Mısır bizimle bir anlaşma imzalarsa çok daha yetki elde edecek Akdeniz'de. Önce bir ilişkileri yoluna koyalım. Mısır'da daha fazla yetki elde edeceğini biliyor, gayri resmi görüşmeler oldu ama daha resmi bir görüşme olmadı."

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu